NA DANAŠNJI DAN: Christian Doppler, Gottlieb Daimler, Anton Gustav Matoš, Nat King Cole, Nada Dimić, Sveti Patrik, Dan podmornica

2021-03-17-dndd

Christian Doppler, austrijski fizičar – 1803.

Christian Doppler, rođen u Salzburgu 29. studenog 1803., bio je austrijski fizičar.

Godine 1842. objavio je u Pragu raspravu ‘O obojenoj svjetlosti dvostrukih zvijezda’ u kojoj je obradio pojavu koja nosi njegovo ime (Dopplerov efekt).

Christian Doppler

Dopplerov učinak ili Dopplerov efekt je promjena frekvencije valova pri relativnom gibanju njihova izvora ili promatrača. Opaža se kod svakoga valnoga gibanja kao povećanje, odnosno smanjenje frekvencije kada se izvor valova i promatrač međusobno približavaju, odnosno udaljavaju.

Kod zvučnih valova Dopplerov učinak opaža se kao povišenje ili sniženje tona: na primjer ton raznih vozila čini se viši za vrijeme približavanja a niži prilikom udaljavanja.

Kod svjetlosnih valova spektralne linije pomaknute su prema ljubičastomu dijelu spektra ako se izvor približava (plavi pomak), a prema crvenome (crveni pomak) ako se udaljava.

Gottlieb Daimler, izumitelj automobila – 1834.

Gottlieb Daimler (Schorndorf, 17. ožujka 1834. – Cannstatt 6. ožujka 1900.) bio je ključna ličnost u proizvodnji plinskog motora te izumu i proizvodnji automobila.

Gottlieb Daimler

Gottlieb Daimler patentirao je prvi motocikl ugradivši u drveni okvir bicikla benzinski motor sa zračnim hlađenjem.

Daimler je jedna od ključnih ličnosti u proizvodnji plinskog motora te izumu i proizvodnji automobila, a osim motocikla, pripisuje mu se i izum prvog automobila na četiri kotača.

Daimler je izumitelj i jedan od pionira automobilske industrije.

Godine 1885. usavršio Ottov 4-taktni plinski motor primijenivši paljenje s pomoću tinjalice, a 1887. izumio metodu rasplinjavanja tekućega goriva i konstruirao jedan od prvih praktički uspjelih benzinskih motora.

Od 1885. do smrti neprekidno je radio na razvoju automobila i benzinskog motora (1885. konstruirao motocikl, 1886. automobil, a 1887. benzinski motor ugrađuje na čamac).

Godine 1890. osnovao tvrtku Daimler Motoren Geselschaft, koja je proizvodila automobile Daimler-Mercedes.

Ljudevit Vukotinović, hrvatski književnik i političar 1893.

Ljudevit Vukotinović, rođen 17. 3.1893. u Zagrebu, hrvatski književnik i političar. Sin plemićke obitelji; prezime Farkaš je pohrvatio. Već 1832. radi kap adlatus Janka Draškovića, hrvatskoga zastupnika u Požunskom saboru.

Ljudevit Vukotinović

Od 1836. je u upravnoj službi, ponajviše u Križevcima, najprije kao županijski podbilježnik, pa veliki sudac, te križevački veliki župan (1861–1867). Oduševljen preporoditelj i Gajev suradnik, 1842. postaje supokretač književnoga časopisa “Kolo”. Uz političko-programsko pisanje bio je i neposredno aktivan u politici: 1848. kao povjerenik bana Jelačića, 1848-1849. je časnik u narodnoj gardi; od 1847. je zastupnik u Hrvatskom saboru.

