Bio je to početak Domovinskog rata

FOTO Lovrić zapalio svijeću u spomen na 35. godišnjicu nikad odigrane utakmice Dinamo-Crvena Zvezda

Ivica Lovrić obilježio je 35. godišnjicu maksimirskih nereda paljenjem svijeća za Dinamovce poginule u Domovinskom ratu, prisjećajući se utakmice koja nikad nije odigrana, ali je postala simbol borbe za slobodu Hrvatske
Zagreb: Ivica Lovrić zapalio je  svijeću u spomen na 35. godišnjicu nikad odigrane utakmice Dinamo-Crvena Zvezda Luka Stanzl/PIXSELL

Ivica Lovrić, u pratnji Otta Barića, Nenada Pokosa, Nenada Kljaića i Danijela Banića, zapalio je svijeće kod zapadne tribine Dinamovog stadiona u spomen na 35. godišnjicu nikad odigrane utakmice Dinamo – Crvena zvezda i Dinamovce poginule u Domovinskom ratu.

Utakmica se trebala igrati 13. svibnja 1990., no umjesto sportskog spektakla, dogodio se krvavi uvod u rat. Divljanje Delija, predvođenih ratnim zločincem Željkom Ražnatovićem – Arkanom, preraslo je u kaos. Srpski huligani rušili su južnu tribinu i napadali gledatelje, dok je tadašnja milicija pasivno promatrala.

Luka Stanzl/PIXSELL

Bad Blue Boysi tada su srušili ogradu na Sjeveru, utrčali na travnjak i sukobili se s milicijom, koja je reagirala tek kada su se branili Dinamovi navijači. Pendreci, suzavac i vodeni top obilježili su taj dan, ali i odlučnost zagrebačkih navijača da ne šute pred nasiljem.

Ispisan jedan od najsnažnijih simbola hrvatskog otpora

U tom metežu ispisan je jedan od najsnažnijih simbola hrvatskog otpora. Kapetan Dinama Zvonimir Boban stao je u obranu svojih navijača i udarcem nogom oborio milicajca koji je tukao navijače pendrekom. Boban je zbog tog čina suspendiran na devet mjeseci, kasnije smanjeno na četiri, a Ivica Osim ga nije vodio na Svjetsko prvenstvo u Italiji.

Luka Stanzl/PIXSELL

Utakmica nikada nije odigrana. Na papiru je registrirana pobjeda Crvene zvezde 3:0 bez borbe, no u kolektivnom pamćenju Hrvata, toga dana na Maksimiru počela je borba za slobodu.

Sve se to dogodilo između dva povijesna datuma – tri tjedna nakon prvih višestranačkih izbora u SR Hrvatskoj i nepuna tri tjedna prije konstituiranja prvog višestranačkog Sabora Republike Hrvatske.

Luka Stanzl/PIXSELL

Maksimir 1990. ostao je simbol buđenja Hrvatske, kada je nogometno igralište postalo prva crta obrane buduće države.

Aktualno
Grad Zagreb