PREDIZBORNA OBEĆANJA

Ekonomist otkrio koliko BDP-a odlazi za plaće u javnom sektoru: Na samom vrhu smo EU

Hrvatske je jedna od rijetkih članica EU-a gdje su plaće u javnom sektoru veće nego u privatnom
Euro – nova službena valuta u Republici Hrvatskoj Davor Puklavec/PIXSELL

Hrvoje Stojić, glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca komentirao je nedavno pismo ministra financija Marka Primorca u kojem upozorava na rupu u proračunu kao i o mogućim scenarijima koji će zadesiti gospodarstvo nakon “nekontroliranog i neselektivnog” rasta plaća u javnom sektoru.

Rupa u proračunu, otkrio je ministar financija Marko Primorac u svom pismu, iznosi milijardu i 560 milijuna eura.

– Mi smo upozoravali od donošenja proračuna prošle godine na nekontroliran i neselektivan rast plaća u javnom sektoru. Kada gledamo tu magnitudu povećanja s obzirom na europske države – to su neviđene brojke, govori Marko Stojić.

– Samo u 2023. smo povećali masu plaća zaposlenih u državi za 1.5% BDP-a i time smo, s 13 posto u udjelu BDP-a na samom vrhu Europske unije – odmah iza Danske.

To je učinjeno bez većih reformi koje idu u smjeru poticanja efikasnosti javne uprave. Kada je već toliko povećana, trebale su pratiti reforme koje idu u prilog efikasnosti, objašnjava Stojić i upozorava:

-Ako slučajno ekonomija podbaci s rastom u drugoj polovici godine, može se dogoditi da deficit proračuna bude i veći, rekao je Stojić za N1.

– Ako nastavimo s povećanjem rashoda, prvenstveno mase plaća, bi za godinu do dvije mogli ući u prekomjerni deficit što bi nam ograničilo samostalnost u vođenju javnih financija, kaže.

– Hrvatske je jedna od rijetkih članica EU-a gdje su plaće u javnom sektoru veće nego u privatnom. To je nonsens, ističe Stojić i napominje da i privatni sektor doživljava nepotrebni pritisak da i on diže plaće.

Vlada je najavila da bi trebale rasti plaće i hrvatskim dužnosnicima, spekulira se oko čak 60 posto rasta?

– Jako je sklisko o tome pričati kada se stavi u kontekst manjka u državnom proračunu. Nije napravljena infrastruktura na osnovu koje bi se moglo vrednovati tko su eksperti, koje ljude treba nagrađivati. Da se to napravilo, ovo povećanje od 60 posto možda i ne bi bio problem. Dužnosničke plaće su preko 10 godina zaleđene, kaže Stojić.

Gospodarstvo
Hrvatska
Izbor urednika