Dogan: Tomašević nije dorastao vođenju Zagreba

U podcastu 01Portala, kod voditelja i urednika Marijana Opačka, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika Zagreba Dina Dogan otvoreno je govorila o stanju u metropoli. Kritizirala je aktualnu vlast zbog loše provedbe politika, pogodovanja u aferi Hipodrom te netransparentnog financiranja udruga bliskih platformi Možemo!.
Naglasila je potrebu za ozbiljnim upravljanjem gradom i realnim rješenjima, a ne aktivističkim pristupom. Dogan na ove izbore izlazi s koalicijom Zagreb United čiji je kandidat za gradonačelnika Davor Bernardić.
Možemo je perfidnim izvlačenjem, kao majka svih udruga izvukla iz proračuna preko pet milijuna eura
Dogan smatra da je aktualna vlast zakazala u pravoj transparentnosti.
– Otvoren je jedan dio projekta Riznice da se vidi koje uplate izlaze iz Zagreba, ali ne vidi se sve, niti do zadnje razine proračuna, što je bilo dogovoreno. Ali, čak ni to mi ne smeta toliko. Ono što me smeta je da su oni perfidnim izvlačenjem, kao majka svih udruga, uspjeli izvući 2024. iz proračuna preko pet milijuna eura na račun udruga s kojima su blisko povezani – 5,3 milijuna eura – to je ogroman iznos koji prikazuje gdje je onaj novac koji je trebao ići potrebitima – rekla je.
Navodi da su to neke kvazi-kulturne udruge za koje nitko prije nije čuo.
– To je to išlo udrugama koje su povezane s Možemo, članovi Možemo koji su sjedili u Skupštini su bili utemeljitelji nekih udruga, neki su sjedili u Nadzornim odborima, neki sjede u Upravnim vijećima. Neki su povezani kao njihovi donatori, vijećnici na listama u mjesnim odborima… – naglašava
Dogan navodi da su detektirali da je taj iznos otišao na 129 udruga.
– Napravili smo analizu svih financijskih izvješća tih udruga od početka mandata Možemo i vidjeli smo da neke udruge koje su dobile isplate od Zagreba u dotacijama, dobile su preko 12 puta veće dotacije nego prije nego što je Možemo došao na vlast – kaže.
Ministarstvo financija bi trebalo provoditi nadzor
Ona ističe da je to zloupotreba položaja i ovlasti.
– Ali, to će utvrditi DORH. Ja ću kontaktirati Ministarstvo financija koje bi trebalo provoditi nadzor. Jedan kapitalac donacija je udruga Domino koja je dobila preko 200.000 eura samo u 2024., a uvidom u njihove financijske izvještaje vidimo da, iako neprofitne udruge bi trebale financirati se članarinama, članarine u protekle 3-4 godine bile su ravno nula, a dotacije iz gradskog državnog proračuna bile su ogromne – smatra.
Na pitanje kakav bi trebao biti model raspodjele sredstava, Dogan odgovara – transparentan.
– Da se zna da najviše novca mora odlaziti socijalnim kategorijama, ljudima s invaliditetom, djecom s teškoćama u razvoju, to su kategorije na koje se treba najviše trošiti, a ne sredstva dati praktički svojim biračima – rekla je.
Istaknula je da je ovakav model socijalno nepravedan.
– Tu će biti druge institucije koje će utvrditi što se tu događa i građani će odlučiti o tome na izborima, žele li da Možemo i dalje iz gradskog proračuna izvlači sredstva da bi platili svoje kampanje – ističe.
Oni su naviknuti na izvlačenje sredstava
Dodala je da je njihova analiza pokazala da najviše sredstava odlazi upravo prema PR kampanjama.
– Kojima točno, ne znamo, ali to je vrlo zanimljiva stvar, pogotovo u doba kad dolaze izbori. Trebalo je nahraniti svoju biračku mašineriju – rekla je.
Istaknula je da s druge strane asistent za nastavu za djecu s teškoćama u razvoju ima 700 eura.
