Ministar Piletić najavljuje: Od ove godine poboljšat će se usluge osobne asistencije

Novi Zakon o osobnoj asistenciji trebao bi se donijeti 1. srpnja
marin piletić Marko Lukunić/PIXSELL

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić najavio je da će se usluge osobne asistencije poboljšati od ove godine, donošenjem novog Zakona o osobnoj asistenciji, 1. srpnja.

– Dosad smo godišnje osigurali za to 150 milijuna kuna, a donošenjem novog Zakona o osobnoj asistenciji s 1. srpnja, to će biti 150 milijuna eura godišnje, rekao je Piletić za Hrvatski radio i dodao da se želi povećati i broj korisnika osobne asistencije s 4 000 korisnika na 13 000.

Također, rekao je da se želi povećati cijena rada osobnih asistenata i podići konkurentnost tog radnog mjesta te najavio da se radna skupina danas sastaje s pravobraniteljicom osoba s invaliditetom, a kroz tekst Zakona, koji će vrlo brzo ući u proceduru, razmotrit će i prijedloge i primjedbe iz javne rasprave.

– Želimo napraviti iskorak u pravima osoba s invaliditetom, njihovih obitelji i onih koji će tu uslugu pružati, poručio je Piletić.

Kada je riječ o Zakonu o radu, pregovori se nastavljaju, a na rad nedjeljom koji je bio “kamen spoticanja”, Piletić je rekao da je kroz izmjene Zakona o radu Vlada dala poruku da se taj rad mora valorizirati i svaki poslodavac mogao je platiti satnicu “kunu više”.

– Raspravljali smo koji bi to postotak bio adekvatan – od nekoliko postotaka do 150 posto – koliko taj dodatak treba biti veći u odnosu na cijenu rada i mi smo startali s 50 posto, rekao je i podsjetio da su tu dva zakona koji trebaju regulirati rad nedjeljom: Zakon o radu koji definira cijenu rada i Zakon o trgovinama gdje treba regulirati koji broj radnih nedjelja će biti dopušten. Tu smo, kako je ocijenio, našli dobar balans.

Na pitanje što s prizivom savjeti, što je izazvalo dosta polemika, rekao je da to neće biti u tekstu Zakona ta naglasio da u situaciji kad je postoji potražnja za radnicima i kada je u Hrvatskoj 120.000 stranih radnika, treba ojačati socijalni dijalog i omogućiti radnicima i poslodavcima da dogovore radne uvjete.

Poručio je da su mirovinski stupovi su stabilni i da tu ne vidi nikakvih problema, a smatra i da treba razbiti stigmu da se u Hrvatskoj ne može posvojiti.

– Lani smo imali rekordna broj posvojenja – 190 i tri četvrtine posvojenja su zasnovana u roku do tri godine. Treba razbiti stigmu da se u Hrvatskoj ne može posvojiti i da su postupci dugotrajni, dodao je.

Hrvatska
Intervju
Politika