SOS ZA MIROGOJ

Građanska inicijativa obrušila se na Tomaševića zbog Bandićeva groba

Građanska inicijativa SOS za Mirogoj pokrenula je web stranicu na kojoj problematizira pitanje grobnice bivšeg dugogodišnjeg zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića
Zagreb: Grob Milana Bandića pun svijeća uoči blagdana Svih svetih Robert Anic/PIXSELL

Od trenutka ukopa Milana Bandića na zagrebačkom Mirogoju, njegovo grobno mjesto predmet je kontroverzi i javnih rasprava. Prema navodima udruge SOS za Mirogoj, Bandićevi bliski suradnici nisu se obazirali na zaštićeni status Mirogoja prilikom odabira i izgradnje njegove grobnice.

Bandićeva grobnica izgrađena na nelegalnoj lokaciji?

Bandić je preminuo 28. veljače 2021., a već istog dana njegovi suradnici odabrali su lokaciju grobnice na zelenoj površini uz arkade Mirogoja, izvan legalnih grobnih polja. Radovi su započeli sljedećeg jutra, uz munjevitu administrativnu proceduru: isti dan predan je zahtjev Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode, koji ga je, prema dostupnoj dokumentaciji, odobrio istog dana.

Međutim, udruga upozorava da je procedura bila obrnuta – prema gradskoj odluci, prvo se trebalo sastati Povjerenstvo za dodjelu grobnog mjesta, a tek potom odobriti radovi. Umjesto toga, odluka o dodjeli grobnice donijeta je dan nakon što je gradnja već započela.

Novac poreznih obveznika i zataškavanje od strane nove vlasti

Posebno je sporno što je izgradnja Bandićeve grobnice financirana javnim novcem. Za razliku od drugih znamenitih osoba, čiji su grobovi financirani privatnim sredstvima obitelji, u ovom slučaju trošak od 100.000 kuna pokrio je Grad Zagreb.

Umjesto da se nepravilnosti isprave, prema navodima udruge, nova gradska vlast na čelu s Tomislavom Tomaševićem nastavila je s prikrivanjem skandala. Gradonačelnik je u veljači 2022. potpisao odluku kojom je pravo korištenja grobnog mjesta prenio na Bandićevu udovicu Vesnu Bandić, pri čemu se u službenim dokumentima navodi da je grob unutar polja 112 A – što grafički prilozi opovrgavaju.

Dodatno, prema tvrdnjama udruge, gradske su vlasti naknadno prepravile mape grobnih polja kako bi izgledalo da se Bandićev grob nalazi unutar dozvoljenog područja. No, Zavod za zaštitu spomenika jasno je odgovorio da nikada nije odobrio takvo „proširenje“ grobnog polja.

Tomaševićeva administracija odugovlači s donošenjem odluka

Bandićeva udovica podnijela je zahtjev za dogradnju groba, no Zavod izbjegava donijeti odluku, iako gradski propisi izričito zabranjuju nove intervencije u blizini arkada. Udruga SOS za Mirogoj tvrdi da se slučaj nepotrebno razvlači i da se izbjegava provođenje zakona.

U cijelu priču uključen je i Državno odvjetništvo (DORH), koje već tri godine nije donijelo odluku o kaznenim prijavama vezanim uz moguće nezakonitosti pri dodjeli i izgradnji Bandićevog groba. No, udruzi nije jasno zašto gradske vlasti čekaju DORH-ovu odluku kada su pravne osnove za odbijanje dogradnje već sada jasne.

Borba za zaštitu Mirogoja

Autori analize zaključuju da su odgovorni za ovaj slučaj i Bandićevi suradnici, ali i nova gradska vlast, koja nije poduzela nužne korake kako bi se ispravila učinjena šteta.

– Ovo nije politički motiviran slučaj, već nastojanje da se spriječi devastacija Mirogoja, jednog od najvažnijih kulturnih spomenika Zagreba – poručuju iz udruge SOS za Mirogoj na njihovoj web stranici.

Aktualno
Grad Zagreb