Dva je puta izgubio službu: prvi put 1854. zbog odupiranja germanizaciji (otada se sve više bavi gospodarskom strukom; bio tajnik Gospodarskoga društva i urednik “Gospodarskoga lista”, 1855-1857); te drugi put 1867, jer kao župan nije htio slijepo provoditi carsku naredbu, neprihvaćenu u Hrvatskom saboru. No potom kao saborski zastupnik (potpredsjednik 1868), kandidat opozicijske Narodne stranke, pristao je uz unioniste. Vrlo marljiv, ljubitelj prirode, afirmirao se i kao prirodoslovac. 1867. imenovan članom Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti.

Anton Gustav Matoš, književnik – 1914.

Politički, Matoš je bio gorljivi pravaš, starčevićanac, intelektualac u kojega je nacionalna svijest bila snažna, i kada je živio izvan Hrvatske i kada je bio u domovini. U književnosti se Matoš javio kao 19-godišnjak pripovjetkom Moć savjesti, objavljenom u Vijencu.

Prve tri knjige njegove novelistike Iverje, Novo iverje i Umorne priče izrasle su na društvenoj i političkoj pozadini događaja u Hrvatskoj. S obzirom na Matoševu stvaralačku tehniku, metode i stilske postupke u ostvarivanju fabula pripovijedaka, a prije svega s obzirom na tematske interese i ostvarenje, poznata je već standardna podjela njegova pripovjedačkog opusa na dva temeljna tematska kruga: jedan s tematikom iz domaće zagrebačko-zagorske sredine i stvarnim junacima što ih je sretao u životu, te drugi s novelama bizarnog sadržaja s dominacijom čudaka, tipova posve individualnoga karaktera.

Zajedničko je i jednom i drugom krugu naglašena lirska nota i nazočnost ljubavnih motiva. Najviši literarni domet dosegao je Matoš u pripovijetkama poput Balkona i Cvijeta s raskršća. Nacionalnu je tematiku najbolje obradio u poemi Mora. Matoševo je djelo prijelomno u povijesti hrvatske književnosti: na polju kritike, eseja i poezije uveo visoka i stroga stilska mjerila. Antun Gustav Matoš umro je u Zagrebu, 17. ožujka 1914. godine.

Nat King Cole, pjevač 1917.

Nat King Cole (pravo ime Nathaniel Adams Cole), američki klavirist, pjevač i filmski glumac (Montgomery, Alabama, 17. III. 1917 – Santa Monica, California, 15. II. 1965). Djetinjstvo je proveo u Chicagu, gdje je počeo nastupati, a 1937. nastanio se u Kaliforniji.

Godine 1939. u Los Angelesu je osnovao trio, jedan od prvih jazz-sastava koji su koristili gitaru i glasovir, bez bubnjeva, što je utjecalo i na druge jazz-glazbenike. Nastupao je s uglednim jazzistima Lionelom Hamptonom i Lesterom Youngom. Pobjeđivao 1945–47. na različitim izborima za najboljeg jazz-klavirista. Na tradiciji Earla Hinesa razvio je vlastiti stil: profinjeno i brzo izvođenje varijacija desnom rukom i njihovo naglašavanje snažnim akordima lijevom, pjevajući pritom glasom bogata timbra, obogaćenim nježnim ili sarkastičnim promjenama.

Njegov prvi veliki komercijalni vokalni hit bila je skladba Straighten Up and Fly Right 1944. Nakon 1946. posvetio se popularnim pjesmama uz orkestralnu pratnju (Nature Boy, 1948. pjesma godine u SAD-u, Mona Lisa, Unforgettable, Lush Life). Nikada nije u potpunosti napustio svoje glazbene korijene pa je 1956. objavio jazz-album After Midnight. Glumio je na filmu i televiziji, a kao prvi afroamerički glazbenik vodio je vlastiti radijski te televizijski zabavni program. Posmrtno je dobio Grammy za životno djelo 1990.

Nada Dimić, heroina – 1942.

