Hrvatska obilježava Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu
U Varaždinu se održava središnja svečanost Dana sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu, a polaganju vijenaca na Gradskom groblju nazočio je i izaslanik premijera potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
U Hrvatskoj se 30. kolovoza obilježava Međunarodni dan nestalih osoba, a Odlukom Hrvatskog sabora, od 2019. godine taj dan obilježava se i kao Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu. Ovogodišnje središnje obilježavanje, već treći put, odvija se u Varaždinu.
Svečanosti su, uz Medveda, prisustvovali i izaslanica predsjednika RH, hrvatska časnica i prva generalica OSRH Gordana Garašić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, varaždinski župan Anđelko Stričak te članovi udruga koje okupljaju obitelji nestalih hrvatskih branitelja i civila s područja cijele RH, predstavnici institucija RH, lokalne uprave i samouprave, braniteljskih udruga i drugih organizacija. Potporu i pokroviteljstvo svečanom obilježavanju daju Ministarstvo hrvatskih branitelja, Varaždinska županija, Grad Varaždin i Hrvatski Crveni križ. Organizira ga Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja u partnerstvu sa Zajednicom udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata, Udrugom djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i Udrugom obitelji zatočenih i nestalih branitelja Varaždinske županije.
Obilježavanje se nastavlja Sv. misom u Varaždinskoj katedrali koju predvodi biskup Bože Radoš. Središnji svečani program obilježavanja nastavlja se na Kapucinskom trgu od 11:30 sati na kojem će biti prezentacija aktivnosti, rada i opreme iz djelokruga rada Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja.
Naporima nadležnih tijela RH riješena je sudbina većine evidentiranih nestalih osoba u Domovinskom ratu, no još je nepoznata sudbina njih 1411 te mjesto ukopa posmrtnih ostataka 395 smrtno stradale osobe. Ključna prepreka učinkovitijem rješavanju sudbine nestalih osoba izostanak je suradnje Republike Srbije.
Po podacima Ministarstva hrvatskih branitelja, od ukupno 1806 neriješenih slučajeva, većinu čine hrvatski branitelji i civili nestali i ubijeni 1991./1992. godine u oružanoj velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku. Najviše je neriješenih slučajeva u Vukovarsko-srijemska županija (503), od čega 375 u Vukovaru.