JOŠ JEDNA PODJELA?

Analitičar o DP-u: Sukob bi mogao dovesti do toga da politički kapital koji je ta stranka imala na izborima preko noći nestane

Neki članovi vrha Domovinskog pokreta od dana kad je Ivan Penava donio odluku o sazivanju Sabora te stranke ne prestaju s kritikama. Smatraju kako je sazivanje Sabora, ljeti, tijekom godišnjih odmora, pokušaj vukovarskog gradonačelnika da preuzme totalnu kontrolu nad strankom
Zagreb: Okrugli stol Domovinskog pokreta “Ustani i ostani! Za opstojnost Hrvatske” Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Damir Biloglav, član Predsjedništva Domovinskog pokreta i predsjednik stranačke organizacije u Zadarskoj županiji, dodatno je izazvao pomutnju intervjuom u kojem tvrdi da bi pobjeda Ivana Penave na unutarstranačkim izborima 31. kolovoza označila propast stranke.

Politički analitičar Davor Gjenero komentirajući događanja u Domovinskom pokretu kaže kako im se dogodilo ono što se često događa strankama koje naglo uzlete.

Dodaje da na ovaj način na koji sada nastupaju obje strane u sukobu u DP-u, lako mogao dovesti do toga da politički kapital koji je ta stranka imala na izborima preko noći postane 0.

– Oni nisu svjesni da kad se deset posto ili osam posto podijeli na dva, to u politici nije 2 puta 4 posto nego 2 puta 0, kaže Gjenero i objašnjava: – Jer ako dođe do podjele, jedna i druga strana u toj podjeli padaju ispod 5 postotnog izbornog praga, a to znači da su obje strane na 0.

Kaže i da mu nije jasno kako ljudima koji je vode unutarstranačke političke borbe nije jasno, da iz unutarstranačkog sukoba nijedna frakcija nikad ne izlazi kao pobjednik nego cijela politička opcija stradava.

Podsjetio je i na događanja u HSLS i HNS koji su bile stranke snažnije od DP-a u svojim najboljim danima, a danas ne predstavljaju ništa u političkoj areni iako njihov politički supstrat, njihovo glasačko tijelo još uvijek tu negdje postoji, ali se ne uspijeva politički organizirati.

– Ako pritom znamo da je DP bio kudikamo manje vrijednosno definiran, ideološki, politički, kako već hoćete, nego što je to nekoć bio HSLS ili HNS, onda je potpuno jasno da je za njih taj rizik potpunog političkog nestanka daleko, daleko veći, upozorava politički analitičar.

Smatra da to nije stvar samo odnosa sa starijim partnerom u vlasti ili post izborne diobe moći i vlasti već da je to je ozbiljan problem u upravljanju strankom gdje akteri koji sudjeluju u sukobu ne vide širu sliku.

– A to se često događa ne-konsolidiranim strankama u kojima važne pozicije obnašaju ljudi koji nisu dorasli razini na kojoj politički djeluju, kaže nam za kraj ugledni politički analitičar Davor Gjenero.

Hrvatska
Politika