Rođena je 6. rujna 1923. godine u selu Divoselu, kraj Gospića, gdje je završila osnovnu školu, a četiri razreda gimnazije i prvi razred Trgovačke akademije u Zemunu. Godine 1938., postala je članica Saveza komunističke omladine Jugoslavije, a članica Komunističke partije Jugoslavije 1940. godine. Politički je djelovala u Beogradu, Zemunu i Sisku, gdje se naposljetku i zaposlila.

Nada Dimić

U lipnju 1941., bila je jedna od osnivača i borkinja Prvog sisačkog partizanskog odreda u šumi Brezovici, kraj Siska. Sudjelovala je u diverzantskim akcijama na pruzi Zagreb-Sisak, a u skloništu nazvanom “Šikara” u Žabenskoj šumi rukovodila je tehnikom Okružnog komiteta KPH za Sisak. U srpnju 1941. su bile prekinute veze partijskih organizacija između grada i Sisačkog odreda, pa je dobila zadatak da ponovo uspostavi vezu. Tijekom tog zadatka su je uhitili ustaški agenti i poslali u zagrebački zatvor.

Uspjela je pobjeći na Kordun, na Petrovu goru uz pomoć zagrebačke partijske organizacije. Tu je dobila zadatak da ode u Karlovac i da radi s karlovačkom partijskom organizacijom i članom Centralnog komiteta KPH Josipom Krašom. U listopadu iste godine, postala je članica Okružnog komiteta KPH za Karlovac.

Ustaška policija ju je ponovo uhitila u prosincu. Isprva je bila zatočena u Karlovcu, poslije toga na Savskoj cesti u Zagrebu i zatim odvedena u logor Staru Gradišku. Poslije mučenja bila je strijeljana 17. ožujka 1942. godine.

Dan svetog Patrika

Dan svetog Patrika (irski. Lá Fhéile Pádraig) je svetkovina u čast sv. Patrika, stara više od tisuću godina. Slavi se 17. ožujka, najviše u Irskoj i u irskoj dijaspori.

Na Dan sv. Patrika, koji je tijekom korizme, irske obitelji tradicionalno idu u crkvu ujutro i slave popodne. Korizmeni post se prekida na dan, i ljudi plešu, piju i jedu tradicionalna irska jela pripravljena od slanine i kupusa. Tradicionalno su list djeteline i zelena boja simboli ovog dana.

U modernoj Irskoj, Dan svetog Patrika se tradicionalno smatrao religioznom svetkovinom. Sve do 1970., irski zakoni su zabranjivali ugostiteljskim objektima, raditi na taj dan.

Početkom 1995., irska vlada započinje kampanju da se Dan svetog Patrika iskoristi kao reklama za turizam i promociju Irske. Festival za Dan svetog Patrika u Dublinu posjeti preko milijun ljudi.

Dan podmornica

Prvo potopno plovilo izgradio je Cornelius Drebbel 1720. godine za Jamesa I. Engleskog, no činjenica zašto bi netko želio zaroniti pod površinu Temze ostaje nam nepoznanica.

Današnje podmornice su daleko sofisticiranije od ondašnjeg izuma djelomično pogonjenog veslima, te su imale veliku ulogu u vojnim operacijama tijekom stoljeća. Količina stručnosti koja se ulaže u njihov dizajn, konstrukciju, održavanje i operacije je zapanjujuća, posebno kada se uzme u obzir navigacija i komunikacijske mreže; senzori, naoružanje, snažan pogonski sustav, te naravno, velik broj strogo obučenih ljudi.

Današnji dan možemo obilježiti na više načina: možemo razmisliti o domišljatosti i veličanstvenosti samih podmornica; možemo zamisliti kakve će biti za 100-tinjak godina; no najvažnije, možemo na trenutak pomisliti na sve one izgubljene na moru tijekom godina i odati počast na hrabrosti onih koji se nalaze ispod morskih valova upravo sada u ovom trenutku.

….

izvori:

Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža; http://www.enciklopedija.hr; Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr;

Hrvatska
Vremeplov