MILIJUNSKI IZNOSI

Lovrić optužuje Možemo!: Postavili su udrugaški sustav za izvlačenje novca iz gradskog proračuna

Prije dolaska na vlast, članovi platforme Možemo! djelovali su kroz dvadesetak udruga koje je bivša gradska uprava financirala u skladu s kvalitetom njihovih programa – ponekad izdašnije, ponekad skromnije, ustvrdio je Ivica Lovrić i dodao da su izdvajanja danas astronomska
Možemo Ivica Lovrić gradski proračun udruge korupcija Emina Višnić Teodor Celakoski Nikola Zdunić Pogon Hipodrom Zagrebački velesajam Tomašević

No, nakon pobjede na lokalnim izborima 2021., broj njima bliskih organizacija porastao je čak šest puta, a s njim i gradska izdvajanja, koja danas dosežu iznose koje Ivica Lovrić naziva – astronomskima.

– Primjerice, udruga Blok, kojom upravlja aktualna pročelnica za kulturu Emina Višnić, između 2010. i 2020. dobivala je oko 10.000 eura godišnje. U 2024. sama sebi dodijelila je 108.000 eura – povećanje od više od 1000 posto! – ističe Lovrić.

Dodaje i kako je Centar za mirovne studije, na čijem je čelu europarlamentarac Možemo!-a Gordan Bosanac, s dotadašnjih 5.000 eura skočio na 44.000 eura u 2024. godini.

Možemo! putem umreženih udruga izvlači novac iz gradskog proračuna

Udruga Kulturtreger, kojom upravlja Miljenka Buljević, do 2020. primala je oko 5.000 eura godišnje, dok je u 2024. zabilježila dotaciju od 150.000 eura – povećanje od više od 700 posto. Savez udruga Operacija grad, u kojem djeluju i Višnić i Buljević te Teodor Celakoski, nekad je primao skromnih 850 eura, a prošle godine iz gradske blagajne povukli su 55.000 eura.

Multimedijalni institut Mama, kojim rukovodi Celakoski – kojeg Lovrić naziva možemovskim mastermindom – do 2020. prosječno je dobivao 43.000 eura godišnje, a u 2024. iznos je narastao na 163.000 eura.

Ni Autonomni kulturni centar Attack nije izostao iz trenda – s 17.000 eura prije promjene vlasti, u 2024. bilježi 134.000 eura. – Kvaliteta programa, međutim, nije se promijenila – tvrdi Lovrić.

Posebno ističe i primjer gradskog zastupnika Nikole Zdunića, koji uz političku funkciju sjedi u čak nekoliko tijela – od Instituta za političku ekologiju, preko Zelenih europskih fondacija, do Vijeća gradske četvrti i upravnog vijeća Pogona. Upravo je Pogon, gradska ustanova za potporu nezavisnoj kulturi, u posljednje dvije godine od Grada dobio 682.000 eura, dok su mjesečne plaće zaposlenih narasle s 14.000 u prosincu 2023. na 24.000 eura u 2025. – prosječno 2.400 eura po osobi.

– Ovo su samo neki primjeri kako platforma Možemo! putem umreženih udruga izvlači novac iz gradskog proračuna, redistribuira ga svom članstvu i simpatizerima, koji ih potom štite u javnom prostoru – upozorava Lovrić.

Udruga koja više nije u milosti

Zanimljiv je i primjer jedne udruge koja je ostala bez značajnijih sredstava – Zelene akcije. – U 2011. su dobili 30.000 eura, a 2024. tek 7.770 eura. Očito je da više nisu u milosti gradske vlasti jer bez zadrške kritiziraju Tomaševićeve poteze, poput planirane izgradnje spalionice otpada – navodi Lovrić.

Sve navedeno, tvrdi, pokazuje kako vlast platforme Možemo! nije ni poštena ni transparentna kako se prikazuje, već je uspostavila vlastiti klijentelistički sustav preraspodjele sredstava putem novouspostavljenih udruga. – Stvorili su hranidbeni lanac lojalnih aktivista i simpatizera na svim razinama lokalne uprave – ističe.

Lovrić ponovno podsjeća i na aferu Hipodrom: – Gradonačelnik se pred novinarima izvlačio, ali nije objasnio gdje je završilo dva milijuna eura potrošenih na zaštitarske usluge. Gdje su pare, Tomaševiću? – pita Lovrić te poziva DORH i nadležne institucije da hitno ispitaju financije udruga i način trošenja proračunskih sredstava.

Dodaje i da nepravilnosti ima i u gradskim tvrtkama, a kao primjer navodi Zagrebački velesajam gdje, kako kaže, vladaju nepotizam, mobbing i korupcija. – Slučaj pogodovanja u Karting Areni tek je početak. Do sada sam podnio sedam kaznenih prijava protiv gradonačelnika i njegove ekipe, a nastavit ću to činiti i ubuduće – zaključuje Lovrić.

Grad Zagreb
Politika