Maturanti će online probnu maturu sami sebi moći ocijeniti 1. ožujka
Ovogodišnji maturanti s prvim danom veljače mogu sa stranica Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja preuzeti probne ispite mature, koji se prvi put provode online, a uspjeh će moći provjeriti mjesec dana kasnije – 1. ožujka, kada će Centar objaviti rješenja.
-Učenici su 1. veljače na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja dobili priliku vidjeti jednu od inačica koje smo pripremili za državnu maturu iz svih obveznih i izbornih predmeta, koja se neće pojaviti na samim ispitima u lipnju- kazao je Hini ravnatelj NCVVO-a Vinko Filipović.
Inačica je, ističe, dostupna svakome koga će to zanimati, ali prije svega je namijenjena ovogodišnjim maturantima da na temelju uvida u sadržaj i strukturu ispita dobiju što jasniju sliku kakav ih ispit očekuje u lipnju, odnosno od 31. svibnja do 28. lipnja kada se mature pišu.
Probna matura nije obvezna, u ovih mjesec dana mogu rješavati ispite u bilo koje vrijeme i u bilo kojoj formi.
-Poanta je da kad 1. ožujka dobiju rješenja ispita da usporedbom svojih rješenja vide što u iduća tri, tri i pol mjeseca trebaju popraviti do državne mature- naglašava ravnatelj NCVVO-a.
Maturanti će na online probnim ispitima imati priliku vidjeti i kako će izgledati hrvatski jezik koji je od ove godine jedinstven ispit, nema više i niže razine, a esej je ponovno uvjet za prolazak. S obzirom na to da nema ocjenjivača, Filipović je objasnio na koji će način maturanti moći provjeriti kako su napisali esej.
-Stručna radna skupina pripremit će primjer mogućih rješenja iz kojeg će oni vidjeti u kojoj mjeri su više ili manje uspješno napisali esej- kazao je.
Za online probu 66.000 eura, a za prošlogodišnje testiranje po školama 1,3 milijuna eura
Trošak ovogodišnje online probne mature je, naglašava Filipović, do 66.000 eura (500.000 kuna).
-To je cijena troška isplaćenog članovima stručnih radnih skupina koje su u ovom slučaju morale napraviti inačicu više- rekao je.
Probna matura prvi put se pisala prošle godine, a testiranje je obuhvatilo sve učenike tadašnjih trećih razreda srednjih škola te maturante. Taj projekt stajao je 1,3 milijuna eura (10 milijuna kuna), a problemi su se javili oko plaćanja nastavnika te dodatnog organiziranja nastave, dežurstava.
-Upravo dijelom i zbog toga htjeli smo ove godine škole osloboditi organiziranog pisanja probne mature- rekao je Filipović.
Jedan je od ciljeva pisanja prošlogodišnje mature bio taj da se učenici upoznaju i s procedurom zaprimanja, otvaranja i ponovnog vraćanja ispita u ispitne vrećice. Ovogodišnji maturanti imaju to iskustvo s obzirom na to da su prošle godine zajedno s tadašnjim maturantima također pisali probne ispite, i to iz hrvatskog i matematike, pa je taj dio ove godine na neki način, kaže Filipović, izbjegnut.
-Time smo i školama pojednostavili samu provedbu da im u organizacijskom smislu ne remetimo nastavu i sve ostalo kako je to prošle godine moralo biti- istaknuo je ravnatelj NCVVO-a.
Filipović je rekao da su uvođenjem probnih ispita željeli ublažiti negativne posljedice online nastave zbog covida, što se, ističe, u konačnici na rezultatima maturanata 2021./2022. na prošlogodišnjoj maturi i pokazalo dobrim jer su rezultati iz niza predmeta bili bolji nego ranijih godina.
Ravnatelj NCVVO-a naglašava da se čak 90 posto maturanata u anketi koje su im poslali povratno vrlo pozitivno referiralo na pisanje probnih ispita.