Stižu nova pravila

Europa uvodi naknade za jeftine pakete

Kineske platforme Temu i Shein koristi rupe u zakonu i u Europu isporučuju pakete ispod vrijednosti od 150 eura na koje se ne plaća carina
pošta sortirnica Igor Kralj/PIXSELL

Europska komisija najavila je da namjerava uvesti naknade za pakete koji preko uglavnom kineskih internetskih trgovina Temu i Shein preplavljuju europsko tržište jeftinom, često krivotvorenom robom.

Kineske platforme Temu i Shein koristi rupe u zakonu i u Europu isporučuju pakete ispod vrijednosti od 150 eura na koje se ne plaća carina. Carinski službenici su preopterećeni zbog poplave paketa koji ulaze u EU-u. Sredstva od naknada za pakete usmjeravala bi se na financiranje pojačanih carinskih kontrola protiv ilegalnih proizvoda. Također se predlaže da se ukine oslobođenja od carine za pakete u vrijednosti manjoj od 150 eura te uvođenju pojednostavnjenog tarifnog postupanja za pošiljke male vrijednosti, prenosi N1.

Prema izvršnoj potpredsjednici Komisije Henni Virkkunen, 91 posto malih paketa dolazi iz Kine preko trgovina poput Temua i Sheina.

– Ustanovili smo da brojni proizvodi nisu u skladu s europskim propisima, da su opasni. Ta poplava uvoza stavlja pod veliki pritisak nadležne vlasti u državama članicama, naročito carinike, rekla je Virkkunen.

Stoga će internetske platforme ubuduće morati provjeriti jesu li proizvodi ponuđeni na njihovim platformama zakoniti i usklađeni sa sigurnosnim standardima EU-a.

Brojni proizvodi koji tako dolaze izvan EU-a na europsko tržište predstavljaju rizik za zdravlje i sigurnost, neodrživi su sa stajališta okoliša i klime te stvaraju nepošteno tržišno natjecanje za poduzeća u EU-u koja poštuju propise, navodi Komisija.

Posljednjih je godina došlo do naglog porasta broja takvih proizvoda koji ulaze u EU, a 2024. na tržište EU-a ušlo je oko 4,6 milijardi pošiljaka male vrijednosti.

Komisija je u svibnju 2023. predložila reformu carinske unije, koja između ostaloga, predviđa uvođenje carina i za robu čija je vrijednost ispod 150 eura. O konačnom tekstu toga zakona vode se pregovori između Europskog parlamenta i Vijeća. Komisija poziva oba suzakonodavna tijela da što prije postignu dogovor. Prema prijedlogu Komisije, početak provedbe reforme trebao bi biti 2028.

Aktualno
Hrvatska