Evo što se događa s vašim tijelom ako ne idete svaki dan na toalet

Kad je riječ o zdravlju crijeva, mnogi ljudi vjerojatno pretpostavljaju da bi cilj trebao biti njihovo svakodnevno pražnjenje. No, stručnjaci se slažu da je moguće imati zdrava crijeva čak i ako ne idete na veliku nuždu svaki dan. Budući da je svako tijelo različito, učestalost pražnjenja crijeva nije ista za svakoga.
– Nije loše ako ne obavljate veliku nuždu svaki dan, jer svi imamo drugačiju verziju normalnog. Ako nuždu smatramo iznošenjem smeća, onda želite biti sigurni da to radite redovno. Dakle, iako možda ne radite to svaki dan, važno je da postoji redovitost, kaže nutricionistica Amanda Sauceda.
Probavni sustav počinje s radom čim zagrizemo hranu ili otpijemo gutljaj pića – razgrađuje hranu na esencijalne hranjive tvari. Iako vam prehrana možda nije bitno različita iz dana u dan, vaša crijeva stalno obrađuju otpad koji se nakuplja u debelom crijevu dok tijelo ne signalizira da je vrijeme za odlazak na WC, prenosi N1.
Ako pražnjenje crijeva nije redovito, mogu se pojaviti neugodni simptomi poput nadutosti i plinova. Klinička nutricionistica Jenna Volpe objašnjava da stolica koja predugo ostaje u crijevima može fermentirati, što stvara dodatne plinove i osjećaj napuhnutosti.
Znanstvena istraživanja pokazuju da i sastav crijevnog mikrobioma igra ulogu – osobe koje pate od zatvora često imaju drugačiji profil bakterija u crijevima u usporedbi s onima koji nemaju problema s pražnjenjem. Osim plinova i nadutosti, moguća je i pojava tvrde, suhe stolice.
Postavlja se pitanje – ako je pražnjenje crijeva način na koji se tijelo prirodno rješava otpada, može li preskakanje jednog ili dva dana dovesti do toga da stolica postane toksična?
Iako se to često koristi kao argument za čišćenje crijeva, nema znanstvenih dokaza da stolica može otrovati tijelo ako se nužda ne obavlja svakodnevno. Naprotiv, vaš mikrobiom – ključan za vaš imunosni sustav – sposoban je zaštititi vas. Čišćenje debelog crijeva zapravo može ukloniti korisne bakterije koje pomažu u redovitom pražnjenju.
Problem nastaje ako niste obavili nuždu tri dana ili više i osjećate se nelagodno. Najčešći znakovi da to ne radite dovoljno često su nadutost, višak plinova i tvrda, suha stolica koju je teško izbaciti.
Dobra vijest je da se usporena probava najčešće može potaknuti jednostavnim promjenama prehrane i načina života.