– O kojoj inkluzivnosti oni pričaju?! Oni vrlo selektivno promatraju tu inkluzivnost, samo onda i onako kako njima odgovara. Mi inkluzivnost vidimo svaki dan, vidimo da roditelji ne mogu klince razvoziti po školama, vidimo da osobe s invaliditetom nemaju pristupe nekim institucijama – kaže.
– Ova gradska vlast je jasno dokazala na što želi primarno trošiti novac, a to je praktički sebi izvlačiti. Oni su na to navikli. Ta cijela njihova brigada koja se zaposlila u gradskoj upravi, neki dan je Davor Štern rekao da svi oni zajedno nemaju godina radnog staža koliko on pojedinačno. To je ekipa koja je nasaugana na državni i gradski proračun bila i od Bandića i bit će i nakon Bandića – dodala je.
Tomašević je direktno odgovoran za izvlačenje novca s Hipodroma
Dogan se osvrnula i na aferu Hipodrom u kojoj je izvučeno oko dva milijuna eura preko fiktivnih računa za čuvanje Hipodroma. Afera nije rezultirala razrješenjem ni Upravnog vijeća ni Koste Kostanjevića, a aktualni gradonačelnik Tomislav Tomašević ga se ne odriče nego vjeruje da nije kriv.
– Može on vjerovati što hoće. Postoje dvije činjenice. Prva, 105 zaštitara je angažirano da čuva prazan Hipodrom na kojemu nema niti konja – od koga, a nikog tamo nije bilo. Drugo, ako je čovjek koji je na čelu ustanove za upravljanje sportskim objektima u pritvoru, Tomašević ga je trebao razriješiti. Ne želi ga razriješiti jer on vjeruje da nije kriv. Pa što je sad Tomašević sudac?! Tomašević je direktno odgovoran jer za iznos koji su oni uzeli za plaćanje zaštitarskog poduzeća je trebalo dati suglasnost – navela je Dogan.
Dodala je da većina glasova u Gradskoj skupštini pripada upravo stranci Možemo i SDP-u, koalicijskim partnerima.
– Oni će izglasati što god oni hoće, točno se vidi tko je digao ruku za taj njihov prijedlog, oni su sami sebi digli, pa čiji su to ljudi, sigurno nisu moji digli ruke za takvu odluku. Dakle, njegova je i Skupština i Grad, on je odgovoran, on je vrh moći i on pokušava difamirati javnost da on vjeruje da nije kriv, za tebe su izbori gotovi onog dana kad je tebi čovjek završio u pritvoru – kaže.
Tomašević nije smio tražiti drugi mandat
Navela je da ne zna što Tomašević traži u kampanji i smatra da nije trebao tražiti drugi mandat. Ona bi, kako kaže, u toj situaciji razriješila šefa ustanove za upravljanje sportskim objektima.
– On je predan državnim organima koji trebaju provoditi istragu, dakle gradonačelnik se u tom trenutku nema što petljati, govorimo sad kad je već nastala situacija. Ostavka, nema razgovora, podižeš kaznenu prijavu ako ti nisi znao. Ali, on ga svesrdno brani tako da je to sumnjivo – rekla je.
Istaknula je da je u cijelu priču upleten i Joško Klisović.
– On kao predsjednik Gradske skupštine je to de facto stavio na prijedlog gradonačelnika na izglasavanje, a to nije jedina stvar koja se u prethodnom mandatu događala, da je pušteno na Skupštinu iako su stručne službe urgirale da se takvo nešto ne stavlja. A Klisović s njim hoda po gradu i sudjeluje u kampanji – smatra.
Koji je točno bankrot bio?
Možemo pak navodi da su spriječili bankrot grada i da su stabilizirali financije.
– S obzirom na moju struku, od samog početka pokušavam razbiti tu tezu da su oni grad iščupali iz bankrota. Ja ću i dalje pitati Tomaševića – koji je točno bankrot bio, daj da mi vidimo te podatke – kaže Dogan.
