Izmjene podržavaju i oporba i vladajući

Marin Piletić: Dizanjem nacionalne naknade želimo zaštititi starije građane

Pravo na naknadu imaju osobe starije od 65 godina, koje nisu ostvarile pravo na mirovinu temeljem rada i uplaćenih doprinosa
Zagreb: Panel-rasprava “Važnost senzibilizacije, edukacije i prevencije u sprječavanju rodno uvjetovanog nasilja” Marko Prpic/PIXSELL

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić istaknuo je u srijedu u Saboru da dizanjem nacionalne naknade Vlada želi dodatno zaštiti starije građane koji nemaju uvjete za mirovinu niti druge prihode.

-Razlog dizanja naknade nije samo porast troškova života nego činjenica da je nacionalna naknada počela zaostajati za zajamčenom minimalnom naknadom- kazao je Piletić predstavljajući izmjene Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe kojim se ta naknada podiže sa sadašnjih 120,71 eura na 150 eura od 1. siječnja 2024.

Izmjenama se ublažavaju i uvjeti za ostvarivanje prava na nacionalnu naknadu, uvjet sa sadašnjih 20 godina neprekidnog boravišta na području Hrvatske od dana podnošenja zahtjeva smanjuje se na 10 godina, te se povećava prihodovni cenzus sa 120 na 300 eura po članu kućanstva.

-Očekuje se da će time broj korisnika naknade sa sadašnjih 6.900 korisnika narasti na nešto više od 13 tisuća- kazao je ministar i najavio da će se nacionalna naknada za starije osobe isplaćivati na adresu korisnika putem pošte.

Pravo na naknadu imaju osobe starije od 65 godina, koje nisu ostvarile pravo na mirovinu temeljem rada i uplaćenih doprinosa.

Aktualno
Hrvatska