GRAD NE ZNA ŠTO TREBA

GUP Grada Zagreba vraćen na doradu po treći put – Ministarstva traže promet po Savi, manje vjetra i više zakona

Dvije godine nakon što je Grad Zagreb krenuo u izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana, dokument i dalje ne može dobiti zeleno svjetlo od državnih tijela – Ministarstvo prostornog uređenja ga je u srpnju vratilo na doradu po treći put, a sad su se u kritike uključila još tri ministarstva s dodatnim, dosad neviđenim zahtjevima
Zagreb: Tomisalv Tomašević održao je redovitu konferenciju za medije Robert Anic/PIXSELL

Dvije godine izmjena i dorada, tri odbijenice i četiri ministarstva kasnije – Grad Zagreb i dalje nema usvojeni Generalni urbanistički plan. Ministarstvo prostornog uređenja 10. srpnja po treći put vraća GUP na doradu, a u međuvremenu su se u priču uključila još tri ministarstva, svaki sa svojim listama zahtjeva.

Prvi put dokument je odbijen 22. siječnja ove godine. Drugi put 27. ožujka. Iako su iz Grada tvrdili da do tada nisu dobili nijednu konkretnu primjedbu, Ministarstvo pod vodstvom Branka Bačića tvrdilo je suprotno: GUP nije usklađen sa Zakonom o prostornom uređenju.

Treće odbijanje dolazi usred ljeta. Ministarstvo u priopćenju za Jutarnji list pojašnjava kako su analizom utvrdili da za čak 71 od ukupno 79 područja unutar Urbanističkih planova uređenja (UPU) nisu propisani osnovni uvjeti za gradnju. To, kažu, onemogućuje zakonito izdavanje građevinskih dozvola, osobito u dijelovima grada gdje detaljni planovi ne postoje.

No, to nije sve.

Nova runda zahtjeva: vjetar, katastrofe i Save

U dosad nezabilježenom potezu, u izmjene GUP-a sada se aktivno uključuju i druga ministarstva. Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo gospodarstva te Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture dostavili su svoje dopune i zahtjeve, piše Jutarnji list.

MUP je 3. lipnja zatražio uvrštavanje mjera civilne zaštite na temelju Nacionalne strategije za upravljanje rizicima od katastrofa. Ministarstvo gospodarstva 29. travnja tražilo je usklađivanje GUP-a s nacionalnim energetskim strategijama te uklanjanje svih odredbi koje predviđaju korištenje energije vjetra na zagrebačkom području. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture također se 29. travnja uključilo sa zahtjevom da se u dokument uvrsti prometno rješenje koje bi omogućilo plovnost rijeke Save – što otvara vrata velikim infrastrukturnim zahvatima.

Sve tri institucije tvrde da je njihovo mišljenje traženo u skladu sa Zakonom o prostornom uređenju te da njihovi zahtjevi proizlaze iz važećih zakona i nacionalnih strategija.

Grad: Sve ćemo doraditi, ali dajte da znamo što

Iz Grada Zagreba odgovaraju pomirljivo. Kažu da su u stalnim razgovorima s Ministarstvom i da će se na sve najnovije dopune očitovati “u najkraćem mogućem roku”. Očekuju da će suglasnost dobiti nakon ljetne stanke, a GUP izglasati do kraja godine.

No, neslužbeno se doznaje kako u gradskoj upravi vlada sve veće nezadovoljstvo jer smatraju da Ministarstvo i druga tijela “traže dlaku u jajetu” i kontinuirano šire popis zahtjeva – sada već i na razini dugoročnih prometnih i energetskih strategija.

U praksi, sve to znači da Zagreb još dugo neće dobiti moderan, funkcionalan i zakonit urbanistički okvir. Investitori su na čekanju, građevinske dozvole se otežano izdaju, a velik broj projekata visi u zraku.

GUP, dokument koji bi trebao služiti kao temelj razvoja grada, tako se pretvara u administrativni labirint. Dok se ministarstva prepucavaju oko terminologije, mjera civilne zaštite i rijeke Save, grad ostaje bez strateškog plana razvoja – i to u trenutku kad mu je najpotrebniji.

Aktualno
Grad Zagreb