Kazala je da dolaskom na vlast treba napraviti dubinsku analizu kako bi se utvrdilo stvarno stanje financija.
– Umjesto toga – to nikad nije napravio, a ako i jest, nikad nije javno objavio – a ono što je najgore od svega jest da je Bandićevu pročelnicu ostavio na istoj poziciji da njemu i danas radi sve poslove u gradskom uredu za financije. To je ista pročelnica protiv koje je Tomašević urlao u prethodnom sazivu dok je Bandić bio gradonačelnik da ona lažira financijske izvještaje, da lažira proračun. Ta ista žena njemu radi očito radi fiktivne proračune – podsjeća.
O obrtnicima i priuštivom stanovanju
Govorila je i o vlastitim planovima za grad, primjerice o suradnji obrtnika i grada. Navela je da je trenutačno poduzetništvo u Zagrebu zapušteno i prepušteno samo sebi.
– Obrtnici bi se trebali vratiti u svoje radionice, raditi poslove za koje su specijalizirani. U tom smislu unutar našeg programa, plan je prvo sve zapuštene gradske prostore koji mogu biti iskoristivi, a nisu korišteni neko vrijeme, obrtnicima, pogotovo tradicijskih obrata, dati po iznimno povoljnom najmu, doslovno po jedan euro, ali ne na kratak rok nego od najmanje dvije do tri godine – smatra Dogan.
Kao drugu stvar navodi da su poseban dio proračuna predvidjeli za sustav mentorstava i manjih honorara svih obrtničkih zanimanja koji su iz srednjih škola. Osvrnula se i na niz problema s kojima se Zagreb bori – prvenstveno na odlazak ljudi.
– Osim gradnje socijalnih stanova, što je nešto što moramo napraviti, trebamo se malo vratiti 40-ak godina samo u tom dijelu i promatrati kako se gradio i razvio Novi Zagreb. Ono što je bilo prije 40 godina kad su se izgradile zgrade nakon poplave gdje bi se useljavale mlade obitelji, gdje ste imali kvartove, pogledajmo Zapruđe, famozne limenke – kvart se sagradio preko noći, dva vrtića, jedna škola, mlade obitelji su tamo ušle. Tako se grad gradi. I tad se davao povoljan najam mladim obiteljima, tako ljude zadržavate ovdje – navela je Dogan, navodeći da je uz to potrebno razvijati poduzetništvo i obrtništvo kako bi se ljudi razvijali.
Bile su dobre namjere ali..
Komentirala je i dosadašnji rad Tomaševića, što je napravio dobro, što loše.
– To je teško pitanje, ja sam dosta kritična prema njemu i dosta sam subjektivna jer je to ekipa koja me vrijeđala, koja nije htjela slušati, koja je samo gurala svoju ideologiju, a ja to gledam dosta gospodarski. Dobro – teško mi je sada, sve što smo promatrali da je radio, sve je napravljeno s jako puno grešaka koje puno koštaju. Bile su sigurno dobre namjere. I dalje vjerujem da je taj čovjek imao dobru namjeru napraviti nešto dobro ovom gradu, ali realizacija je iznimno loša, iz par razloga. Prvo, potkapacitirana njegova ekipa koju je stavljao na pozicije. Drugo, apsolutno njegovo neznanje upravljanja velikim procesima. I treće, kada su shvatili koliki proračun je u igri, našli su načina kako će to izvući. U sve pore ovog grada su stavili svoje pipke, jako ih je teško istjerati iz tih pora – rekla je.
– Grad je sve ono što ne bih očekivala nakon njegova mandata. Upoznala sam ga kad smo ušli u koaliciju i vjerovala sam da su mu namjere dobre, ali ta egzekucija je nevjerojatno loša i mislim da mu je bolje da se vrati u neku udrugu jer manja je odgovornost ležati na cesti i vezati se lancima nego biti gradonačelnik ovako velikog grada. Nije dorastao i vrijeme je da ode – zaključila je Dogan u razgovoru s Marijanom Opačkom.