Burna reakcija oporbe na ponudu GPZ Opskrba: Krajnje neozbiljno. Tomašević i Uprava preko leđa građana izglađuju nesuglasice
Taj poziv prvo je što korisnici vide kad otvore internetsku stranicu Gradske plinare Zagreb – Opskrbe. Tko prihvati ponudu, to znači da od 1. listopada više neće biti kupac u javnoj usluzi nego u tržišnoj, dok se javna usluga opskrbe na zagrebačkom području od početka listopada ove godine sve do kraja rujna 2027. godine može ugovoriti samo s Međimurje-plinom koji je pobijedio na svibanjskom natječaju Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA). Naime, kućanstva na zagrebačkom području će ujesen svakako morati odlučiti hoće li potpisati ugovor o opskrbi s Međimurje-plinom ili novi s GPZO-om.
GPZO već sada na svojim internetskim stranicama govori kupcima o suradnji koja “osigurava sigurnu i dostatnu opskrbu plinom po povoljnim uvjetima“, ali cijena nigdje nije istaknuta, piše Forbes Hrvatska na čiji su upit o tome, kao i nabavci potrebnih količina plina u situaciji kad je pred njima velika nepoznanica o broju budućih kupaca, naveli su da će plin nuditi po nižoj cijeni od one u javnoj usluzi, piše Forbes Hrvatska.
Odgovorili su, naime, da je „GPZO osigurao određene količine plina, a zbog povoljnije cijene plina na međunarodnom tržištu u odnosu na cijene u svibnju, kada je bio natječaj HERA-e, kupcima ćemo nuditi plin po cijeni koja je niža u odnosu na onu koju svojom metodologijom određuje HERA u javnoj usluzi. Pritom, u cijenu plina u tržišnoj usluzi GPZO je uračunao istu maržu koju je imao u ponudi cijene na HERA-inom natječaju u svibnju.”
“Ovaj ‘genijalni’ potez mogao bi biti zadnji čavao u lijes GPZ Opskrbe”
Takva ponuda izazvala je više reakcija oporbenih političara u Gradu Zagrebu.
HSLS-ov Kristijan Jelić kaže da u četiri godine nakon početka liberalizacije plinskog tržišta, GPZ Opskrba je uspjela izgubiti ne samo Zagreb, nego još i 12 distributivnih područja (Bjelovar, Rijeka, Samobor, Koprivnica…), te da bi ovaj “genijalni” potez mogao bi biti zadnji čavao u lijes GPZ Opskrbe.
S njim se slaže i nezavisna Dina Vasić kojoj je cijela situacija neozbiljna.
– Nastavlja se debakl koji doveo u opasnost radna mjesta, ali i općenito održivost poslovanja GPZO. Treba napomenuti da ovako lošim poslovnim odlukama Grad je izgubio alat koji je imao 160 godina, a to je da može intervenirat i pomoći građanima ako cijene plina počnu divljat, sad više Grad Zagreb ne može ništa, samo Vlada.
SDP-ov Renato Petek kaže da se nada kako se radi tek o početku komunikacijski kvalitetno osmišljene kampanje kako bi se pokušalo zadržati što više korisnika u sustavu opskrbljivanja plinom na području grada Zagreba od strane GPZO-a. Međutim, naglašava kako njemu Uprava koja dva puta za redom izgubi posao, ne ulijeva povjerenje, kao ni neodlučni gradonačelnik koji ih zbog tog propusta nije smjesta razriješio funkcija.
“Kockanje s kockarskim varalicom”
Novu ponudu GPZ Opskrba komentirao je i predsjednik Plavog grada i skupštinski zastupnik te stranke Ivica Lovrić koji kaže da ne može vjerovati Tomaševiću i njegovoj upravi koja je toliko puta slagala građane.
– Sjetimo se samo 29 godina starih tramvaja za koje je tvrdio da su de-facto novi, da će zatvoriti Jakuševec, da neće ukinuti mjeru Roditelj-odgojitelj. Zato pozivam Tomaševića da odmah objavi po kojoj će cijeni građanima prodavati plin, to bi bio ključni uvjet za odluku građana, u protivnom prihvaćanje ponude Gradske plinare ravno je “kockanju s kockarskim varalicom”, kaže Lovrić.
I drugi krive upravo zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića.
SDP-ov Petek navodi da bi razlog zbog čega ne smjenjuje osobe u Gradskoj plinari, a koji su doveli do toga da su izgubili opskrbu Zagrepčana plinom taj što je možda i Tomašević sudjelovao u definiranju ponuda, kao što se priča po hodnicima Holdinga, pa ih stoga brani i zadržava na dobro plaćenim funkcijama?
“Preko leđa građana izglađuju nesuglasice”
Nezavisna Dina Vasić naglašava kako je jedan od aktera koji je odlučivao o cijeni plina isti akter koji je i za bivšu upravu određivao cijene plina te da je isti bio na meti Tomislava Tomaševića na početku mandata.
– Očito je da su se on i Tomašević u međuvremenu dogovorili i preko leđa građana izglađuju nesuglasice, rekla je Vasić koja je cijelu situaciju nazvala u najmanju ruku neozbiljnom.
I HSLS-ov Jelić za nastalu situaciju i ovu ponudu krivi Tomaševića
– Ono što je posebno zbunjujuće, je činjenica da je gradonačelnik Tomašević tvrdio još u svibnju da GPZ Opskrba s ponuđenom cijenom na nadmetanju od 10,2 eura po MWh može poslovati jedva na nuli, a sada obećava kupcima cijenu ispod 9,5 eura po MWh?!? Njihov odgovor da je trenutno cijena plina na tržištu niža je u najmanju ruku neozbiljan, jer što će se dogoditi ako cijena poraste već sljedeći mjesec, pita se Jelić.
Osim ako se ne radi o uistinu o početku dobre promotivne kampanje za zadržavanje kupaca, izgleda kako je nakon tramvaja, Jakuševca, obnove, Gradske riznice, gradskog parkinga i drugih tema, u predizborno vrijeme otvorena još jedna fronta protiv gradonačelnika Tomislava Tomaševića.