Vječna rasprava

Koja je najbolja vrijednost krvnog tlaka?

Visoki krvni tlak je raširena bolest, a često prolazi nezapaženo jer dugo vremena ne izaziva nikakve akutne simptome
pressure-device-990462_1280

Visoki krvni tlak često se naziva “tihim ubojicom” jer može dovesti do ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti poput srčanog i moždanog udara. No, uvijek se vode rasprave o optimalnim vrijednostima krvnog tlaka.

Visoki krvni tlak je raširena bolest, a često prolazi nezapaženo jer dugo vremena ne izaziva nikakve akutne simptome. Dugoročno, međutim, oštećuje važne organe kao što su mozak, srce, bubrezi i oči, jer su oni sve slabije opskrbljeni krvlju bogatom kisikom i hranjivim tvarima. I, smatra se faktorom broj jedan rizika za moždane i srčane udare. Visoki krvni tlak je stoga dugoročno opasan po život ako se rano ne liječi, navodi Fenix-magazin.

Važeće vrijednosti krvnog tlaka

Ali koliko visok bi trebao biti krvni tlak? Prema Njemačkoj zakladi za srce, optimalna gornja (sistolička) vrijednost i donja (dijastolička) vrijednost su ispod 120/80 mmHg. Normalnim se tlakom smatra vrijednost 120-129/80-84 mmHg. Visoki krvni tlak stoga počinje tek na vrijednosti od 140-159/90-99 mmHg. Ali o tim vrijednostima se više puta raspravlja. U SAD-u, na primjer, vrijednosti od 130-139/80-89 mmHg su već klasificirane kao visoki krvni tlak.

Sistolička vrijednost je tlak koji postoji u krvnim žilama kada se srčani mišić napne do maksimuma i pumpa krv u tijelo (sistola). Dijastolička vrijednost označava najniži tlak u krvnim žilama neposredno prije sljedeće kontrakcije srca, odnosno kada je srčani mišić opušten i organ ponovno ispunjen krvlju (dijastola).

Krvni tlak ispod 120 pruža bolju zaštitu od sekundarnih bolesti

U medicini je još uvijek nejasno je li optimalni krvni tlak kod zdravih ljudi ujedno i željeni krvni tlak za osobe s hipertenzijom (povišeni krvni tlak) koje je potrebno liječiti lijekovima.

Nova studija iz Kine objavljena u stručnom časopisu “The Lancet” sugerira da je čak i za pacijente s visokim krvnim tlakom optimalna ciljna vrijednost ispod naše važeće normalne sistoličke vrijednosti 120 mmHg. Prema studiji, terapija lijekovima treba biti osmišljena tako da sistolička vrijednost bude niža od te vrijednosti. Za studiju je liječeno i promatrano tijekom nekoliko godina ukupno 11.255 pacijenata s visokim krvnim tlakom iz kineskih bolnica prosječne dobi od 64,6 godina. To uključuje više od 4300 pacijenata s dijabetesom i više od 3000 koji su pretrpjeli moždani udar.

Ispitanici su bili podijeljeni u dvije skupine. U prvoj skupini cilj je bio spustiti sistolički krvni tlak ispod 120 intenzivnijim liječenjem lijekovima, dok je u drugoj skupini bio samo standardnim liječenjem spustiti ga ispod 140. U prosjeku su bila potrebna dva do tri djelatna sastojka krvni tlak. U skupini koja je intenzivnije liječena različitim lijekovima za krvni tlak postignuta je srednja vrijednost krvnog tlaka 119,1 mmHg. U drugoj skupini sa standardnom terapijom 134,8 mmHg. Tijekom razdoblja praćenja od prosječno 3,4 godine, prva je skupina patila 9,7 posto ispitanih subjekata imalo je tešku bolest srca. U drugoj skupini bilo ih je znatno više, naime 11,1 posto.

