Lovrić: Planirani rebalans je politička propaganda
Na konferenciji predsjednik Lovrić se osvrnuo i na jučerašnju ostavku direktora Gradske plinare Zagreb, Davora Mayera, te poručuje kako je razlog ostavke manjak želje za preuzimanjem odgovornosti zbog neinvestiranja u sigurnost plinskih vodova u Gradu Zagrebu. – U plinari je drama i ako se nastavi održavati plinske instalacije u Gradu Zagrebu na razini 18 posto godišnje od potrebnog, mi ćemo za četiri do pet godina imati eksploziju plina po gradskim ulicama. To su činjenice i toga moramo biti svjesni – poručio je Lovrić.
Grad Zagreb planira značajan porast prihoda od poreza za 2025. godinu, s očekivanim povećanjem od 160 milijuna eura, odnosno 13 posto više nego dosad. Međutim, stranka Plavi grad na čelu s predsjednikom Ivicom Lovrićem postavlja pitanja o realizaciji ovog plana, osobito s obzirom na smanjenje poreznih stopa i stagnaciju plaća zbog usporavanja inflacije. Porez na dohodak, koji čini najveći dio prihoda, mogao bi se smanjiti zbog izmjena Zakona o porezu na dohodak, koji je smanjio donju i gornju poreznu stopu te podigao prag za višu stopu.
– Iako grad očekuje rast bruto plaća, veću zaposlenost i veći broj poreznih obveznika, ostaje nejasno kako će ostvariti planirani porast prihoda u okolnostima smanjenih poreznih stopa – poručuje predsjednik Lovrić.
Izgradnja centra za gospodarenje otpadom još uvijek nije uvrštena u proračun
Uz to, iako Grad Zagreb planira prihod od poreza na nekretnine, postoji zabrinutost zbog neprimjenjivosti ovog poreza na prazne i nelegalizirane nekretnine, kao i niza pravnih problema u provedbi Zakona o lokalnim porezima. Grad još nije precizirao visinu poreza na ove nekretnine što zapravo predstavlja manje porezno opterećenje aktualna vlast vidi kao porast prihoda od poreza.
Za 2025. godinu, Grad Zagreb planira deficit od 137 milijuna eura, što je gotovo dvostruko više nego za 2024. godinu. Uz to, grad planira zaduženje od 175,783.000 eura, a povrati zajmova za 2025. godinu procjenjuju se na 38,3 milijuna eura, što znači povećanje zaduženja za 140 milijuna eura. Planirani iznos za sanaciju odlagališta Jakuševec-Prudinec iznosi samo 8 milijuna eura, što je smatrano nedostatnim za rješavanje ovog problema.
Za gospodarenje otpadom privatnim subjektima namijenjeno je gotovo 40 milijuna eura. Izgradnja centra za gospodarenje otpadom još uvijek nije uvrštena u proračun. Pročišćavanje otpadnih voda ostaje jedno od najvećih nejasnoća u proračunu. Planirano je izdvojiti samo 38 milijuna eura za raskid ugovora za pročistač, iako se očekuje da će stvarni trošak biti između 30 i 487 milijuna eura. Nema jasnoće u vezi s iznosima koje su dosadašnji koncesionari tražili, niti kada će arbitraža biti provedena. Tijekom sastanaka o proračunu spominje se mogućnost rebalansa proračuna nakon izbora, što ostavlja prostora za daljnje promjene u planiranim iznosima.
– Ovaj prijedlog proračuna za 2024. godinu prepun je nejasnoća i nedostataka, a predstojeće godine mogu donijeti ozbiljne izazove za financijsko stanje Grada Zagreba – zaključno govori Lovrić.
Tri amandmana na proračun
Klub zastupnika Plavog grada i neovisnih Fortuna i Rusak podnose tri amandmana na prijedlog proračuna Grada Zagreba za 2025. i projekcije za 2026. i 2027. godinu. Dva amandmana vežu se uz šport, a treći je vezan uz tradicijsku kulturu. Prvi amandmanom o športu žele povećati aktivnosti javne nabave u sportu u iznosu od 7.000.000,00 eura zato što iznos od 30.000.000,00 eura koji je u prijedlogu proračuna Grada Zagreba za 2025., predviđen za izdvajanje na račun Sportskog saveza Grada Zagreba, nije dostatan.
