LOKALNA SAMOUPRAVA

HSLS pozvao na ukidanje Mjesnih odbora: Ne odlučuju ništa. Oni čak nisu ni savjetodavno tijelo

Iako je Grad Zagreb pokrenuo proces dobrovoljnog spajanja mjesnih odbora, stvarne reforme mjesne samouprave i dalje izostaju. HSLS upozorava da su lokalna tijela vlasti svedena na puku formalnost bez stvarnih ovlasti, a gradska uprava sve odluke centralizira.
WhatsApp Image 2025-07-21 at 10.38.43 01Portal

Grad Zagreb već je neko vrijeme omogućio dobrovoljno spajanje mjesnih odbora, no bez cjelovite reforme i jasnog redefiniranja uloge lokalnih tijela, stvarni učinci tog procesa ostaju ograničeni. Službena obrazloženja o racionalizaciji i modernizaciji mjesne samouprave sve se češće u javnosti doživljavaju kao politički manevri za formalno očuvanje sustava koji u praksi više ne funkcionira.

Mjesni odbori nikada i nisu imali stvarne ovlasti

Upravo na to upozorila je predsjednica zagrebačkog HSLS-a Gabriela Bošnjak na konferenciji za novinare posvećenoj lokalnoj samoupravi, koristeći primjer Mjesnog odbora Rudeš.

– Mjesni odbori i gradske četvrti u Zagrebu danas postoje samo na papiru. Mjesni odbori nikada i nisu imali stvarne ovlasti, ali barem su vijeća gradskih četvrti mogla usmjeravati kapitalna ulaganja. A sada ni to više nije slučaj – rekla je Bošnjak.

Prema njezinim riječima, odlukom gradske uprave ukinut je i posljednji instrument stvarnog utjecaja na razvoj kvartova, čime su mjesni odbori ostali bez smislenih zadataka.

– HSLS već godinama upozorava na potrebu temeljite reforme organizacije mjesne samouprave, jer bez stvarnih ovlasti ona nema smisla. 218 mjesnih odbora i 17 gradskih četvrti sa više od 1800 vijećnika pretvoreni su u dekor bez sadržaja, kako bi se aktualna gradska vlast deklarativno pozivala na demokraciju lokalne samouprave, dok u praksi sve centralizirano odlučuje – poručila je.

Simbolika umjesto sadržaja

Smatra da se uz sve to građanima prodaje simbolika umjesto sadržaja.

– Umjesto stvarne uloge mjesnim odborima ostavljena je tek organizacija simboličnih društvenih događanja. Pod marketinškim brendom “Kvart koji volim”, iznosi su smiješni – 5000 eura godišnje, a termini održavanja često se tempiraju pred izbore – istaknula je Bošnjak, dodavši kako je sustav sveden na jeftinu dekoraciju demokracije.

Naglasila je da mjesna samouprava mora ili dobiti ovlasti, ili nestati.

– Postavljamo legitimno pitanje čemu ta tijela služe ako ih se sustavno isključuje iz odlučivanja o bilo čemu važnom? Ili im dajte konkretne ovlasti ili imajte političke hrabrosti reći da ih je potrebno ukinuti – rekla je.

Konkretnije o praksi rada govorio je Krešimir Medved, vijećnik HSLS-a u Mjesnom odboru Rudeš:

– Mjesni odbori ne odlučuju ništa. Oni čak nisu ni savjetodavno tijelo, iako to tako piše formalno. Donose neko mišljenje koje može i ne mora biti uvaženo – kazao je.

Ni gradske četvrti nemaju odlučujuću ulogu

Medved je upozorio i da čak ni gradske četvrti više nemaju odlučujuću ulogu.

– Iako je gradska četvrt više ništa ne odlučuje faktički, nego sve odlučuju gradski uredi. Znači, sve se centralizira – rekao je Medved i istaknuo da se u konačnici opravdano postavlja pitanje zašto ovakva tijela uopće postoje.

– Jasno je da Mjesni odbori nemaju nikakvih ovlasti pa nema ni potreba da ta tijela postoje, osim da primaju naknadu i da koštaju gradski proračun, te ih je svakako potrebno ukinuti – zaključio je.

Unatoč deklariranom otvaranju procesa spajanja mjesnih odbora, izostanak konkretnih rezultata u praksi, kao i šutnja gradske uprave o cjelovitijoj reformi, ostavljaju dojam da je riječ o kozmetičkim promjenama bez stvarne decentralizacije odlučivanja.

 

Aktualno
Grad Zagreb
Politika