PROBLEMI PO SMEĆU

Centar na Jakuševcu nije predviđen za skladištenje glomaznog otpada. Hala nema hidrantsku mrežu ni prskalice za požar

O problemima govori Pavao Barbarić
Zagreb: Noćas izbio požar na Jakuševcu, gorio glomazni otpad Davor Puklavec/PIXSELL

Plave vrećice su samo vrh sante – ili, bolje reći, brijega zagrebačkog smeća koje “miriše” s Jakuševca.

– U prosincu se dogodio taj nesretni odron, odnosno eksplozija, kada je djelatnik Čistoće ostao bez podlaktice i postao trajni invalid. Nalazi inspekcije i policije su pokazali da su na odlagalištu odlagane velike količine biootpada, rekao je Pavao Barbarić.

Naglašava kako je biootpad živi otpad pun vode i plinova kao što je metan te da se odlagalište Jakuševec vodi kao građevina jer tu postoje inženjeri, projektanti i nadzor koji točno propisuje što se smije odlagati i što se smije ugrađivati u samo tijelo Odlagališta, a to svakako nije biootpad.

Tomašević znao za istovaranje biootpada na Jakuševcu

Kad smo iz sindikata prvi put upozorili upravu Holdinga, Vića i Tomaševića da se istovaruju velike količine biootpada, gradonačelnik me demantirao i rekao da to nije istina te da se odlaže isključivo miješani otpad i u malim količinama kontaminirani biootpad, rekao je za Nacional Barbarić te naglasio da su tada situaciju prijavili i državnom inspektoratu koji je u tom trenutku pronašao 55 tisuća tona kućnog biootpada.

– Kad je stiglo toplije vrijeme, zbog širenja neugodnog mirisa je uprava odlučila u tijelo odlagališta ugrađivati žive mikroorganizme. Ti živi mikroorganizmi dolazeći u dodir s kućnim biootpadom počeli su se širiti i stvarati nekakvu pjenastu tvar koja začepljuje cijevi za odvod metana. Plinovi nisu imali kamo otići kroz cijevi i dogodila se eksplozija metana koja je uzrokovala odron, objasnio je Barbarić.

Naglasio je i da je zbog odrona zatvorena kompostana na Jakuševcu pa se kućni biootpad vozio u kompostanu u Čretu.

– Zbog neugodnih mirisa i ostalog što nosi biootpad, tamo su se bunili građani pa je državni inspektorat zatvorio kompostanu. Nakon toga su se potpisali ugovori za zbrinjavanje biootpada s 3K.F. (članica CIOS grupe) po znatno višim cijenama, kaže Barbarić. Dodaje i kako se to moglo izbjeći da se biootpad nije odvozio na Jakuševec, već da se skladištio u kompostani te da se zbrinjavao po pravilima struke kao i ranije.

Centar nije predviđen za skladištenje glomaznog otpada

Inače, Pavao Barbarić radi u Servisno operativnom centru Čistoće na zamjenama kanti, kontejnera i njihovu servisiranju. Tamo također, tvrdi, ima problema na svim razinama.

– Tomašević je dovezao i stroj koji melje drvo, madrace, jastuke te općenito glomazni otpad. Zbog toga se sav glomazni otpad grada Zagreba dovozi u taj centar koji nije predviđen za skladištenje i deponiranje glomaznog otpada. Hala u koju se otpad deponira je otvorenog tipa i nema hidrantsku mrežu ni prskalice za požar. Prije mjesec dana je uslijed ovih silnih vrućina došlo do samozapaljenja otpada te se dogodila velika šteta. Hala je izgorjela, a dovedeno je u pitanje i zdravlje djelatnika, istaknuo je Barbarić za Nacional.hr.

Aktualno
Grad Zagreb