– Proračun Grada Zagreba za 2025. godinu je dvostruko veći u odnosu na onaj iz 2019. godine, a kako je u 2019. godine u proračunu za aktivnosti javne potrebe u sportu bilo osigurano 150.030.000,00 kuna, predlažemo ovo povećanje kako bismo sačuvali i unaprijedili postojeću sportsku poziciju Zagreba kao najkvalitetnijeg sportskog središta u Republici Hrvatskoj – poručuje Lovrić.
Drugim amandmanom predlaže se povećanje aktivnosti potpore vrhunskom sportu u iznosu od 3.000.000,00 eura jer iznos od 5.000.000,00 eura koji je predviđen nije dostatan. Ako uzmemo u obzir navedeno povećanje proračuna, smatramo opravdanim predložiti da se i potpora vrhunskom sportu u odnosu na proteklu godinu udvostruči – dodaje Lovrić.
Treći amandman predlaže povećanje aktivnosti kulturno-umjetničkog amaterizma u okviru programa javne potrebe u kulturi, onim korisnicima kojima Grad nije osnivač, a u razdjelu su Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo. Klub zastupnika Plavog grada te neovisnih Fortuna i Rusak predlažu povećanje za 1.000.000,00 eura.
Planirani rebalans ukazuje na povećane prihode
Uz to, rebalans proračuna Grada Zagreba za 2024. godinu otkriva ozbiljne nesposobnosti gradske uprave, uključujući neracionalno trošenje sredstava i obmanjivanje javnosti. Prema rebalansu, planirani deficit između prihoda i rashoda iznosi gotovo 73 milijuna eura, što ukazuje na povećane rashode u odnosu na prihode.
– Iako se očekuje višak sredstava iz prošlogodišnjeg proračuna, realno će doći do smanjenja aktivnosti, osobito u projektima poput obnove i drugih infrastrukturnih zahvata, čime se prikriva stvarni deficit” navode iz Plavog grada. Grad planira zaduženje od 100 milijuna eura, ali samo 95 milijuna eura za povrat ranijih obveza, što znači da će se dug povećati. No, najviše pažnje privlači smanjenje prihoda od EU fondova, gdje se planiranih 106,5 milijuna eura prihoda smanjuje za 55,5 milijuna eura, odnosno za polovicu – rekao je Lovrić.
Dodaje da je veći dio ovog smanjenja nastao je zbog nedostatne realizacije projekata, od kojih su neki potpuno izostali, poput translacijskog centra Dječje bolnice Srebrnjak, gdje grad gubi 47,6 milijuna eura zbog neprikazane dokumentacije.
– Drugi značajan projekt, biciklistička magistrala Greenway, suočava se s padom sredstava za čak 5 milijuna eura, odnosno s 5 milijuna na 0 (nula) dok se sredstva za održavanje ustanova srednjeg školstva smanjuju za 60 posto (za 3,5 milijuna eura). Kako se bliži kraj godine, procjena je da se neće realizirati ni ovako prepolovljen plan već da će realizacija utroška EU sredstava biti oko 25 posto – rekao je Lovrić.
Politička propaganda, bez stvarne pripreme i realizacije projekata
Dodao je da projekti poput izgradnje Centra za upravljanje prometom i fotonaponskih sustava na javnim zgradama također doživljavaju smanjenja planiranih iznosa i to za 90 posto, a sanacija odlagališta Jakuševec drastično je smanjena za 60 posto, dok se istovremeno povećavaju iznosi za zbrinjavanje otpada povećavaju trostruko.
– Smanjenja su evidentna i na projektima kao što su zeleni koridor potoka Črnomerec koji se smanjuje na nula eura, ozelenjavanje objekata u obrazovanju se smanjuje za 96 posto te mnogim drugim infrastrukturnim projektima, koji su praktički obustavljeni ili potpuno uklonjeni iz proračuna. Ovaj prijedlog rebalansa proračuna, iako popraćen velikim obećanjima, u praksi samo prikazuje političku propagandu, bez stvarne pripreme i realizacije projekata. Realnost je da se u mnogim područjima neće postići planirane aktivnosti, a javnost se obmanjuje najavama investicija koje nemaju nikakvu konkretizaciju – poručuje zaključno Lovrić.