Hrvatski sabor podržao prestanak važenja Zakona o elektroničkoj ispravi

Ukidanje će se otkloniti nedoumice o uvjetima potrebnim za priznavanje elektroničkih dokumenata u pravnom prometu
hrvatski sabor Patrik Macek/PIXSELL

Vladajući i oporbeni zastupnici pozdravili su konačni prijedlog Zakona o prestanku važenja Zakona o elektroničkoj ispravi kojim će se otkloniti nedoumice o uvjetima potrebnim za priznavanje elektroničkih dokumenata u pravnom prometu i izvršiti usklađenje s europskom Uredbom eIDAS.

Podsjećajući kako je Zakon o elektroničkoj ispravi usvojen 2005. godine, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić rekao je da taj zakonski propis nije usklađen s EU Uredbom eIDAS koja ga u potpunosti zamjenjuje.

Podsjetio je da je EU donošenjem Uredbe eIDAS stvorila zajednički nadnacionalni okvir za europsko unutarnje tržište za usluge povjerenja (elektronički potpis, elektronički pečat, vremenski žig i sl.) kroz njihovo međusobno priznavanje u svim zemljama članicama.

Istaknuo je i da je odredba Uredbe eIDAS izbacila iz praktične primjene odredbe Zakona o elektroničkoj ispravi pojavom kvalificiranih certifikata elektroničkog potpisa i pečata kao usluge povjerenja koje imaju jednak pravni učinak kao vlastoručni potpis i priznaju se u svim državama članicama.

Gršić je kazao i da je sada Zakon o elektroničkoj ispravi zastario propis koji nije usklađen s Uredbom eIDAS i europskom regulativom koja ga u potpunosti zamjenjuje te ga stoga treba staviti van snage.

Zakon o elektroničkoj ispravi stavit će se van snage 1. svibnja 2023. kako bi se izbjegao nastanak eventualnih pravnih praznina, odnosno kako bi se svim tijelima ostavilo dovoljno vremena za prilagodbu postojećih odnosno donošenje novih propisa kojima će se predmetna materija u potpunosti regulirati u skladu s Uredbom eIDAS.

Gršić je rekao i da će ukidanjem tog Zakona doći i do ukidanja pravne nesigurnosti jer postojeća regulativa omogućava građanima da koriste elektronički potpis i pečat te druge usluge povjerenja putem Zakona o eIDAS uredbi kojeg je Sabor usvojio 2017. godine.

U kratkoj raspravi Željko Pavić (Klub Socijaldemokrati) pozdravio je prijedlog Zakona o prestanku važenja Zakona o elektroničkoj ispravi istaknuvši kako je to jedan od rijetkih zakona koji se donosi na vrijeme kako bi se svi upozorili da se njime gasi elektronička isprava i svi se mogu pripremiti za to.

Istaknuo je kako Socijaldemokrati uvijek podržavaju primjenu novih tehnologija kroz zakonsku regulativu, da se one primjenjuju u što je moguće širem spektru usluga koje se pružaju građanima te u radu javnih službi.

Ljubica Maksimčuk (Klub HDZ) istaknula je da će se donošenjem tog Zakona ukloniti zbunjujuća situacija za obveznike Zakona o Uredbi eIDAS, smanjit će se pravne nedoumice o uvjetima potrebnim za priznavanje elektroničkih dokumenata u pravnom prometu te izvršiti usklađivanje našeg zakonodavstva s pravnom stečevinom EU.

Hrvatska
Politika