SVOJ SVOGA ŠTITI

Kolarić na Dan žena vrijeđao žene, a Forum žena i Možemo! šute

Saborski zastupnik i predsjednik zagrebačkog SDP-a Branko Kolarić jučer je objavio video na TikToku u kojem na ulicama Zagreba dijeli karanfile ženama povodom Dana žena
Branko Kolarić Dan žena Forum žena SDP Možemo! Neva Zganec/PIXSELL

Ono što je možda trebao biti simpatičan i simboličan čin, pretvorilo se u ponižavajući performans koji je izazvao lavinu kritika i zgražanja javnosti.

Video, u kojem Kolarić uz neprimjerene komentare dijeli cvijeće ženama, naišao je na osudu zbog svog uvredljivog tona i mizoginih šala. Kritičari ističu da je upravo Dan žena datum koji se obilježava u znak borbe za prava i ravnopravnost žena, a ne prilika za neukusni humor na njihov račun. Kolarić je danas pokušao ublažiti štetu objavom isprike na Facebooku, no šteta je već učinjena.

Neukusne šale i ponižavanje žena

Snimka prikazuje Kolarića kako pri dodjeli karanfila ženama nailazi na odbijanje, dok glas iza kamere sugerira da se darivanje temelji na bračnom statusu primateljica. Jedna od posebno neugodnih scena uključuje Kolarića kako starijoj gospođi napominje njezinu dob, dok ga osoba iza kamere upozorava: “Ne o godinama, ne o godinama.”

Vrhunac skandala dolazi kada Kolarić, pod pritiskom komentara iza kamere, upućuje upit o telefonskom broju jedne od žena, a potom, u šokantnom pokušaju humora, izjavljuje: “Kao kurva se osjećam.” Ovakav istup, ne samo da je krajnje neprimjeren, već i duboko vrijeđa žene koje se svakodnevno bore protiv stereotipa i diskriminacije.

Isprika koja ne umanjuje štetu

Nakon oštrih kritika, Kolarić je objavio ispriku na Facebooku, u kojoj navodi da je želio objaviti video sa smiješnim sadržajem, ali je shvatio da ga je publika doživjela negativno. “Cijeli život trudim se poštivati sve ljude i doprinositi ravnopravnosti žena, i jako mi je žao da je ovaj put ispalo suprotno od vrijednosti za koje se zalažem”, napisao je. No, ova isprika teško može opravdati ovakav gaf, pogotovo dolazeći od političara koji bi trebao biti svjestan važnosti Dana žena i društvenih vrijednosti koje on simbolizira.

SDP u još jednom skandalu

Ovaj incident dodatno narušava ionako poljuljani ugled SDP-a, stranke koja se nominalno zalaže za prava žena i progresivne vrijednosti. Umjesto da svojim primjerom pokaže poštovanje i razumijevanje prema borbi žena, Kolarić se svojim nastupom svrstao među one koji takve vrijednosti ismijavaju.

Javnost sada očekuje konkretne poteze, ne samo isprike. Hoće li SDP snositi posljedice za ovakvo ponašanje svog čelnika u Zagrebu? Ili će sve ostati samo na ispraznim riječima kajanja?

Na dan kada bi političari trebali poticati svijest o ravnopravnosti i poštovanju žena, Branko Kolarić je odabrao put poniženja i jeftinih šala. Građani, a posebno građanke Zagreba, zaslužuju bolje.

Šutnja Foruma žena SDP-a i Možemo!

Zanimljivo je da na ovaj incident nije stigla nikakva reakcija Foruma žena SDP-a, koji se inače zalaže za prava žena, kao ni od platforme Možemo!, SDP-ovog partnera na lokalnim izborima u Zagrebu. Njihova šutnja otvara pitanje hoće li stranke i organizacije koje se bore za ravnopravnost žena prešutno tolerirati ovakve ispade kada dolaze iz vlastitih redova.

 

Aktualno
Grad Zagreb