Državni inspektorat češlja oglase, na meti su im instrukcije na crno

Studenti, nastavnici ili umirovljeni profesori nerijetko se odlučuju osobni budžet popuniti zaradom od instrukcija ili pripremama za maturu. Jedini legalan način na koji smiju nuditi tu uslugu otvaranje je obrta za instrukcije. Međutim, to se nerijetko zaobilazi i instrukcije postaju jedan od onih poslova koji se obavljaju “na crno”.
Od siječnja prošle godine tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavila je 50 nadzora, od čega u 38 slučajeva djelatnost pružanja instrukcija nije bila registrirana.
Predajete u školi ili ste student pa ste si odlučili podebljati budžet. Računate da dobro znate gradivo nekog predmeta, primjerice fizike, pa biste mogli ući u Facebook grupu maturanata i ondje ponuditi instrukcije za pripremu mature iz tog predmeta. Nemojte se začuditi ako na kućnu adresu dobijete poziv iz Državnog inspektorata. Naime, ako nemate registriranu djelatnost za obavljanje instrukcija, zapravo radite ilegalno. I riskirate veliku novčanu kaznu, piše Srednja.hr.
U zadnjih 14 mjeseci provedeno 50 inspekcijskih nadzora
Iz podataka od Državnog inspektorata vidljivo je da je, kada jednom dođe do nadzora, ishod većine slučajeva takav da osobe koje su nudile instrukcije rade “na crno”.
– Tržišna inspekcija Državnog inspektorata je u razdoblju od 1. siječnja 2024. godine do 20. ožujka 2025. godine, vezano uz možebitno obavljanje neregistrirane djelatnosti pružanja poduka od strane fizičkih osoba, obavila ukupno 50 inspekcijskih nadzora. U tim inspekcijskim nadzorima utvrđeno u 38 slučajeva oglašavanje pružanja usluga poduka (instrukcija) od strane fizičkih osoba bez registracije i obavljanje neregistrirane djelatnosti pružanja usluga poduka od strane fizičkih osoba, otkrivaju iz Državnog inspektorata.
Protiv takvih osoba poduzete su upravne i/ili prekršajne mjere podnošenjem optužnih prijedloga i izdavanjem prekršajnih naloga.
– Ističemo da Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti propisuje što se smatra obavljanjem neregistrirane djelatnosti te iznimke, sudionici, ovlasti za suzbijanje neregistrirane djelatnosti, nadzor nad provođenjem Zakona, upravne mjere te prekršajnopravne sankcije. Člankom 2. navedenog Zakona je propisano da se odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju na obavljanje neregistrirane djelatnosti sankcionirane posebnim zakonom. U slučaju obavljanja neregistrirane djelatnosti te oglašavanja istih, ističemo da takvi nadzori uključuju prethodno obavljanje istražnih radnji od strane inspektora, u cilju utvrđivanja svih činjenica vezano uz obavljanje neregistrirane djelatnosti i oglašavanja bez registracije, što tada predstavlja obavljanje neregistrirane djelatnosti, navode iz Državnog inspektorata.
Kazne mogu biti i više tisuća eura
Isti zakon propisuje da se, među ostalim, obavljanjem neregistrirane djelatnosti smatra “aktivnost kada fizička osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima, kao i kad fizička osoba nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti”.
– Ako se u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da fizička osoba obavlja neregistriranu djelatnost propisane su novčane kazne u iznosu od 1.327,23 eura do 3.981,68 eura, te u slučaju oglašavanja neregistrirane djelatnosti novčane kazne u iznosu od 663,61 euro do 1.327,23 eura. Isto tako, u slučaju utvrđene povrede obavljanja neregistrirane djelatnosti, inspektor poduzima i upravne mjere zabrane obavljanja neregistrirane djelatnosti sukladno odredbama Zakona, odgovaraju iz Državnog inspektorata na pitanje o tome kolike su kazne.
Nemaju, dodaju, podatke o tome u koliko je slučajeva bila riječ o studentima, a u kojim se slučajevima radilo o osobama koje već rade, primjerice, u školama jer takvu evidenciju ne vode. No, podsjećaju da ako fizička osoba pruža usluge instrukcija, ta osoba podliježe i obvezama uređenima kroz porezne propise, o čemu se valja informirati ako se odlučite držati instrukcije.