KAO DA NISMO U 21. STOLJEĆU

Grad Zagreb uzurpirao privatnu imovinu; Stanari u šoku: Nisu nas ni obavijestili, pokucali nam na vrata, objasnili ništa, samo su počeli raditi

Privatno vlasništvo u Hrvatskoj trebalo bi biti neotuđivo, no u Zagrebu postoji primjer da to nije tako. Stanari zgrade u zagrebačkoj ulici Armina Šrapca na broju 12 muku muče s uzurpiranjem njihove imovine, prvo od strane privatnog investitora, a sad i Grada Zagreba.
Čitatelj 01Portal

Naime, radi se o niskom, jedva dva metra visokom i jednako toliko širokom haustoru između dva nosiva zida koji su silom i privatni investitor i Grad Zagreb uzurpirali kako bi izvodili radove iako u neposrednom susjedstvu imaju viši, širi, pregledniji i bolji ulaz u unutarnji vrt i parcele na kojima su gradili odnosno žele graditi.

Grad doveo mehanizaciju 

Privatni investitor, koji je u međuvremenu upozoren od Državnog inspektorata i protiv kojeg su stanari Šrapčeve 12 podnijeli kaznenu prijavu, odustao je od svojih namjera. Instalacije je u međuvremenu proveo kroz spomenuti širi prolaz. Međutim, haustor stanara Šrapčeve nije vratio u prvobitno stanje.

Sad je isti prolaz samovoljno počeo koristiti Grad Zagreb kako bi na unutarnjoj parceli napravio zgradu Mjesnog odbora Dinko Šimunović. Stanare, kako oni tvrde, nisu obavijestili, već su obavijest o radovima stavili na oglasnu ploču.

– Nisu nas ni obavijestili, pokucali nam na vrata, objasnili ništa, već su samo počeli raditi, rekli su za 01portal stanari Šrapčeve 12.

Dodaju da nakon svega što smo prošli s privatnim investitorom koji je taj prolaz prokopao bez njihove dozvole i suglasnosti kako bi svom objektu pribavio jaču struju i uštedio na kopanju, protiv kojeg vode sudski spor, nisu ni sanjali da će isto prolaziti i s Gradom Zagrebom.

– Mi smo gradu dopustili da iznesu nekoliko stvari, međutim, oni su u taj mali prolaz, visok jedva dva metra i iste širine, doveli tešku mehanizaciju s kojom su teško oštećivali haustor, kažu stanari Šrapčeve 12.

Kažu da im je jasno da Grad mora raditi, dapače, nemaju ništa protiv izgradnje Mjesnog odbora, nadali su se i vrtiću i dječjem igralištu umjesto narkomana, dilera i skvotera koji su obitavali u staroj i ruševnoj zgradi koja je propadala posljednjih 14 godina, ali nadali su se da će djelatnici Gradske uprave imati sluha i pokušati se dogovoriti s njima o uvjetima korištenja prolaza koji je u njihovom 100 postotnom vlasništvu.

Nudili rješenja, iz grada šute

Upravo zbog toga su Gradskoj upravi preko svog odvjetnika ponudili nekoliko varijanti o korištenju prolaza.

U prvom tražili su financiranje postupka osiguranja dokaza od strane Grada Zagreba, a koji postupak bi pokrenuli stanari Armina Šrapca 12 radi utvrđenja trenutnog stanja i štete u samom haustoru zbog nezakonitih radnji trećih osoba (pod financiranje smatra se isplata iznosa koji će odgovarati dosuđenim sudskim pristojbama i predujmovima za potrebe izrade nalaza i mišljenja od strane stalnog sudskog vještaka građevinske struke);

Drugi uvjet je bio saniranje i potpuno uređenje predmetnog haustora tako da se isti poploči i ožbuka te da se postave rasvjetna tijela (po završetku građevinskih radova te naravno eventualna sanacija štete koja bi nastala izvođenjem građevinskih radova);

Treći prijedlog je bio da se haustor osigura i koristi tako da isti nitko ne smije koristiti, osim stanara zgrade Armina Šrapca 12 te korisnika mjesnog odbora. U tom smjeru predložili su dvije varijante:

• postavljanje vrata (o trošku stanara zgrade Armina Šrapca 12) nakon izvođenja svih građevinskih radova, u kojem slučaju bi Grad Zagreb omogućio svim korisnicima mjesnog odbora da istom pristupe putem nekretnine k.č.br. 5238/3, k.o. Centar (u navedenom slučaju stanari bi bez naknade dali služnost Gradu Zagrebu u svrhu prijelaza građevinskih radnika za potrebe i isključivo dok traju građevinski radovi, kao i trajnu služnost za potrebe provoza kosilica i ostale mehanizacije u svrhu trajnog održavanja nekretnine u vlasništvu Grada Zagreba kao i trajno održavanje haustora);

• postavljanje vrata (o trošku Grada Zagreba) s oba ulaza u haustor te osnivanje služnosti u korist Grada Zagreba za koju bi se naknada plaćala na godišnjoj razini (kao i obveza trajne sanacije haustora), predaja ključeva od vrata stanarima zgrade Armina Šrapca 12 i djelatnicima mjesnog odbora, a koja vrata bi se zaključavala nakon radnog vremena (osim u iznimnim situacijama) te podizanje zida ili izvedba drugih građevinskih radova (o trošku Grada Zagreba) s ciljem sprječavanja pristupa haustoru i nekretnini u vlasništvu Grada Zagreba putem nekretnine k.č.br. 5238/3, k.o. Centar i ostalih susjednih nekretnina (kako bi se onemogućilo potencijalno neosnovano korištenje haustora kao „prečice“);

Također, od grada su tražili i izdavanje odobrenja stanarima zgrade Armina Šrapca 12 za postavljanje betonskih „bubamara“ ili drugih blokova ispred zgrade Armina Šrapca 12 u svrhu onemogućavanja pristupa i parkiranja osobnim vozilima te financiranje i postavljanje navedenih od strane Grada Zagreba.

Umjesto dogovora Grad počeo sudski postupak

Kako kažu, na te uvjete, koje je s njima u suradnji napisao i Gradskom uredu za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost poslao njihov odvjetnik, nisu dobili nikad nikakav odgovor.

Dapače, umjesto odgovora dobili su građevinskom ogradom zagrađen prolaz koji je čak i stanarima onemogućio izlazak i ulazak na njihov posjed i pokrio šahte za vodu te su dobili kemijski wc odmah ispod prozora kako bi im na ovim vrućinama donio dašak novog mirisa grada. Uz to, Grad je od suda zatražio da se provede privremena hitna mjera kako bi oni mogli nastaviti radove.

– Oni jednostavno smatraju da je to javni prolaz i da će oni prolaziti da će oni tamo radi što god hoće, a da ćemo mi to plaćati, kažu stanari.

Unatoč tužbama i ishođenjima mjera te drugim pritiscima poput prijava komunalnim redarima i policiji pa čak i dovođenju naoružanih zaštitara AKD-a na lokaciju koji su nemalo uznemirili stanare Šrapčeve 12, pogotovo malu djecu, stanari su i dalje su spremni na dogovor s Gradskom upravom. Međutim, kako bi zaštitili svoja prava i imovinu, na prolaz su stavili vrata.

Gradskom uredu za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost poslali smo upit o radovima na adresi Armina Šrapca 12. Do objave teksta nisu odgovorili na naš upit.

Aktualno
Grad Zagreb