Dobro je znati

Gorak okus u ustima može ukazivati na bolest važnog organa

Ako neugodan okus i dalje postoji, a obrok ili pranje zubi ne pomažu, vrijeme je da posjetite liječnika
pexels-marcus-aurelius-9788574

Gorak okus u ustima može se pojaviti iz više razloga, od loše oralne higijene do ozbiljnijih uzroka kao što je gljivična infekcija ili refluks kiseline. Stalno promijenjeni okus u ustima medicinski se naziva disgeuzija. Pacijenti opisuju ovaj čudan okus kao neugodan i može dugo trajati. Sve ovisi o liječenju temeljnog uzroka.

Ako neugodan okus i dalje postoji, a obrok ili pranje zubi ne pomažu, vrijeme je da posjetite liječnika.

Osobe s poremećajem okusa mogu imati uporan osjećaj koji često opisuju kao jedan od sljedećih dugotrajnih okusa: gorak okus, okus metala, poput užegle ili smrdljive hrane te slan okus.

Šest uzroka gorkog okusa u ustima

Razlozi za ovu neugodnu bolest mogu biti mnogi. Ako jedenje druge hrane ili temeljito pranje zubi i ispiranje usta tekućinom pomaže da se riješite okusa, to ne bi trebalo biti alarmantno. Međutim, ako traje dulje vrijeme, vrijeme je da potražite uzrok i isključite ozbiljne bolesti. Vrlo često se ujutro može pojaviti gorak okus. Najčešći uzroci gorkog okusa u ustima su:

Loša oralna higijena

Loša oralna higijena je najčešći uzrok gorkog okusa u ustima, osobito kada se javlja nakon buđenja. Nakupljanje sline i bakterija na jeziku, zubima i desnima može dovesti do lošeg zadaha i promjene okusa. Rješenje je vrlo jednostavno – vodite računa o oralnoj higijeni. Perite zube barem dva puta dnevno – kad se probudite i ponovno prije spavanja. Vrlo je važno i četkati jezik na kojem se nakupljaju bakterije i mrtve stanice.

Antibiotici ili antidepresivi

Nakon uzimanja nekih lijekova možete osjetiti gorčinu u ustima ili tzv. metalni okus. Lijekovi koji uzrokuju ovaj učinak uključuju: neke antibiotike (npr. tetraciklini), lijek za giht, određene lijekove koji se koriste za liječenje bolesti srca te antidepresive.

Gorak okus obično nestaje nekoliko dana nakon uzimanja novog lijeka. Međutim, ako se radi o stalnom osjećaju, obavijestite svog liječnika, možda postoji zamjena za vaš lijek koja neće izazvati neugodne simptome.

Trudnoća

Promjena u percepciji okusa vrlo je čest simptom za mnoge žene u prvom tromjesečju trudnoće. Nastaje uslijed hormonalnih promjena i obično prolazi sam od sebe unutar nekoliko dana. Žene ovaj fenomen često opisuju kao pijenje iz metalne čaše.

Suplementi

Određeni vitaminski dodaci koji sadrže velike količine metalnih tvari, poput cinka, bakra, željeza ili kroma, mogu izazvati metalni i gorak okus u ustima. Ova je nuspojava vrlo česta i obično se javlja nakon što tijelo u potpunosti apsorbira dodatak, prenosi N1.

Gastroezofagealna refluksna bolest

Refluks se javlja kada se sadržaj želuca vraća u jednjak tijekom probave. Želučana kiselina može se vratiti u vaša usta, ostavljajući gorak okus. Izbjegavajte hranu koja je jako masna ili teško probavljiva. Također je važno izbjegavati jesti velike porcije jer one otežavaju učinkovitu probavu hrane. Posavjetujte se s liječnikom.

Problemi s jetrom

Gorak okus u ustima može biti znak za uzbunu iz jetre. Kada ne radi kako treba, tijelo počinje nakupljati velike količine amonijaka, koji je otrovna tvar. U normalnim uvjetima, amonijak se pretvara u ureu u jetri i eliminira urinom. Povećana razina amonijaka mijenja okus.

Hrvatska
Zdravlje