Komentar ideoloških prijepora

Mijić: Tuđman je bio antifašist i utemeljitelj moderne Hrvatske – zato ga detuđmanizatori preziru

Politički komentator Mate Mijić poručuje kako je temelj moderne hrvatske države politika pomirbe Franje Tuđmana, a ne revolucionarni kontinuitet jugoslavenskih elita koje danas, pod krinkom antifašizma, pokušavaju dokinuti sve što Tuđman simbolizira
Franjo Tuđman2 Franjo Tuđman

U komentaru aktualnih ideoloških prijepora u hrvatskoj javnosti, komunikacijski stručnjak i konzervativni politički komentator Mate Mijić podsjetio je na povijesnu ulogu Franje Tuđmana, naglasivši kako je upravo on kao partizanski borac i antifašist proveo politiku nacionalne pomirbe i pod vodstvom gotovo plebiscitarne volje naroda uspio u naizgled nemogućem – stvoriti, obraniti i međunarodno priznati neovisnu hrvatsku državu.

– Tuđman je znao koliko je za modernu Hrvatsku važno to što je hrvatski narod u Drugom svjetskom ratu bio i na strani saveznika. Jer upravo su NDH i njezini zločini najčešće korišteni argument agresora, ali i pojedinih velikih sila koje su nas željele izbrisati s karte svijeta – istaknuo je Mijić.

Dodaje da Tuđmanova politika pomirbe nije odgovarala onima koje naziva komunističkom gojenčadi, a koji se danas nazivaju antifašistima.

– Vrijeme pomirbe, uz jasno vrednovanje antifašističkog nasljeđa, oni su proglasili “mračnim devedesetima”. Koriste taj pogani izraz i danas – za dane ponosa i slave, dane stvaranja i časne obrane hrvatske države – upozorava Mijić.

Borba između dviju vizija Hrvatske

Po njemu, tzv. detuđmanizacija bila je prikazana kao suočavanje s negativnim pojavama tranzicije, no stvarna joj je svrha bila obračun s Tuđmanovim nasljeđem.

– To je bio pokušaj ortodoksnih komunista, njihovih “liberalnih” i “europejskih” đaka te ostataka UDBE i KOS-a da u potpunosti ovladaju hrvatskom državom – kaže Mijić, dodajući kako od Tuđmanove smrti traje borba između detuđmanizatora i hrvatskih nacionalista.

Prema njegovim riječima, ti su sukobi u temelju borba između dviju vizija Hrvatske – jedne koja vidi državu kao sredstvo za provođenje revolucije i druge koja je doživljava kao cilj, povijesnu i političku datost.

– Da je detuđmanizatorima do antifašizma, nikada se ne bi obračunavali s nasljeđem Franje Tuđmana. On je bio utjelovljenje tih vrijednosti i čuvao ih je u najtežim vremenima. Ipak, prezirali su ga – zaključuje Mijić.

Na kraju poručuje kako je krajnji cilj ovakvih ideoloških projekata dekonstrukcija hrvatske države, a uništenje Tuđmanova političkog nasljeđa ključna je točka tog plana. Zato, smatra, nitko tko vjeruje u projekt suverene Hrvatske ne bi smio tome pomagati – ni zdesna.

Aktualno
Hrvatska
Izbor urednika