PLAVI GRAD

Lovrić: Možemo! guši poduzetnike, a svojim ljudima dijeli privilegije

Dok zagrebački poduzetnici, obrtnici i ugostitelji grcaju pod teretom visokih nameta, gaseći svoje tvrtke i obrte, članovi platforme Možemo! uživaju posebne povlastice, upozorio je Ivica Lovrić, kandidat za gradoačelnika Zagreba
Zagreb poduzetnici Možemo! nameti ugostitelji Ivica Lovrić Marijan Opačak/01Portal

Savršen primjer je Miljenka Buljević, predsjednica Gradske četvrti Donji grad, voditeljica udruge Kulturtreger, vlasnica kafića Booksa i istaknuta članica Možemo! Dok je Tomašević u cijelom gradu poveo rat protiv ugostitelja, ukidajući terase i povećavajući najamnine za 900 posto, njegova prijateljica Miljenka uživa poseban tretman. Stolovi Bookse neometano zauzimaju nogostup, a da bi joj se dodatno pogodovalo, dogradonačelnik Luka Korlaet prostor ispred njezina kafića proglasio je pješačkom zonom, rekao je Lovrić.

No, tu priča ne staje.

– Njezina udruga Kulturtreger lani je iz gradskog proračuna dobila 150.000 eura, a ove godine već 40.000. Dodatnih 57.000 do 78.000 eura osigurano je za sljedeće tri godine. Kad se gradski novac dijeli prijateljima, nema problema. Licemjerno, zar ne? – dodao je.

Lovrić tvrdi da je platforma Možemo! protekle četiri godine sustavno gušila privatno poduzetništvo, kočeći razvoj grada.  – Slična praksa nije zabilježena nigdje u Europi, ali od 2. lipnja to se mijenja – poručuje.

Povratak pravednijih mjera za poduzetnike

Najavljuje i vraćanje cijena terasa na razine prije dolaska Možemo! na vlast, uz jasna pravila kako bi se spriječio nered i narušavanje vizure grada. Smanjit će se i porez na dohodak – viša stopa s 33 na 31 posto, a niža s 23 na 20 posto – kako bi se olakšao pritisak na građane pogođene inflacijom.

Grad će, kaže, poduprijeti i male obrtnike te iznajmljivače. Svi koji otvore obrt u deficitarnim zanimanjima dobit će 5.000 eura bespovratnih sredstava, dok će najam poslovnog prostora za autohtone zagrebačke obrtnike biti simboličan – jedan euro po kvadratu.

– Trenutno u Zagrebu ima 350 praznih lokala, a ovom ćemo mjerom vratiti život u gradske izloge – istaknuo je Lovrić.

Taksistima će biti omogućeno prometovanje pješačkim zonama u Draškovićevoj i Staroj Vlaškoj, dok će se taksi stajalište u Masarykovoj ponovno otvoriti.

Niži porezi za iznajmljivače, poticaj turizmu

Porez na nekretnine bit će minimalnih 0,6 eura po kvadratu, a paušal za iznajmljivače vraćen na 40 eura po krevetu.

– Bez pristupačnog privatnog smještaja ne bi bilo ni rasta turizma u Zagrebu. Gosti ovdje troše u trgovinama, restoranima, na koncertima i muzejima, kupuju rukotvorine i suvenire naših obrtnika – naglasio je Lovrić.

Zaključuje kako će ove mjere potaknuti kružno gospodarstvo na korist malih poduzetnika, obrtnika i gostiju grada.

– Sve ovo može se postići jednostavnom redistribucijom gradskog novca koji se u posljednje četiri godine nekontrolirano slijeva u džepove odanih možemovaca u poticaje za malo i srednje poduzetništvo kao i za mjere koje olakšavaju život Zagrepčanima poput besplatnog javnog prijevoza – navodi Lovrić. Za upravljanje treba imati znanje i viziju, a toga se Zagrepčani baš i nisu nagledali u mandatu Tomislava Tomaševića.

– Zagreb je od svog osnutka bio trgovačko i obrtničko središte. Pozitivnim politikama od toga ćemo napraviti turistički brend u kojem će uživati i Zagrepčani. Jedino Plavi grad nudi rješenja, a ne izgovore – zaključili su.

Grad Zagreb
Politika