Kako do efikasnijeg i povoljnijeg grijanje u Velikoj Gorici!?
Grijanje u Velikoj Gorici ubraja se među skupljim grijanjima u našoj državi, te predstavlja velik problem našim građanima koji nemaju svoj izvor grijanja istaknula je na sinoćnjoj konferenciji Inicijativa za bolju Goricu. Velik broj zgrada je energetski obnovljen, ali zbog loše efikasnosti samog grijanja, te uštede ne dolaze do izražaja. 2013 godine grad je sufinancirao ugradnju razdjelnika, te je dobar dio zgrada sudjelovao u tome, nažalost izvođači radova koji su ugrađivali razdjelnike, napravili su dosta propusta zbog čega je zapravo i pala efikasnost grijanja.
Kako doći do efikasnijeg i povoljnijeg grijanja, Inicijativa će pokušati kroz nekoliko faza; hidrauličkim podešavanjem sustava grijanja u zgradama, smanjenjem tarifnih stavki za proizvodnju i distribuciju toplinske energije te energetskom obnove i smanjenjem priključne snage.
-Nadamo se da ćemo, kroz inicijativu, uspjeti uspostaviti potrebnu komunikaciju između svih aktera, te da ćemo pronaći adekvatno rješenje za ovakve probleme. Upravitelj je taj koji bi trebao imati savjetodavnu ulogu, suvlasnici su ti koji bi trebali pokazati zainteresiranost jer se radi o njihovoj imovini, a predstavnik bi trebao biti samo spona između njih- ističu u Inicijativi te napominju kako kreću u pilot projekt podešavanja sustava grijanja.
-Ing. Milan Milinković (stručni savjetnik Inicijative) će kroz taj projekt porazgovarati sa svakim suvlasnikom, anketirati ga, kako bi dobio informacije o ponašanju samih korisnika, te ih educirati ne bi li ispravili greške koje rade prilikom grijanja (poput prozračivanja prostorija, korištenja i namještanja termostatskih ventila i sl.) Nakon anketiranja i edukacije, u suradnji s GSG-om napravila bi se jedna vrsta brošure ili letaka za korisnike koja će biti podijeljena korisnicima. Na temelju mjerenja koja su već napravljena, ide se u organizaciju sastanaka, prvenstveno s Brunatom, te HEP-om. Bitna tema bit će tarifni sustav kojeg HEP Toplinarstvo primjenjuje za Veliku Goricu. Plan je do tog sastanka barem pregledati sve stanove i podstanicu, te napraviti slična mjerenja u tri ili četiri stana na zgradi na kojoj bi se provodio pilot projekt. Budući da je Brunata u svojim dopisima se pozivala isključivo na začepljene instalacije, bit će interesantno vidjeti kako će reagirati. Po realizaciji projekta, u suradnji s Gradom i GSG-om, naći model kojim bi zapravo podigli cijelu priču na razinu grada. Sve navedene aktivnosti trebale bi se odraditi u sljedećih mjesec dana- kažu iz Inicijative za bolju Goricu.