NEKRETNINSKA BURA

Istraga, pogodovanja i političko licemjerje: Što se krije iza uhićenja Mile Kekina?

Mile Kekin uhićen je zbog sumnji u malverzacije s nekretninama, što pokreće pitanja o političkom licemjerju stranke Možemo! i njihovoj dvostrukoj moralnosti u borbi protiv korupcije
Mile Kekin, Ivana Kekin, stranka Možemo!, političko licemjerje, uhićenje, USKOK, malverzacije, pogodovanje, politička odgovornost, politički elitizam, Ivica Lovrić Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatski glazbenik i bivši frontmen Hladnog piva, Mile Kekin, uhićen je jutros u Zagrebu u sklopu koordinirane akcije USKOK-a i policije. Uhićenje je povezano s istragom o sumnjivim malverzacijama pri kupnji zemljišta u Bujama, gdje bračni par Kekin posjeduje vilu, a izazvalo je nemalu političku buru.

Prema neslužbenim informacijama, istražitelji sumnjaju da je prilikom kupoprodaje zemljišta došlo do pogodovanja koje je Općinu Buje oštetilo za nekoliko stotina tisuća eura.

Kekin je priveden u svom zagrebačkom stanu te je odmah prebačen na ispitivanje u USKOK. Prilikom privođenja izjavio je novinarima:  – Koriste me se za napad na zagrebačku vlast. Sve sam radio po zakonu – rekao je Kekin.

U istom slučaju uhićeni su i Jelena Perossa, bivša pročelnica za prostorno planiranje u Bujama, njezin suprug Damir te gradonačelnik Fabrizio Vižintin. USKOK je potvrdio da se provode hitne dokazne radnje zbog sumnji na kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti te pranja novca.

Političke reakcije: Tempiranje ili pravda?

Uhićenje Mile Kekina izazvalo je snažne političke reakcije, osobito zbog njegova političkog angažmana kroz stranku Možemo!, kao i zbog činjenice da se sve dogodilo na dan izglasavanja povjerenja novom glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću.

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević izjavio je da tajming nije slučajan te sugerirao političku pozadinu cijelog slučaja. Sličan stav zauzeli su i analitičari poput Žarka Puhovskog i Jaroslava Pecnika, koji smatraju da bi uhićenje moglo imati elemente političkog pritiska u predizborno vrijeme.

Ivica Lovrić, kandidat za gradonačelnika Zagreba i predsjednik stranke Plavi grad, oštro je kritizirao platformu Možemo! u kontekstu Kekinovog uhićenja.

– Uhićenje Mile Kekina još je jedan dokaz licemjerstva platforme Možemo!, koja se u kampanji hvali sloganom ‘Kada se ne krade, ima se novca za sve’, iako su ti plakati plaćeni javnim novcem. Tomašević i njegova ekipa misle da zakoni vrijede za sve osim za njih – izjavio je Lovrić.

Podsjetio je kako godinama upozorava na nepravilnosti u zagrebačkoj gradskoj upravi, te naglasio da je osobno podnio sedam kaznenih prijava protiv, kako navodi, kriminalnih radnji pojedinaca iz Možemo!. Pozdravio je što je DORH otvorio izvide, no dodao da je to, po njegovu mišljenju, tek početak ozbiljne istrage.

Pravosuđe radi svoj posao ili?

Lovrić je posebno naglasio potrebu za hitnim djelovanjem državnog odvjetništva u vezi s aferom Hipodrom, za koju tvrdi da je riječ o “pljački 20 milijuna kuna”. Upozorio je i na nagli porast troškova obnove škola i javnih institucija u Zagrebu, navodeći kao posebno problematične gradske firme poput Zagrebačkih cesta, Čistoće, Zrinjevca i Zagrebačkog velesajma.

S druge strane, saborska zastupnica Sandra Benčić (Možemo!) optužila je Turudića da koristi kazneni progon kao politički alat te ustvrdila kako je “uhitio supruga političke protivnice da bi utjecao na izbore”.

HDZ-ov Mislav Herman istaknuo je da “pravosuđe treba raditi svoj posao” te odbacio tvrdnje o političkom tajmingu, podsjećajući na slučaj uhićenja Vilija Beroša pred prošle izbore.

Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) poručio je kako kritike Turudiću ne mogu biti opravdanje za prikrivanje eventualnih nezakonitosti, dok je za same radnje USKOK-a rekao kako “borba protiv kriminala ne smije biti politički selektivna”.

Saborska zastupnica i kandidatkinja za zagrebačku gradonačelnicu Marija Selak Raspudić odbila je komentirati slučaj, navodeći da bi to bilo politički neozbiljno, te izjavila da se “ne bavi prljavim kampanjama”.

Kekin pušten, USKOK ne traži istražni zatvor

U poslijepodnevnim satima Kekin je pušten da se brani sa slobode. Njegov odvjetnik Prodanović izjavio je kako je njegov klijent u potpunosti surađivao s tužiteljima te istaknuo nelogičnost optužbi, prema kojima se radi o navodnoj nezakonitoj koristi od svega 7.000 eura na investiciji od 350.000 eura.

– Gospodin Kekin je postupao po zakonu, nije poticao nikoga na kaznena djela, rekao je Prodanović, dodavši da USKOK nije predložio istražni zatvor.

Što će biti s Možemo! ako se optužbe pokažu osnovanima?

Ovaj slučaj otvara dublja pitanja o političkoj odgovornosti i transparentnosti, posebno kada se radi o strankama koje se protive “staroj političkoj eliti” i predstavljaju se kao čistači sustava. Stranka Možemo! sada mora pokazati da nije izuzeta od vlastitih principa i da se može suočiti s istim kriterijima koje postavlja prema ostalim političkim akterima. Ako stranka nastavi izbjegavati odgovornost, to će biti veliki udarac njihovoj kredibilnosti, a prozivanja protiv drugih političara bit će doživljena kao političko licemjerje.

U krajnjoj liniji, ishod ovog slučaja neće samo oblikovati političku sudbinu Mile Kekina, već i sudbinu stranke Možemo! i njenog imidža “pročišćivača” političkog prostora Hrvatske. Jasno je da će pred njima biti izazovi u održavanju političkog legitimiteta, osobito ako se optužbe protiv njihovih članova pokažu kao osnovane.

Aktualno
Grad Zagreb