Hrvatska spremna za novi sustav kontrole na granicama, evo kada će konačno biti u primjeni

Europska unija odlučila je uspostaviti novi sustav praćenja prelaska njenih granica državljana trećih zemalja. Sustav ulaska i izlaska (Entry/Exit System ili skraćeno – EES) trebao je biti u primjeni od sredine studenoga prošle godine, ali Njemačka, Francuska i Nizozemska nisu tada bile spremne. Riječ je o članicama na koje se odnosi oko 40 posto svih prelazaka granica unutar EU-a pa to objašnjava odgodu.
EES je digitalni sustav provjere prelazaka granice koji registrira državljane zemalja izvan EU-a, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države, piše N1.
EES u Hrvatskoj spreman za primjenu
Kako je nedavno objavio Euronews, EES će se primjenjivati samo na one kojima nije potrebna viza za ulazak u EU. Putnici će morati skenirati svoje putovnice ili druge putne isprave na samoposlužnom kiosku svaki put kad prijeđu vanjsku granicu EU-a, a neće se primjenjivati na građane EU-a i one s dugoročnim vizama. Sustav će registrirati ime putnika, biometrijske podatke te datum i mjesto ulaska i izlaska. Lice će se skenirati, a otisci prstiju uzimati svake tri godine i unutar tog razdoblja vrijedit će za više putovanja.
Budući da i Hrvatska s prilično dugačkom vanjskom granicom EU-a uvodi taj sustav, pitali smo Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) je li Hrvatska spremna za punu primjenu EES-a i kako će to izgledati u praksi. Ondje nam kažu da je EES tehnički već uspostavljen i spreman za primjenu te da je nakon prošlogodišnje odgode aktiviranje sustava na razini schengenskog prostora predviđeno krajem 2025. godine, kako je najavila Europska komisija.
Postupno uvođenje počinje na jesen
– S obzirom na to da implementacija sustava ovisi o odluci Europske komisije, uvođenje će biti usklađeno s europskim smjernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena, kažu u MUP-u.
EES će biti uvođen postupno od jeseni ove godine, a o tome je početkom ožujka govorio ministar unutarnjih poslova Davor Božinović nakon ministarskog sastanka u Bruxellesu. On je tada procijenio da bi EES mogao biti u punoj primjeni tek 2027. godine.
– To je jedna od stvari koje kasne i pomiče se, u prvom redu zbog toga što još nije interoperabilan, vjerojatno na 2027. godinu, rekao je Božinović početkom ožujka.
Budući da je Hrvatska još jesenas bila među prvima u EU spremna provoditi EES, Božinović je kazao da u MUP-u nisu najsretniji zbog pomicanja termina.
– To znači da ćemo morati cijelo vrijeme održavati sustav koji efektivno neće biti u uporabi, kazao je ministar.
Hrvatska je, inače, s pripremama za uvođenje EES-a započela još u vrijeme ispunjavanja uvjeta za ulazak u šengenski prostor.
Zbogom udaranju pečata u putovnice
Najjednostavnije rečeno, kad zaživi EES neće više biti udaranja pečata u putovnice. Elektronički sustav bilježit će i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU-a koji prelaze granice EU-a.
– Implementacija ovog sustava na svim vanjskim granicama EU-a, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imat će ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti sigurnosni standardi te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka, rekli su nam u MUP-u.
Postupak granične kontrole provodit će se u skladu s propisima EU-a i važećim nacionalnim zakonodavstvom, a od sada uz dodatnu obvezu prikupljanja biometrijskih podataka putnika.
– Prilikom prvog ulaska u EU, osobama koje ranije nisu evidentirane bit će izuzeti otisci prstiju i fotografija lica, čime će se kreirati njihov osobni dosje unutar sustava EES. Pri svakom sljedećem prelasku granice, utvrđivanje osobnog dosjea provodit će se putem slike lica. Time se osigurava brži i jednostavniji postupak, ali i kontinuirano praćenje boravka u EU, što pridonosi povećanoj sigurnosti i boljoj kontroli nad migracijskim tokovima, pojašnjavaju u MUP-u.
Na državljane RH ne primjenjuje se EES
Na pitanje hoće li EES ikako utjecati na kretanja građana EU-a, time i hrvatskih građana, unutar schengenskog prostora, u MUP-u odgovaraju da se EES odnosi isključivo na sve državljane trećih zemalja koji nemaju regulirani status u EU, niti su članovi obitelji EU državljana, piše N1.
– Naglašavamo da se na državljane EU-a, uključujući i državljane Republike Hrvatske, bez obzira na mjesto prebivališta, ne primjenjuje EES sustav, ističu.