Antun Deda Azenić danas bi bio ponosan na svoje djevojke
Danas se obilježava, trinaest godina otkako nas je napustio tvorac ženske odbojke u Velikoj Gorici- Antun Deda Azenić. Sportska javnost Turopolja, kao i cijele Hrvatske pamti ga po osnivanju Azene. Bio je to njegov san, da djevojčice iz školskih klupa odvede na krov Europe. Nažalost, taj san nije dočekao, no stvorio je klub koji je u njegovo vrijeme neprestano išao gore, prijetio najboljima, ali i postao obrazac kolektiva na koji su se mnogi mogli ugledati.
Senna Ušić, Diana Reščić, Ines Rendulić, Bernarda Buđa, Una Bogović i niz drugih sjajnih odbojkašica, a danas uspješnih osoba ostaju trajno sjećanje na te dane, koje su između ostalog obilježili i brojni uspjesi, kako u mlađe dobnim kategorijama tako i među seniorkama. Osvojeni Kup Hrvatske iz 2003. godine, te dva naslova doprvakinja Hrvatske klupski su vrhunac, kao i podatak kako su upravo igračice Azene Senna Ušić i Diana Reščić bile nositeljice kadetske reprezentacije koja se okitila naslovom europskih prvakinja.
Diana Breko i Katarina Ćosić nastavile su s njegovom pričom
Upravo su danas Diana Breko i Katarina Ćosić, koja je također bila dio te prve generacije Azeninih igračica nastavile s pričom koju Deda nije mogao završiti. Krenuvši od njegovih načela, pokrenule su HOK Goricu koja se posvetila radu s najmlađim igračicama, da bi od ove sezone u natjecanju imale i seniorsku ekipu koja suvereno korača trećeligaškim parketima. Dedi u čast, kao zahvalu za sve ono što je on dao njima, djevojke su lani pokrenule memorijal koji nosi njegovo ime, a koji je ove nedjelje uz sudjelovanje osam ekipa mlađih kadetkinja iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije održan po drugi puta.
Bilo je to još jedno uspješno odbojkaško druženje, koje je okupilo brojna poznata imena iz svijeta odbojke (Ljubo Travica, Vladimir Braco Janković, Ivica Jelić, Marija Anzulović, Nino Matjačić i drugi), baš kako bi to želio i sam Antun Azenić.
Odbojkaško druženje protkano brojnim emocijama
Bio je to susret protkan brojnim emocijama, koje je svojim dolaskom dodatno pobudila Marija Azenić koja je u Gradsku sportsku dvoranu došla u prisutnosti svoje unuke, Sene Ušić- Jogunice.
-Taj život uz Dedu i Baku bio je jedan period našeg života. Nakon škole i dolaska kući gdje su te čekali roditelji išao si na trening gdje su te dočekali oni. Taj dio našeg života provodili smo više s njima nego sa svojim roditeljima. Deda je na sve nas ostavio velik trag sa svime onime što je napravio davajući cijelog sebe u taj klub- kaže nam Diana Breko.
Rastući uz njega nastala je i ideja o pokretanju HOK Gorice- projekta kakvog u hrvatskoj odbojci dugo vremena nažalost nije bilo.
-Mi bi voljeli da ljudi to mogu prepoznati i osjetiti. Poanta cijele ove priče s kojom smo se susretali cijele nedjelje bila je emocija koja se tijekom svih ovih dvadeset godina vukla. Upravo jedna od njegovih želja bila je da se odbojka igra po cijele dane- priča nam dalje Diana.
Slušajući je i razgovarajući dalje, jedini zaključak koji se nameće iz svega je, kako bi Deda bio itekako ponosan na svoje cure koje usprkos svim nedaćama nisu odustale, nego su nastavile slijediti svoju zvijezdu, koja će ih ne sumnjamo odvesti tamo gdje i pripadaju.
-Daj Bože da nas on vidi, jer ako nas gleda znam da je ponosan, jer nastavljamo tamo gdje je on stao. Njegov cilj bio je da jednog dana ovdje dođu europske ekipe i dan danas kada spomenete Veliku Goricu i sport svi će reći kako je to odbojkaški grad. Malo se to posljednjih desetak godina izgubilo, no mi smo to sada polako počeli vraćati nazad- za kraj će Diana Breko.
Na kraju prisjećanja na ovog velikog sportskog vizionara potrebno je spomenuti i one koje su osvojile njegov memorijal. Kao i lani bile su to odbojkašice Olimpika koje su u finalu svladale vršnjakinje Dinama.
Kako je zapravo bilo u dvorani najbolje dočaravaju fotografije iz naše GALERIJE.