VIDEO/FOTO

Grad pod Martin bregom dobio prvu pješačku turu; Vukov Colić: Svoj sastanak s prirodom dogovorite u Dugom Selu

Turistička zajednica Grada Dugog Sela osmislila je i provela novi projekt koji će vas oduševiti - samovođenu šetačku turu nazvanu Long Village Fitness Walk. Ova tura je zamišljena kao savršen način za predstavljanje bogatstva turističkih potencijala Dugog Sela, nudeći laganu šetnju kroz najzanimljivije dijelove grada
14

Direktorica Turistička zajednica Grada Dugo Selo Karmela Vukov Colić predstavila je prvu samovodeću turističku rutu koja domaćeg i stranog turista vodi kroz cijelo Dugo Selo meandrirajući među kletima, vinogradima i dugoselskim spomenicima te naposljetku kroz šumu i perivoj.

– Mi volimo reći da se Dugo Selo nalazi na mjestu gdje grad susreće s prirodom i da vi svoj sastanak s prirodom možete dogovoriti upravo u Dugom Selu. Ideja nam je da svi zainteresirani mogu doći vlakom gdje će ih od dugoselskog kolodvora trasom šetnice pratiti ploče i putokazi. Obići ćete sve važne znamenitosti, saznati nešto novo o Dugom Selu, provesti dan u prirodi i naravno kušati što su naši ugostitelji pripremili vezano uz ovu turu, rekla je Vukov Colić.

Jedna od zanimljivosti je da je Margot Drašković bila vrsna jahačica preponašica, a nedaleko Kontesinog puta Draškovići su imali teniske terene. Uz šetnicu kojom se nekad šetala kontesa, danas su podignuti sportska dvorana, stadion NK Dugo Selo, dječje, košarkaško, odbojkaško, street workout, padel i tenisko igralište. U gradu se nalazi i šest obnovljenih starih bunara, a staza prolazi pored njih dva.

Birtov klanac je put kojim su Dugoselci išli do svojih vinograda, a danas ćete njime proći pješice ili biciklom ispod drvoreda trešanja. Tim putem stižete do Martin Brega, mjesta gdje su nekad bile male kleti i vinogradi. Iako ih je danas sve manje, još uvijek postoji nekoliko obnovljenih drvenih kućica i vinograda s divnim pogledom.

– Jedan od vinograda je i gradski, rijetkost kojom Grad čuva vinogradarsko-vinarsku tradiciju Martin Brega. Svake godine u bačvama je oko 600 litara gradskog, često zlatom nagrađivanog vina koji turisti imaju prilike kušati i odmoriti, rekao je član Vinarsko-vinogradarske udruge Terra Sancti Martini Zdenko Pukec. Grof Drašković već je davne 1860. godine na 1. Izložbu vina kontinentalne Hrvatske u Zelinu poslao bijelo vino s Martin Brega pa se tradicija nagrađivanja nastavlja do danas.

Šetnica je označena putokazima s logotipom kojima pratite stazu. Logotip je dizajnirao akademski slikar Robert Samardźić i sadržava najznačajnije znamenitosti. Na stazi je nekoliko interesnih točaka kraj kojih se nalazi informativna ploča s opisom i QR kodom koji vodi na dodatni sadržaj. Staza nije zahtjevna, najviša joj se točka nalazi na 205 metara nadmorske visine. 

Na najvišoj točci Terre Sancti Martini nalazi se Crkva svetog Martina, koja se kao građevina prvi put spominje 1334. godine, a posredno se naslućuje već iz imena „Zemlje svetoga Martina” koju kralj Andrija II. 1209. godine daruje templarima. Jedna od postaja je i kapelica Ranjenog Isusa na Martin Bregu pokraj koje se nalazi staro groblje gdje su pokopani članovi plemenitaške obitelji Drašković.

Nakon pogleda na vinograde, staza se spušta prema šumi bagrema, hrasta, graba i jasena koja pruža hladovinu i užitak. Okružite se zelenilom i usred grada uživajte u cvrkutu ptica i šumu lišća. Šumskim putem staza prolazi pored Mosta ljubavi te će završiti u najstarijem i najljepšem gradskom parku – Perivoju grofa Draškovića. U Perivoju se nalaze ostaci dvorca obitelji Drašković. Danas su sačuvani samo kula, zdenac, stoljetna zgrada današnjeg suda i perivoj, nekadašnji park grofovskog imanja.
Iz Perivoja se ponovno vraća na kolodvor gdje se završava kružna tura.

Ova inovativna samovođena pješačka tura ne samo da oživljava povijest i kulturnu baštinu Dugog Sela, već potiče turiste i lokalno stanovništvo da istražuju i cijene prirodne ljepote svoga okruženja.

– Dugoročno, ovakvi projekti doprinose razvoju održivog turizma, povećavaju atraktivnost destinacije i obogaćuju turističku ponudu, čineći Dugo Selo nezaobilaznim odredištem za sve ljubitelje prirode i povijesti. Ova tura ne samo da oživljava povijest i kulturnu baštinu Dugog Sela, već potiče turiste i lokalno stanovništvo da istražuju i cijene prirodne ljepote svoga okruženja, zaključuje Vukov Colić.

Iz Turističke zajednice Grada Dugog Sela već pripremaju i dužu stazu od nekih 12 kilometara koju će predstaviti na jesen.

 

Dugo Selo
Turizam