Lokalni izbori 2025.

Gjenero: Ako ostane fokusiran, ovaj zastupnik bi mogao postati atraktivan partner većem broju političkih stranaka

U svibnju 2025. godine izborom župana, gradonačelnika, načelnika te županijskih skupština gradskih i općinskih vijeća trebao bi završiti superizborni period. U prethodnom tekstu bavili smo se mišlju tko bi iz dviju najvećih stranaka na zagrebačkom političkom nebu, mogao ugroziti vlast Tomislava Tomaševića
Zagreb: Okrugli stol u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža Photo: Boris Scitar/PIXSELL

U nastavku, s političkim analitičarem Davorom Gjenerom razgovaramo postoji li mogućnost da pojedinci ili stranke s manjim biračkim tijelom naprave iskorak i iznenade na izborima.

Mnoge mane Bandićeve administracije su zaboravljene

Davor Gjenero kaže da mu skupštinski zastupnik i nekadašnji gradski pročelnik Ivica Lovrić ostavlja dojam čovjeka koji poznaje gradske probleme.

– Naravno iz opozicije govori sasvim drukčije nego dok je obnašao vlast. Pitanje je koliko su za njega teški utezi sudjelovanja u administraciji Milana Bandića. Prije dvije ili tri godine je to bilo dosta problematično. Meni se čini da to sada postaje sve manje problematično, smatra politički analitičar.

To da su “utezi” sudjelovanja u Bandićevoj administraciji sada lakši objašnjava disfunkcionalnošću i kašnjenjem ove administracije u rješavanju brojnih gradskih problema.

– Mnoge mane Bandićeve administracije su zaboravljene, a Lovrić u svojim nastupima govori dosta fokusirano na pojedine probleme s evidentnim poznavanjem i procedura donošenje odluka i načina kreiranje javnih politika. I čini se da je u ovom razdoblju, iako je bilo nekoliko osoba koje su se pokušali profilirati kao prepoznatljivi izazivači Tomaševiću, da je Lovrić to napravio najbolje, da on to radi i puno bolje nego što je to radio i radi primjerice Davor Bernardić. Osim toga, Lovrić ima govornicu u Gradskoj skupštini što Bernardić nema, te ima Klub zastupnika u Gradskoj skupštini što Bernardić nije imao, iako Lovrić nema neku relevantnu stranačku u infrastrukturu, objašnjava naš sugovornik.

Kaže da mu Lovrić djeluje kao čovjek koji puno bolje poznaje procedure donošenja odluka nego primjerice Renato Petek koji je dosta kritičan prema Tomaševićevoj administraciji i koji je dosta prepoznatljiv u javnosti.

– Lovrić ima veliku prednost i u tom pogledu što je za razliku od Peteka i SDP-ovih zastupnika u Skupštini potpuno slobodan u kritici vlasti, smatra Gjenero.

Lovrić je djelovao u prostoru ljevice, a surađivao je s desnicom

No, napominje Gjenero, pitanje je hoće li Lovrić moći smisliti neku političku mrežu potpore svojoj kandidaturi, koja se na neki način nametnula kroz njegovo političko djelovanje i pitanje je hoće li dobiti podršku nekih drugih stranaka.

– Lovrić ima dosta veliki manevarski prostor za traženje partnera jer kao i Bandić, djelovao je u prostoru ljevice i lijevog centra, a surađivao je s desnicom, tako da ima dosta široki manevarski prostor, smatra naš sugovornik i dodaje da Lovrićeva perspektiva prije svega ovisi o tome hoće li se ovaj dojam koji je uspostavljen u prvim godinama Tomaševićeve administracije održati ili će se Tomaševićevim forsiranjem projekata politička naklonost birača okrenuti na njegovu stranu.

Naglašava i to da Lovriću ide u prilog činjenica da u brojnim situacijama Tomašević ne govori čistu istinu o disfunkciji prethodne administracije, koliko god je Bandićeva administracija bila neefikasna.

Kao primjer Gjenero podsjeća kako nije točna informacija koju često iznosi Tomašević da u 20 godina nije kupljen nijedan tramvaj.

