EVO ŠTO TO ZNAČI

Ministarstvo poljoprivrede najavljuje izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu

Ministarstvo poljoprivrede u zadnjem ovogodišnjem kvartalu uputit će u Vladinu proceduru izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu kojima bi se, radi usklađivanja s pravnom stečevinom OECD-a, izbrisale iz postojećeg zakona odredbe o reciprocitetu vezane uz stjecanje prava vlasništva stranih pravnih i fizičkih osoba nad poljoprivrednim zemljištem u RH
Polje kukuruza Damir Spehar/PIXSELL

Iz obrasca zakonodavnih aktivnosti koje je to ministarstvo uputilo u javnu raspravu, navodi se da je Hrvatska u siječnju 2017. podnijela službeni zahtjev za članstvo u OECD-u, a u okviru toga treba pristupiti u 25 OECD-ovih odbora, među kojim je i Odbor za ulaganja, u sklopu čega treba pristupiti Kodeksima o liberalizaciji. Kako bi se RH uskladila s tim Kodeksima, potrebno je brisati odredbe o reciprocitetu, što se prvenstveno odnosi na Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, no tu odredbu treba horizontalno brisati i iz drugih zakona.

U važećem Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, naime, propisano je da strane fizičke i pravne osobe ne mogu steći pravo vlasništva na poljoprivrednom zemljištu u Hrvatskoj, osim samo iznimno nasljeđivanjem i to u slučaju reciprociteta odnosno pod uvjetom da u slučajevima kada RH ima dogovor/sporazum s drugim zemljama da i hrvatski državljani mogu u toj državi steći pravo vlasništva nasljeđivanjem.

– Zakon o poljoprivrednom zemljištu izmijenit će se tako da se izuzetak za stjecanje prava vlasništva nad poljoprivrednim zemljištu u Republici Hrvatskoj, u odnosu na pitanje reciprociteta u nasljeđivanju, ne primjenjuje na države pristupnice OECD Kodeksa o liberalizaciji koje nisu članice Europske unije, čime će se otkloniti trenutna prepreka pristupanju RH OECD-ovom Odboru za ulaganja. Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu stvorit će se normativni okvir kojim će se Republika Hrvatska uskladiti s pravnim instrumentima OECD-a, tumače iz Ministarstva, prenosi HRT.

Agro
Hrvatska