Za istraživače su rezultati stoga jasni:

– Kod pacijenata s hipertenzijom s visokim kardiovaskularnim rizikom – bez obzira na status dijabetesa ili povijest moždanog udara – strategija liječenja koja ima za cilj sistolički krvni tlak manji od 120 mmHg (u usporedbi s krvnim tlakom manji od 140 mmHg) sprječava teška vaskularna oboljenja uz samo nizak dodatni rizik, navodi se u studiji, navodi njemački Focus.

Kardiolog objašnjava: Naglo smanjenje krvnog tlaka može dovesti do nuspojava

– Rezultati nisu porazni, ali su statistički značajni – jer je cilj spriječiti naknadne događaje kao što su moždani udar, srčani udar ili srčana smrt, smatraju istraživači.

Međutim, kardiolozi su iznenađeni što u studiji nisu zabilježene gotovo nikakve nuspojave – posebno u skupini u kojoj je prosječni krvni tlak smanjen na 119,1 mmHg.

– U ovoj skupini liječenoj s dva ili više antihipertenziva praktički se nikad nije dogodilo da krvni tlak padne prenisko i da se pojave simptomi poput slabosti i nemoći, objašnjava njemački kardiolog na upit Focusa.

– To ne odgovara općem iskustvu u kliničkoj praksi, mišljenja je prof.dr. med. Heribert Schunkert iz uprave Njemačke zaklade za srce. Mnogi pacijenti imaju simptome koji otežavaju snižavanje krvnog tlaka ispod 130 mmHg, na primjer. Također se često opaža da vrijednosti bubrega rastu kada krvni tlak previše padne.

Schunkert: Nema ništa loše u ciljanju krvnog tlaka od 120 mmHg

Schunkert ne dijeli kinesku preporuku da se cilja na vrijednost ispod 120 mmHg u strategiji liječenja pacijenata s visokim krvnim tlakom. – Smanjenje ispod 120 mmHg može dovesti do nuspojava, posebno kod starijih ljudi. Ako tada više pate od liječenja nego od visokog krvnog tlaka, nema potrebe forsirati smanjenje koje je preveliko, kaže Schunkert.

Tko ne podnosi dobro sniženje krvnog tlaka, može se zadovoljiti s krvnim tlakom od 130 mmHg. Međutim, kritične su vrijednosti iznad 135, jer to značajno povećava rizik od sekundarnih bolesti, smatra liječnik.

Idealan krvni tlak za zdrave osobe?

Ali koji je idealan krvni tlak za zdravu osobu? “Ako netko prirodno ima gornji krvni tlak od 100 ili 90 i nema simptome, tada ima manji rizik od sekundarnih bolesti od nekoga tko ima prirodni krvni tlak od 120”, objašnjava Schunkert. To znači: što je krvni tlak niži, to bolje za krvne žile – pod uvjetom da nema simptoma. No, svatko tko redovito mjeri krvni tlak kod kuće mora biti oprezan: Drugačije su vrijednosti za pacijente koji tlak mjere samostalno kod kuće, naglašava kardiolog. Visok krvni tlak se definira kao prosječne vrijednosti iznad sedam uzastopnih dana 135/85 mmHg.

Prema stručnjacima Njemačke zaklade za srce, visoki krvni tlak može se smanjiti zdravim načinom života. To uključuje sportove izdržljivosti poput vožnje bicikla, hodanja, trčanja ili plivanja – najmanje tri puta tjedno po 30 do 45 minuta lagani trening snage i izdržljivosti,

Izometrijski trening snage s vježbama držanja: na primjer 4 x 2 minute sjedeći na zidu gimnastika. Sportske igre s malim učinkom kao što su stolni tenis ili golf zdravu, prehranu i gubitak viška kilograma. Ako je potrebno, može pomoći i stalno uzimanje lijekova za snižavanje krvnog tlaka, prenosi N1.

Hrvatska
Zanimljivosti