Sve ima svoju cijenu

Dobra je vijest da čak 90 posto preživi: Što se dogodi kada čovjeka udari grom?

Munja može dosegnuti temperaturu od čak 30.000 °C
Oluja praćena munjama zahvatila područje Zagreba Slaven Branislav Babić/PIXSELL

Udaljeni grmljavinski oblak često izgleda kao fascinantna prirodna pojava, ali kada se munja obruši na čovjeka, posljedice mogu biti zastrašujuće i često fatalne. Iako većina ljudi misli da je udar groma smrtna presuda, istina je da čak 90 posto pogođenih preživi. No, cijena tog preživljavanja nerijetko uključuje teške fizičke i psihičke posljedice.

Tijelo pogođeno gromom prolazi kroz nevjerojatno ekstremne uvjete. Munja može dosegnuti temperaturu od čak 30.000 °C, što je pet puta toplije od površine Sunca. Tijelo tada postaje vodič za električni naboj koji putuje iz oblaka do tla, električni udar traje svega djelić sekunde, ali ostavlja trajne posljedice.

Eksplozija iznutra

Struja može uzrokovati trenutačnu kontrakciju mišića, što zna dovesti do slomljenih kostiju, osobito ako osoba stoji ili hoda u trenutku udara. Unutarnji organi mogu zadobiti opekline, a živčani sustav pretrpjeti ozbiljna oštećenja. Opekline se, međutim, najčešće nalaze na površini kože i to na ulaznoj i izlaznoj točki elektriciteta, primjerice na ramenima i stopalima.

Jedan od najupečatljivijih vizualnih tragova udara groma su tzv. Lichtenbergove figure, uzorci u obliku grananja koji se pojavljuju na koži kao posljedica pucanja kapilara pod utjecajem ogromnog naboja. Te “gromske tetovaže” obično nestaju nakon nekoliko sati ili dana, ali ostaju kao jeziv podsjetnik na bliski susret s prirodom.

Posljedice koje traju godinama

Za preživjele, dugoročne posljedice mogu uključivati kroničnu bol, gubitak pamćenja, poteškoće s koncentracijom, anksioznost i depresiju. U nekim slučajevima, pogođeni imaju problema sa sluhom i vidom, a nerijetko pate i od srčanih aritmija. Psihološki učinci, poput posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP-a), sve su češći među onima koji su prošli kroz ovu nevjerojatno rijetku, ali razornu, traumu.

Discover Magazine navodi slučaj muškarca koji je preživio udar groma, ali je godinama patio od “moždanih magli”, nesanice i stalnog osjećaja unutarnje nelagode. Liječnici su mu teško mogli pomoći jer učinci elektriciteta na ljudski mozak nisu u potpunosti istraženi.

Kolike su šanse da vas udari?

Statistički gledano, šanse da vas pogodi grom iznose otprilike 1 prema 1,2 milijuna, u slučaju da živite u SAD-u. Ipak, brojni su faktori koji povećavaju rizik: boravak na otvorenom tijekom oluje, korištenje metalnih predmeta ili zaklanjanje ispod stabala. Stručnjaci savjetuju da se pri prvim znakovima grmljavine potraži zaklon u zatvorenoj građevini ili vozilu te da se izbjegava kontakt s vodom i elektroničkim uređajima.

Hrvatska
Zanimljivosti