U PADU

Kvaliteta zraka u Hrvatskoj lošija nego prije: Ovo je 17 crnih točaka

U saborskoj raspravi o konačnom prijedlogu Zakona o zaštiti zraka zastupnici su u srijedu ukazali na takozvane „crne točke” u Hrvatskoj po pitanju kvalitete zraka, a kojih je prema podacima iz nadležnog Ministarstva ukupno sedamnaest
Grad Zagreb objavio kako je u Dugavama indeks onečišćenja zraka vrlo visok Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Slavonski Brod nosi neslavnu titulu najzagađenijeg grada u EU, kazala je Ivana Ribarić Majanović (SDP) . Problem imaju također Dugi Rat i područje Sjeverne luke Split, a tu je i Belišće, dodali su Ivica Kukavica (DP) i Nataša Tramišak (HDZ).

Mjerne satnice u Delnicama proteklih dana  također su otišle u crveno, a potencijalni uzročnik je tvornica Energy pellets, navela je Majda Burić (HDZ).

Prije smo imali 9, sad imamo 17 crnih točaka

To su neke od crnih točaka kojih u Hrvatskoj ukupno imao 17, prije smo ih imali devet , sada se to malo proširilo, kazao je državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije Željko Vuković odgovarajući na upite zastupnika. Umiruje pritom zastupnike i poručuje, Ministarstvo zaštite okoliša će dati sve od sebe da građanima osigura zdrav i kvalitetan život.

Ističe radi se na akcijskim planovima, osigurana su sredstva za njihovo provođenje i vrlo brzo će doći do konkretnih rezultata. Osim toga, dodao je, Ministarstvo je u stalnom kontaktu s Državnim inspektoratom koje redovito provodi nadzore, a sada im se jačaju i ovlasti.

Kada je riječ o zagađenju zraka u Slavonskom Brodu, Vuković je najavio pokretanje inicijative za sastankom s vlastima u Bosni i Hercegovini na tu temu. Ističe da je Slavonski Brod zbog svog geografskog položaja dodatno u nezavidnoj situaciji jer veliki dio onečišćenja potječe iz susjednih zemalja, 30-tka posto onečišćenja dolazi iz Bosne i Hercegovine.

U Slavonskom Brodu redovito se mjeri kvaliteta zraka na dvije mjerne postaje i situacija nije toliko kritična , gašenjem rafinerije znatno je onečišćenje smanjeno, rekao je Vuković.

Uvođenje mobilnih laboratorija za mjerenje kvalitete zraka u slučaju incidenata

Uz ostalo, državni tajnik najavio je uvođenje mobilnih laboratorija za mjerenje kvalitete zraka u slučaju incidenata, a koje bi trebale  financirati  lokalne samouprave.

– Snositi troškove mjerenja onečišćenja za neke lokalne jedinice može postati ozbiljan teret – smatra Ivica Baksa (NPS) i pita hoće li im se osigurati dodatna sredstva iz proračuna ili EU fondova.

– Uvijek postoje određene mogućnosti, trebamo ih razraditi, radimo i u tom pogledu – odgovorio je Vuković.

Naglašava kako država za poboljšanje kvalitete zraka provodi niz mjera, među ostalim kroz energetsku obnovu kuća, zelenu javnu nabavu i programe energetske učinkovitosti čime se smanjuje potrošnja energije i posljedično doprinosi smanjenju onečišćenju zraka, prenosi N1 info.hr.

Izmjene Zakona o zaštiti zraka donose se radi uklanjanja nedostataka vezanih uz inspekcijski nadzor pomorskih objekata i radi proširenja i olakšavanja  postupanja Državnog inspektorata.

Aktualno
Hrvatska