Danas se obilježava Međunarodni dan žena

Danas je Međunarodni dan žena. Svake godine od 1977. kada je Opća skupština Ujedinjenih naroda pozvala zemlje članice da današnji dan proglase praznikom ženskih prava i svjetskog mira, obilježava se borba žena za njihovu ravnopravnost.
Pokreti za politička, ekonomska i društvena prava žena te rodnu ravnopravnost počeli su se razvijati sredinom 19. stoljeća. Isprva su ti sufražetski pokreti nastojali izboriti ženama biračko pravo, odnosno pravo na ravnopravan politički život s muškarcima. To je najprije uspjelo u Novome Zelandu gdje su žene stekle pravo glasa 1893. godine.
Do samog Međunarodnog dana žena dovelo je nekoliko događaja. Prvi u nizu bio je prosvjed tekstilnih radnica u New Yorku 8. ožujka 1857. godine. One su se pobunile zbog loših uvjeta rada i malih plaća, a njihov prosvjed rastjerala je policija.
Borba za ravnopravnost i pravo glasa
Kasnijih godina sporadično su se toga datuma održavali prosvjedi, a najčuveniji se zbio 1909. godine kada je petnaestak tisuća žena marširalo New Yorkom pod sloganom “Kruh i ruže” zahtijevajući bolje plaće, kraće radno vrijeme i pravo glasa.
Godinu dana kasnije, u SAD-u je obilježen prvi dan žena donošenjem deklaracije koju je sastavila Socijalistička partija Amerike. Na inicijativu aktivistice za radnička prava Therese Malkiel dogovoreno je da se dan žena ubuduće obilježava zadnje nedjelje u veljači.
Godine 1910. u Kopenhagenu je održana prva Međunarodna ženska konferencija u organizaciji Socijalističke Internacionale. Okupljene predstavnice 17 zemalja okupile su se s dva motiva: boriti se za ravnopravnost spolova i ženskih prava te promicati opće pravo glasa za žene. Ondje je na zahtjev njemačke političarke, socijalistkinje Clare Zetkin, 8. ožujka proglašen Međunarodnim danom žena.
Praznik revitaliziran 1970-ih
Sljedećih godina Međunarodni dan žena počeo se slaviti diljem Europe i u Sjedinjenim Američkim Državama. U carskoj Rusiji mnoge žene su 23. veljače 1917. godine (prema gregorijanskom kalendaru to je bio 8. ožujka) sudjelovale u prosvjedima protiv Prvog svjetskog rata.
Tridesetih godina prošloga stoljeća na Zapadu je zamrlo obilježavanje tog dana jer se povezivao s komunističkim pokretom. S drugim valom feminizma 1960-ih godina revitalizirana je proslava Dana žena, a 1975. su Ujedinjeni narodi tu godinu proglasili Međunarodnom godinom žena.
Učinjeno jako puno, ali još nedovoljno
Dvije godine kasnije, Opća skupština UN-a pozvala je države članice da 8. ožujka službeno proglase praznikom ženskih prava i svjetskog mira čime je i počelo globalno obilježavanje Međunarodnog dana žena.
Otada se svake godine toga dana održavaju štrajkovi, prosvjedi, ali i razni drugi skupovi za ravnopravnost žena, a protiv rodne diskriminacije i rodnog nasilja. Usprkos ostvarenim iskoracima i izborenim pravima, žene u velikoj mjeri, čak i u razvijenim zemljama, još nisu posve ravnopravne s muškarcima, u prosjeku i dalje imaju manja primanja od njih za iste poslove, a još su u golemom postotku žrtve raznih oblika nasilja, prenosi N1.