– Kupljeno oko 150 novih tramvaja koje je proizveo Končar za Grad Zagreb, što je u krajnjoj konzekvenci triput više nego što je novih tramvaja sada naručila Tomaševićeva administracija, podsjeća.

Ističe da je u brojnim situacijama Lovrić u kritici politike predškolskog odgoja i u kritici politike zbrinjavanja otpada već dovodio Tomaševića i njegovu administraciju u neugodnu situaciju.

– Ako ostane fokusiran, i ako nastavi s tako konkretnim primjedbama onda on može postati vrlo, vrlo atraktivan partner jednom većem broju političkih stranaka, drži Gjenero.

Most ima isti problem kojeg je imao i HDZ

Govoreći o mogućnostima drugih stranaka da nametnu svoje kandidate na lokalnim izborima, politički analitičar ističe kako Most ima isti problem u Zagrebu kojeg je imao i HDZ.

– Oni se moraju disciplinirati i fokusirati na jednog čovjeka koji će u ime stranke govorit o gradu. To je greška koju je HDZ radio 15-20 godina da je na svake izbore izlazio s drugim kandidatom i da onda nakon izbora nije iskoristio onoga koji je zauzeo nekakvu poziciju u gradskoj Skupštini za to da bude glasnogovornik stranačkih programa nego je dovodio nekog novog, uspoređuje Gjenero.

Dodaje i da Most ima i drugi problem.

– Most ima veliku nacionalnu političku zastupljenost koje nadilazi snagu njegove stranačke organizacije. Oni su ulagali u PR, imidž stranke u komunikaciju, a daleko manje u izgradnju stranačke infrastrukture. To im se izrazito isplatilo na nacionalnoj razini, smatra naš sugovornik.

Naglašava i da su vrlo su vješto koristili društvene mreže i moderne oblike komunikacije kako bi se približili mlađem biračkom tijelu nego što je biračko tijelo drugih političkih stranaka i ističe kako su prednosti Mosta.

– Ali kad dođete na razinu lokalnih izbora, onda vam stranačka infrastruktura u gradu i općini izrazito treba i bez te infrastrukture koja vam može iznijeti i kampanju “licem u lice”, dolazite u probleme. Zato mi se čini da Mostov potencijal u Zagrebu nije velik, smatra naš sugovornik.

Retorika Domovinskog pokreta bolje prolazi u manjim, konzervativnim sredinama

Što se Domovinskog pokreta tiče, Gjenero drži da je njima dodatni uteg činjenica da sudjeluju u vlasti na nacionalnoj razini te smatra kako će se onda biračko tijelo koje je u Zagrebu opozicionalno u odnosu na Tomaševića grupirati oko jače koalicijske stranke – HDZ-a, a ne oko slabije stranke.

– Osim toga, njihova retorika je više populistička, tvrđa, nacionalnija, a ta retorika bolje prolazi u malim, konzervativnim sredinama nego u Zagrebu, smatra Gjenero. Ističe da upravo to što ih na nacionalnoj razini čini utjecajnom strankom, u Zagrebu ih marginalizira.

Dodatno, naš sugovornik smatra kako u odnosu prema DP-u, HDZ ima dodatnu prednost, a to je da HDZ nastupa kao stranka umjerenog desnog centra te podsjeća kako je na izborima za Hrvatski sabor HDZ po prvi puta u Zagrebu osvojio više glasova od SDP-a.

– Vidjet ćemo na koji način će se taj trend preliti na lokalne izbore iduće godine, kaže Gjenero.

Smatra kako na lokalnim izborima u Zagrebu ne postoji neka ozbiljna niša za Domovinski pokret.

– Ne kažem da će ostati izvan Gradske skupštine, ali da će dobiti povjerenje toliko birača da bi na bitan način utjecali na formiranje većine u Skupštini, to sasvim sigurno nećem i da bi njihov kandidat bio u nekoj ozbiljnoj igri za gradonačelnika to sasvim sigurno neće, smatra Gjenero.

Aktualno
Hrvatska
Politika