Elektronika na udaru: Ljeto može uništiti vaše uređaje

Ljeto nije samo naporno za ljudski organizam – mobiteli, laptopi i tableti podnose toplinu još i gore. A ako vam eksplodira baterija dok čekate Uber, bit će vam svejedno je li signal jak.
Uređaji ne vole sunce
Tehnologija je kao vampir – voli tamu, hlad i klimatizirane prostorije. Mobiteli ne bi smjeli biti ostavljeni u autima, pogotovo ne na suncu. Unutrašnjost vozila može dosegnuti i 60°C, što je taman za pečenje elektronike. Već iznad 35°C baterije gube kapacitet, zasloni mogu pregorjeti, a plastika se doslovno topi.
Mobitel na armaturnoj ploči dok ste u trgovini? Loša ideja. Ako ga ne ukradu, možda eksplodira. Posebno opasni su navigacijski uređaji – izloženi suncu, pregrijavaju se brže nego prometne vijesti na radiju.
TÜV Rheinland upozorava da visoke temperature mogu oštetiti spojeve u baterijama. Rezultat? Kratki spoj, požar ili čak eksplozija. Crni telefoni i tamni laptopi dodatno privlače toplinu – kao da im nije već dovoljno vruće.
Što učiniti kad mobitel prokuha?
- Isključite ga odmah.
- Stavite ga u hlad, nikako u hladnjak (elektronika ne voli šok-terapiju).
- Držite ga u torbi, ne na stolu u kafiću.
- Pokrijte ga ručnikom dok ste na plaži. Ne zbog stida, nego zbog zaštite.
Spriječite pregrijavanje unaprijed
- Koristite Wi-Fi umjesto mobilnih podataka.
- Aktivirajte štedni način rada.
- Snimate video na suncu? Nemojte predugo.
- I, ponavljamo, ne hladite uređaj pivom iz hladnjaka.
Aplikacije koje paze na temperaturu
iPhone i većina Androida već znaju kad su “kuhani”. Ali ako želite dodatnu kontrolu, aplikacije poput Akku & Batterie HD pokazuju stanje baterije i upozoravaju na pregrijavanje.
Ljeto i elektronika nisu prijatelji. Pametan korisnik zna kad treba odmoriti i sebe – i svoj uređaj. Jer ako se vi rastopite od vrućine, barem možete leći u hlad. Mobitel neće imati te sreće.