NA DANAŠNJI DAN: Bošković, Drakula, Rimski ugovori…

Josip Ruđer Bošković umro je 13. veljače 1787. godine u Milanu.
Počeo Sedmogodišnji rat
17. svibnja 1756. godine Velika Britanija je proglasila rat Francuskoj koji je u povijest ušao kao Sedmogodišnji rat (Pomeranski rat ili Francusko-indijanski rat). Sukobljene strane bile su Velika Britanija, britanske kolonije u Sjevernoj Americi, Pruska i Hannover protiv Francuske, Austrije, Rusije, Švedske i Saske. Iznenadno povlačenje Rusije, zbog smrti carice Elizabete, te dolazak na rusko prijestolje izrazito propruski raspoloženih careva, Petra III. i njegove supruge Katarine II., dovelo je do sklapanja mira 1763. u dva ugovora u Parizu. Priznat je poraz Burbona u korist Engleske i predaja francuskih kolonija Englezima, a Šlezija je ostala Pruskoj.
Nikola II. Romanov, posljednji ruski car
U vanjskoj politici vodio je politiku ekspanzije na istok, gdje je vodio rat s Japanom. U Prvom svjetskom ratu priključio se Antanti. Opće nezadovoljstvo u društvu, pojačano dugim i iscrpljujućim ratom, dovelo je do svrgavanja carskog režima u veljači 1917. Poslije careve abdikacije, Rusija je ušla u građanski rat. Car je s obitelji interniran u Sibir, a zatim na Ural. Boljševici su Nikolu i njegovu obitelj strijeljali u sprnju 1918. u Jekaterinburgu. Nikola Romanov kanoniziran je od strane Ruske pravoslavne crkve u izbeglištvu 1981., a u zemlji 2000. godine.
Mihovil Pavlinović, hrvatski političar
Hrvatski političar i književnik Mihovil Pavlinović preminuo je u Podgori 18. svibnja 1887. godine. Završio je studij bogoslovije u Zadru i po zanimanju je bio svećenik. Jedan je od utemeljitelja i vođa Narodne stranke i hrvatskog preporoda u Dalmaciji, a čitavog života zagovarao je sjedinjenje Dalmacije s ostatkom Hrvatske. Bio je zastupnik u Dalmatinskom i Hrvatskom saboru, a u Dalmatinskom saboru održao je prvi govor na hrvatskom jeziku. Osnivač je i urednik narodničkog glasila Narodni list/Il Nacionale. Obilazio je Dalmaciju budeći nacionalnu svijest i djelujući na prosvjećenju i podizanju dalmatinskih sela iz gospodarske zaostalosti. Svojom iznimnom energijom i gotovo karizmatskim utjecajem među pukom ubraja se u vodeće osobe hrvatske politike u Dalmaciji u drugoj polovini 19. stoljeća.
Objavljen roman ‘Drakula’
Potpisan Rimski ugovor
U Rimu su 18. svibnja 1941. godine Ante Pavelić i Benito Mussolini potpisali Rimski ugovor kojim se NDH odrekla mnogih hrvatskih područja. Ante Pavelić želio se Mussoliniju odužiti za usluge koje je ustaški pokret dobio od talijanskih fašista. Prema Rimskom ugovoru Italija je dobila gotovo cijelu Dalmaciju, i to: područje Zadra, Šibenika, Splita, otoke Rab, Krk, Vis, Lastovo, Korčulu, Mljet i mnoge druge manje, zatim Boku Kotorsku te dijelove Hrvatskog primorja i Gorskog kotara.
Umrla Milka Trnina, hrvatska operna pjevačica
Milku Trninu nazivali su pjevajućom Eleonorom Duse. Premda je u prvom redu bila wagnerijanska pjevačica, veličanstveno je interpretirala i Beethovenovu Leonoru u Fideliju ili prpošnu Fiordiligi u Mozartovoj operi Cosi fan tutte, a Puccini je rekao da se nijedna Tosca ne može usporediti s Trninom. Najbolji kritičari njezina doba smatrali su da je Wagnerove junakinje pjevala onako kako ih je sam Wagner zamišljao. Nastupala je u Njemačkoj i mnogim drugim europskim zemljama, te u Rusiji, Engleskoj i SAD-u.
Kao spomen na Milku Trninu sačuvani su Dom kulture s njezinim imenom i njezino poprsje u Vezišću, kazališni plakati, fotografije i pisma, a njezin je grob u drvoredima zagrebačkog Mirogoja.