MORH potpisao ugovore o nabavi vojne opreme s 38 hrvatskih tvrtki

U Ministarstvu obrane potpisani su ugovori s 38 hrvatskih tvrtki koje proizvode vojnu opremu i pružaju usluge u ukupnoj vrijednosti od oko 453 milijuna kuna, što je za oko 140 milijuna kuna više u odnosu na prošlu godinu
U MORH-u potpisani ugovori o nabavi vojne opreme za potrebe opremanja OS RH

U Ministarstvu obrane potpisani su ugovori s 38 hrvatskih tvrtki koje proizvode vojnu opremu i pružaju usluge u ukupnoj vrijednosti od oko 453 milijuna kuna, što je za oko 140 milijuna kuna više u odnosu na prošlu godinu.

Ugovore s tvrtkama potpisao je ministar obrane Damir Krstičević naglasivši da su hrvatski vojnici potpuno opremljeni naoružanjem i opremom hrvatskih proizvođača, a njihovo sudjelovanje u međunarodnim misijama i operacijama služi kao izvrsna referenca kod natječaja hrvatskih tvrtki na svjetskim tržištima.

Krstičević: MORH nije samo potrošač nego i generator razvoja

-Ovi ugovori predstavljaju značajan doprinos hrvatskom gospodarstvu i pokazuju da MORH nije samo potrošač nego i generator razvoja i promotor hrvatskih proizvoda- rekao je Krstičević naglasivši da se time domaćim proizvođačima pruža sigurnost i pomaže u planiranju godišnje proizvodnje.

Ministar obrane ustvrdio je da se proizvode hrvatske vojne industrije ne kupuje “zato što su naši” već zbog njihove konkurentnosti i kvalitete.

-Dičimo se i hvalimo s obalnim ophodnim brodom proizvedenim u Brodosplitu. Početne teškoće koje smo imali tijekom gradnje prototipa otklonjene su i ove godine započinjemo gradnju prvog iz serije obalnih ophodnih brodova- kaže Krstičević.

Đuro Đaković ove godine završava s generalnom revizijom tenkova M-84. Potencijal te kompanije vidimo u daljnjoj modernizaciji tenkova, ali i u nadolazećem projektu opremanja Hrvatske vojske impresivnim borbenim vozilima pješaštva Bradley, rekao je ministar istaknuvši da sve hrvatske tvrtke imaju potporu MORH-a, pogotovo kada je riječ o inovacijama i ulaganju u nove tehnologije.

Krstičević je najavio da se predaja drugog obalnog ophodnog broda planira na Dan HRM-a 18. rujna 2021., predaja druga dva broda do 2022. godine, dok će posljednji, peti obalni ophodni brod biti u rukama HRM-a do 2023. godine.

-Hrvatska vojska i obrambena industrija usko su vezane i međusobno ovisne. Nema snažne Hrvatske vojske bez snažne domaće industrije, to uvijek mora biti naš zajednički cilj- poručio je ministar obrane.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov rekao je predstavnicima hrvatskih tvrtki da se od njih očekuje razvoj novih funkcionalnih proizvoda i inovativno promišljanje, te prijedloge novih rješenja koja će omogućiti kvalitetno opremanje i modernizaciju Hrvatske vojske.

Šundov: Zadovoljni hrvatski vojnik najbolji je promotor i preporuka kvalitete hrvatskih proizvoda

-Pred nama je odgovornost osiguranja potrebnih sredstava i umješno korištenje opreme, a pred vama razvoj i proizvodnja svega što Hrvatska vojska treba za provedbu svojih zadaća. Izazov je velik na obje strane, ali uspjeh je moguć, što dokazuje i dosadašnja praksa- kaže Šundov.

Po njegovim riječima, zadovoljni hrvatski vojnik opremljen hrvatskim proizvodima najbolji je promotor i preporuka kvalitete tih proizvoda.
Predstavnici hrvatskih tvrtki zahvalili su MORH-u i Hrvatskoj vojsci na potpori koju im pružaju iz godine u godinu.

Hrvoje Kekez iz Đuro Đaković grupe ističe da je hrvatska obrambena industrija pokazatelj snage i jačine Hrvatske vojske, pri čemu svi zajedno svojim radom i proizvodima smanjuju njezinu ovisnost o uvozu.

Tomislav Debeljak iz Brodosplita pozdravio je opremanje Hrvatske vojske hrvatskim proizvodima i zahvalio Vladi na podršci koju pružaju hrvatskim poduzetnicima.

-Odluka da se Hrvatska vojska oprema proizvodima domaćih proizvođača ne samo da je domoljubna, već prvenstveno ekonomski opravdana. Naime, od svake kune koju se danas ovdje potpisuje u državni proračun vratit će se barem 40 lipa- istaknuo je Debeljak.

Gospodarstvo
Hrvatska