Dobro je znati

Kako se riješiti lijekova kojima je istekao rok trajanja?

S dolaskom toplijeg vremena većina će nas krenuti u takozvano proljetno čišćenje tijekom kojeg bi prije ili kasnije na red trebala doći i kućna ljekarna
lijek tableta

Gotovo svako domaćinstvo ima malu kućnu ljekarnu s najosnovnijim lijekovima za prehladu i druge sezonske bolesti. S dolaskom toplijeg vremena većina će nas krenuti u takozvano proljetno čišćenje tijekom kojeg bi prije ili kasnije na red trebala doći i spomenuta kućna ljekarna. U njoj će se vrlo vjerojatno naći lijekovi kojima je istekao rok trajanja ili su već korišteni pa im je rok za sigurnu upotrebu prošao.

Takve pripravke ćete htjeti baciti, ali – znate li gdje ih se smije odložiti i zašto to, ni u kojem slučaju, ne smije biti komunalni otpad ili WC školjka? Lijekovi kojih se želite riješiti jedna su od kategorija medicinskog otpada i njihovo zbrinjavanje je regulirano Pravilnikom o gospodarenju medicinskim otpadom, piše Dnevnik.hr.

Farmaceutskim otpadom smatraju se svi lijekovi i tvari, uključujući i njihovu primarnu ambalažu, odnosno onu s kojom je tvar bila u doticaju, koji su postali neupotrebljivi zbog isteka roka valjanosti, prolijevanja, rasipanja, pripremljeni pa neupotrebljeni ili se ne mogu koristiti zbog drugih razloga.

Ubrzani razvoj farmaceutske industrije u kombinaciji s rastom populacije doveo je do rastuće rasprostranjenosti proizvodnje lijekova, a posljedično i do veće upotrebe jer su lijekovi sve dostupniji. Kao posljedica svega navedenog je i povećano stvaranje farmaceutskog otpada kojeg treba zbrinuti na prikladan način kako ne bi nanosio štetu prirodi, prvenstveno vodama. Dakle, lijekovi se nikako ne smiju odlagati u komunalni otpad ili bacati u kanalizaciju jer i neznatne koncentracije određenih tvari u lijekovima mogu imati štetan utjecaj na kvalitetu voda, a time i na ljudsko zdravlje.

Farmaceutski otpad dijeli se na opasan, neopasan i kontrolirane lijekove. Najčešće u kupaonskim ormarićima imamo one iz skupine neopasnog farmaceutskog otpada – otvorene sirupe, kapi za oči, kreme, masti s isteklim rokom trajanja, otvorene injekcije ili rastvori za infuzije, materijali za pripremu preparata. Pod opasan farmaceutski otpad spadaju citotoksični lijekovi, hormoni, imunosupresivna sredstva, antiinfektivni lijekovi. Amfetamini, narkotici i opijati spadaju pod kontrolirane lijekove.

Kako ove vrste otpada ne bi završile u prirodi već se zbrinule na siguran i neškodljiv način najbolje ih je predati u ljekarne koje su ih dužne preuzeti. Isto vrijedi i za veterinarske lijekove koje treba predati u veterinarske ambulante i ljekarne.

Ljekarne su dužne voditi evidenciju, ugovoriti zbrinjavanje s ovlaštenom tvrtkom i farmaceutski otpad odvojeno sakupljati u odgovarajuće spremnike ovisno o ključnom broju na otpadnom materijalu. Medicinski otpad također su dužna preuzeti i reciklažna dvorišta.

Hrvatska
Život