ZELENO PITANJE

Bitka za Resnik: Spalionica otpada ili tempirana ekološka bomba? Tko tu zapravo zarađuje?

Dok gradonačelnik tvrdi da spalionica rješava problem Jakuševca, udruge i stručnjaci upozoravaju na zastarjele tehnologije, ekološke rizike i skrivene interese. Resnik se buni, a izbori sve bliže
Spalionica CGO Resnik Zelena akcija Ivica Lovrić Davorin Visnjic/PIXSELL

U jeku lokalnih izbora, otpad je opet politička roba. Dok vlasti uporno guraju projekt Centra za gospodarenje otpadom (ZCGO) i spalionice u Resniku, građanske udruge, dio struke i rijetki politički kandidati tvrde: – To nije rješenje, to je ekološka bomba.

Udruga Resnik: Novo smetlište, stari problemi

Iz Udruge za zaštitu okoliša Resnik optužuju aktualnog gradonačelnika da pod krinkom “greenwashinga” nameće spalionicu kao jedini izlaz iz jakuševačkog kaosa. Tvrde da se umjesto pravog napretka stvara novi Jakuševec, četiri kilometra istočnije, ali s modernom fasadom solarnih panela i kompostane.

— Grad planira uvoziti miješani otpad iz Zagrebačke županije i šire. Spalionica će proizvoditi kancerogene dioksine, furan, teške metale i otrovne plinove. Ostat će i 35% otrovne šljake za koju rješenja nema. A troškove će, naravno, platiti građani — poručuju iz Resnika.

Posebno ih smeta što projekt ignorira osnovne činjenice: Resnik je naselje s povrćarskom proizvodnjom, na vodozaštitnom području, tik uz već preopterećeni Jakuševec.

Zelena akcija: Pohvale za planiranje, kritike za spaljivanje

Zelena akcija priznaje određene pomake u prostornom planiranju i gospodarenju otpadom, no žestoko se protivi konceptu spaljivanja. Smatraju da je riječ o zastarjeloj tehnologiji koju razvijene europske zemlje već napuštaju.

— Umjesto spalionice, Zagreb treba sustavno ulagati u reciklažu, sortirnice, kompostane i centre za ponovnu uporabu. To je pravi održivi razvoj, a ne skupo i štetno spaljivanje smeća — poručuju.

Ipak, za razliku od Resnika, Zelena akcija priznaje gradskoj upravi pozitivne pomake u uklanjanju otvorenih spremnika, pravednijoj naplati otpada i zaštiti prostora kroz prostorno planiranje.

Lovrić: Spalionice se u Zagrebu graditi neće!

Jedini politički kandidat koji otvoreno i bez zadrške odbacuje projekt spalionice je Ivica Lovrić. Tvrdi da je gradonačelnik Tomašević prokockao priliku za zatvaranje Jakuševca, iako su mu prethodnici ostavili gotove projekte i europski novac.

— Raditi novi Jakuševac u Resniku, pet kilometara od Trga bana Jelačića, suludo je. Ako takav centar i treba Zagrebu, treba ga graditi na teritoriju Zagrebačke županije, daleko od kuća — ističe Lovrić.

Posebno upozorava na još jednu spalionicu: onu za medicinski otpad na Rebru, tik uz park-šumu Maksimir.

— To je izvan svake pameti. I jednu i drugu spalionicu ću kao gradonačelnik zaustaviti — poručuje.

Zelena retorika, siva praksa

Dok gradska vlast predvođena platformom Možemo! i SDP-om javno zagovara zelene politike, stvarnost pokazuje drugačiju sliku. Unatoč naslijeđenim građevinskim dozvolama za sortirnicu i kompostanu, aktualna uprava nije poduzela konkretne korake za njihovu realizaciju. Štoviše, Plan gospodarenja otpadom, ključni dokument za održivo upravljanje otpadom, još uvijek nije donesen.

S ekonomske strane, situacija je jednako zabrinjavajuća. Iako se često ističe da je Grad bio na rubu bankrota, propuštene su prilike za povlačenje sredstava iz fondova Europske unije za izgradnju Centra za gospodarenje otpadom. Također, nije iskorištena mogućnost dobivanja 350 milijuna eura za obnovu vodovodne mreže, unatoč činjenici da Zagreb godišnje gubi preko 60 milijuna kubnih metara pitke vode zbog zastarjele infrastrukture .

Ovakav pristup otvara pitanja o stvarnim prioritetima gradske vlasti i dosljednosti u provedbi najavljenih zelenih politika. Građani zaslužuju transparentno i odgovorno upravljanje koje će osigurati održivi razvoj i kvalitetu života u Zagrebu.

Aktualno
Grad Zagreb