Milan Bandić: Većina građana je zadovoljna, što su dokazali šest puta
Uoči nadolazeće sjednice Gradske skupštine, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić održao je uobičajenu konferenciju za mediju na temu “Akti gradonačelnika”.
Konferenciju je sasvim očekivano otvorilo pitanje vezano uz aktualni Memorandum o razumijevanju, potaknuto žalbama ostalih zastupnika o nametnutim restrikcijama kod njegovog razmatranja. Bandić je poručio kako je isti za vrijeme konferencije objavljen na mrežnim stranicama Grada Zagreba te komentirao kako o njemu pričaju upravo oni koji za života nisu vidjeli niti potpisali jedan. Optužbe je proglasio apsurdnim i smiješnim te istaknuo kako su svi poslovi vezani uz njega protekli u skladu sa zakonom.
– Oko jednog običnog papira, da realizirate projekt održivog Zagreba, koji se u poslovnom svijetu podrazumijeva ako želite nešto napraviti, pravite cirkus. U ovoj zemlji, na prste jedne ruke možete nabrojati ljude u novijoj hrvatskoj povijesti koji donose i provode odluke malo prije drugih. Meni je savjest čista i većina građana je zadovoljna, što su dokazali šest puta.
Također, Bandić se osvrnuo i na pitanje koliko je spomenuti Memorandum obvezujući te zašto je nastala cijela pompa oko njega, a novinare je zanimalo je li, pak, prirodnije da Grad Zagreb unaprijed definira što želi napraviti na nekom prostoru, pa zatim traži investitore. Gradonačelnik je najavio skorašnje objašnjenje projekta „Zagreb na Savi“, kao i popratno priopćenje o planu održivog razvoja Grada, koje će javnosti biti dostupno još danas.
– Dao sam vam Memorandum da ne bih morao trošiti riječi. Njega će pročitati svi i to u autentičnom obliku. Što piše ostaje, zaključio je Bandić.
Sljedeće pitanje ticalo se projekta „Ljeto na Savi“, koliko je točno novca utrošeno u njega i jesu li ta sredstva mogla poslužiti drugoj svrsi poput rješavanja problema otpada u gradu. U projekt je uloženo sveukupno 11 milijuna kuna, s time da će montažno-demontažni objekti biti i dalje za upotrebu, a to, kako objašnjava Bandić, spada u viziju grada.
– Ponosan sam na projekt „Ljeta na Savi“, a da ga nismo započeli, ne bismo ni pokrenuli onaj minimum potreban za povratak ljudi na rijeku. Bundek bismo ionako uredili, „Zagreb City“ je, također dijelom tog povratka, s vjerom da ćemo jednog dana srušiti nasipe, izgraditi vodne stepenice, iskoristiti hidropotencijale, no dok čekamo, nastojimo napraviti barem nešto. Sada pripremamo i iznenađenje za djecu kada se vrate s ljetnih praznika.
Po pitanju otpada, nakon saniranog Jakuševca i pročišćivača otpadnih voda, najavljuje i treću sastavnicu gospodarenja – onu kemijsku, a planira se uvesti i sustav kažnjavanja za pojedince koji se ne budu pridržavali pravilnog odvajanja.
– Dokle god svaki građanin Zagreba, svojom ekološkom sviješću ne bude ispred ekološke infrastrukture ili u najmanju ruku korespondirao s njom, nema rješenja o odvojenom prikupljanju otpada i u cjelini sagledavanja strategije gospodarenja korisnim otpadom. Za to treba vremena, što znači minimalno četiri do šest godina.
Naposljetku, rasprava se dotaknula i Generalnog urbanističkog plana Grada Zagreba, čije je donošenje predviđeno za drugu polovicu listopada, dok će tijekom dana biti objavljen i hodogram aktivnosti. Više o tome, rekla je pročelnica Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj grada Sanja Jerković:
– U kolovozu smo održali javnu raspravu i izlaganje s izrazito velikim uspjehom. Rasprava je bila iznimno posjećena i dobili smo veliki broj primjedbi. One su sada obrađene od strane nositelja izrade i predane su stručnom izrađivaču. U tijeku je obrada primjedbi po našem hodogramu koje smo zajednički usuglasili, očekujemo da će materijal biti gotov i da ćemo moći raspolagati s njim već koncem desetog mjeseca, odnosno ovisno o tome kakav će biti kalendar samih skupština.