Kolike bi cijene bile bez Vladinih mjera?
Te se cijene i računice, inače, odnose na karakterističnog kupca iz tarifnog modela TM2, čiji je raspon godišnje potrošnje plina od 5.001 do 25.000 kWh, a i za ostala distribucijska područja neslužbene računice pokazuju da se poskupljenja kreću u rasponu od 20-ak do 30-ak posto.
U Heri se nisu mogla dobiti dodatna pojašnjenja tih poskupljenja, već tek napomena da su iznosi novih tarifnih stavki utvrđeni bez ikakvih subvencija Vlade.
I predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP) Dalibor Pudić podsjeća da su nove cijene bez Vladinih mjera te da su početkom travnja ove godine cijene plina u prosjeku pale pet do šest posto te da bi bilo realnije uspoređivati nove cijene s onima prije travnja ove godine.
– Cijene energenata treba prepustiti tržištu. Realno da se cijena energenata ne subvencionira i zbog energetske učinkovitosti i ušteda, ali se ne smije dopustiti ni nagli skok jer bi to bio izniman udarac na standard građana, rekao je Pudić u izjavi Hini, podsjećajući i da su vladini dužnosnici posljednjih dana izjavljivali da će poskupljenja biti, ali ne značajnog.
Tako je početkom ovoga tjedna potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić izjavio da će vlada i dalje držati ‘socijalnu’ cijenu prije svega plina i struje, a dijelom i naftnih derivata te kako neće doći do velikog poskupljenja energenata.
– Mi ćemo i dalje držati ‘socijalnu’ cijenu prije svega plina i električne energije, a dijelom i naftnih derivata. Neće to ići gore kao što je ovih dana bilo u medijima. Nastojat ćemo da povećanje bude što je moguće niže, rekao je Bačić, koji je najavio da će Vlada jesenski paket mjera donijeti za 15-ak dana. Podsjetimo, aktualni paket mjera Vlade vrijedi do 30. rujna.