Kako odabrati savršeni madrac za spavanje?
Gotovo trećinu života provedemo spavajući, stoga je dobar madrac važna investicija. Kakvi madraci postoje, jesu li bolji od memorijske pjene ili s oprugama i kako položaj u kojem spavamo treba utjecati na izbor madraca?
Prema osnovnoj klasifikaciji madraca, postoje madraci s i bez opruga, navodi BBC. Madrace s oprugama možemo podijeliti na one s otvorenim oprugama, kontinuirane i “džepićaste” opruge, dok su madraci bez opruga najčešće izrađeni od pjene – standardne, latex ili memory. Hibridni madraci kombinacija su navedenog i vrlo su skupi. Međutim, niti jedan od ovih tipova madraca ne nudi neovisnu potporu, što znači da kada se jedna osoba pomakne, partner će osjetiti pokret, dok madraci s “džepićastim” oprugama nude neovisnu potporu, navodi BBC.
Memorijska pjena ide korak dalje od jeftinije standardne poliuretanske pjene, koja je također potporni i dugotrajni materijal. Memorijska pjena je visoko elastična, s dodacima koji sporo reagiraju na tjelesnu težinu i tjelesnu toplinu, postupno se prilagođavaju tijelu, a zatim se polako vraća u prvobitni oblik kada se osoba pomakne. Pravi madrac za bolove u leđima je srednje tvrdi madrac, piše BBC.
– Ako je madrac pretvrd, ne dopušta vašim ramenima i vratu da utonu u njega, objašnjava dr. Renata Ria, savjetnica za respiratornu medicinu na Sveučilištu u Edinburghu.
– Ako je madrac premekan, možete imati problema s bokovima i ramenima jer previše tonu u madrac, navodi.
Liječnica za BBC kaže i da ponekad samo mijenjanje dušeka može učiniti razliku. Dodaje da stare, napukle madrace svakako treba zamijeniti, te da je općeprihvaćena mudrost da madrace treba mijenjati svakih sedam godina, s obzirom na to koliko tjelesne vlage i znoja upijaju.
Ako spavate na boku, memorijska pjena bi mogla biti korisna, kaže liječnica, no ako većinu vremena spavate na leđima ili trbuhu, onda bi preporučila ulaganje u madrac s oprugama, prenosi N1.