FOTO: Ekološka radionica za najmlađe otvorila 6. VG Fest
Oblaci i kiša nisu spriječili organizatore VG Festa, da danas proglase ovaj najurbaniji i najkreativniji vikend u Velikoj Gorici otvorenim.
Bogat program šestog po redu festivala urbane kulture i kreativnog nereda započeo je jutros jednom sasvim nesvakidašnjom radionicom za najmlađe. Naime, ususret nadolazećem Danu zaštite okoliša, 6. lipnja, Grad Velika Gorica u suradnji s Turističkom zajednicom obojili su tmurni petak u zeleno ovom izvanrednom ekološkom radionicom na temu gospodarenja otpadom i zašite prirode. U tom su im se naumu pridružili suorganizator radionice Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije, Udruga pčelara Turopolje, Šumarija Velika Gorica, Udruga studenata biologije BIUS, Udruga BIOTEKA te slobodna umjetnica Jadranka Hlupić Dujmušić.
Radionica je nastala u sklopu EU projekta “Pametno gospodarenje otpadom” te je okupila šest goričkih i područnih vrtića, odnosno oko 250 predškolaraca. Mališani su bili raspoređeni u 18 grupa, koje su se rotirale svakih 10 minuta, kako bi svatko od njih poslušao prezentacije vrijednih sudionika. Djeci su na interaktivan način predstavljene ozbiljne teme poput razvrstavanja otpada, naučili su mnogo o marljivom životu pčela u košnici, zasukali su rukave i primili se kistova i boja u likovnom dijelu, zaigrali lovice, upoznali se s raskošima biljnog svijeta te došli u doticaj s nekim od intrigantnih predstavnika carstva divljine.
Treba istaknuti da su vrtićarci, također sudjelovali u samom vizualnom identitetu 6. VG Festa.
– S obzirom na to da je radionica u sklopu VG Festa imali smo viziju da i djeca pridonesu cijelom uređenju prostora. Zamolili smo vrtiće da svaki uredi po dva stabla s eksponatima od plastike, na tema borbe protiv plastičnog zagađenja. Mališani su napravili svojevrsne “plastične haljine” za stabla u našem parka, kojima su prezentirali svoj rad s recikliranim materijalima, a ujedno ukrasili prostor festivala u kojem će uživati svi gosti i sugrađani tijekom VG Festa, otkrila nam je viša stručna suradnica za zaštitu okoliša UO za urbanizam i zaštitu okoliša Meri Barišić.
No, ni to nije sve. U sklopu ranije spomenutog projekta, kojeg sufinancira Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, provedena je još jedna aktivnost pod vodstvom veleučilišne profesorice Sanje Kalambure. Prvi plodovi ove aktivnosti bit će izloženi još danas i mogu se pogledati ispred zgrade Muzeja Turopolja. Riječ je o izložbi umjetničkih radova od recikliranog materijala u kojoj sudjeluju 22 osnovne škole sa sveukupno 800 đaka.
– Za sada smo izložili 25 radova iz Ščitarjeva, Bune, Velike Mlake, Hribara, Kvaternika, Mičevec i Mraclina, a očekujemo da će ih po završetku projekta biti oko 200-tinjak. Tema je bila pokazati kako i otpad može imati drugu namjenu, a zamišljeno je da djeca imaju isti motiv, naime cvijet. U principu djeca su odaslala poruku, da i otpad može biti cvijeće, objasnila nam je Sanja Kalambura.
U poslijepodnevnim satima pripremaju se ekološke radionice, ovoga puta za odrasle. Tako svi zainteresirani, od 16 sati pa nadalje mogu sudjelovati u radionicama prirodne kozmetike ili radionici zelene optike, tijekom koje će građani od starih naočala izrađivati skulpture na temu recikliranja.