Počinje rekonstrukcija istočnog ulaza u Veliku Goricu, u ponedjeljak prve lopate u Ulici Matice hrvatske

Započela je 2. sjednica Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, prva radna u novom sazivu.
SDP se uvodno požalio na četiri točke dnevnog reda koje, prema njima, nisu u skladu s procedurom jer nedostaju mišljenja matičnih odbora. Riječ je o točkama vezanim za godišnji izvještaj o izvršenju proračuna i proširenje prostornih planova.
– Nakon pet tjedana pripreme za te točke nema mišljenja nadležnih radnih tijela. Upravo zbog važnosti tih točaka, moramo upozoriti da nisu u skladu s procedurom, istaknula je Ivana Mlinar.
MOST i platforma Nezavisnih također su upozorili da su se među točkama našle one koje nisu prošle nadležna radna tijela i dobile potrebna pozitivna mišljena, da bi se o njima moglo raspravljati.
– U interesu nam je transparentan rad Gradskog vijeća, poručio je Damir Slojšek.
Ivo Jelušić nadodao je kako su sporne točke došle na dnevni red usprkos proceduri.
– U proceduru ulaze točke koje nisu u skladu s poslovnikom. Važni dokumenti moraju proći proceduru, istaknuo je.
Karas: Nismo zaprimili nijedan prijedlog
Sve je po zakonu, proceduri i poslovniku, odgovorio im je predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić.
– Na konstituirajućoj sjednici morali smo imenovati tri radna odbora, da bismo uopće mogli funkcionirati. Prijedlozi za ostala radna tijela su u proceduri. Ako se u praksi dogodi da točka nema ili dobije negativno mišljenje, o toj točki se svejedno glasa na Gradskom vijeću. To nije obvezujuće mišljenje za Gradsko vijeće, objasnio je Bekić te najavio da će do sljedeće sjednice biti imenovani svi predsjednici i članovi radnih tijela.
Zamjenik gradonačelnika Neven Karas ocijenio je izostanak odbora kao „podijeljenu odgovornost“. Nismo zaprimili nijedan prijedlog, rekao je Karas, koji se ne slaže da je dnevni red protuzakonit.
– Nema razloga da se točke skidaju s dnevnog reda, prvenstveno jer se radi o formalnim točkama. Ne možete dobiti mišljenja radnih tijela, ako ih nema. Da smo i imenovali radne odbore, oni do ove sjednice ne bi stigli dostaviti mišljenja.
Oporba je odbila tezu o „podijeljenoj odgovornosti“ jer je napravila svoj prijedlog za članove odbora i radnih tijela. Prijedlog nije mogla dostaviti jer pozicija nije odradila svoj dio posla, niti je itko zatražio da se dostavi prijedlog, usprotivila se Mlinar. Jelušić se složio da odgovornost nije podijeljena, nego isključivo na vladajućima koji moraju osigurati da Gradsko vijeće funkcionira transparentno i zakonito. Zoran Lovrić predložio je da se sazovu privremeni odbori koji se kasnije mogu izmijeniti ako za time bude potrebe.
Predloženi dnevni red naposljetku je podržalo 17 vijećnika, dok je njih 8 bilo protiv.
U nastavku sjednice vijećnici su imali priliku dobiti odgovore na svoja pitanja o lokalnim temama. U nastavku donosimo pregled najvažnijih tema Aktualnog sata.
Dnevna bolnica apsolutni prioritet, uskoro nova biciklistička staza
Vedran Zobec upitao je kada se može očekivati početak radova na dnevnoj bolnici te razmišlja li se o novim biciklističkim stazama u gradu.
Dnevna bolnica je apsolutni prioritet sugrađana, rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar te naveo kako se na tu temu nedavno održao sastanak s ministricom zdravstva Irenom Hrstić.
– Definirali smo projektne zadatke te dogovorili daljnje korake. Zemljište moramo prenamijeniti Generalnim urbanističkim planom, a kada to učinimo, očekujemo brzu i efikasnu reakciju ministarstva kako bi se projekt što prije realizirao, rekao je Ačkar i nadodao kako će se u bolnici nalaziti dijagnostika, specijalističke ambulante te male kirurške ambulante.
Velika Gorica uskoro će biti bogatija i za novu biciklističku stazu, odgovorila je pročelnica Gordana Mikulčić Krnjaja.
– Prijavili smo novu biciklističku stazu koja će spojiti istok i zapad Velike Gorice. Ona će biti duga dva kilometra, a u izradu projekta sudjelovao je Odsjek za promet kako bi se dodatno osigurala raskrižja. Ta biciklistička staza bit će sigurna i za osobe s invaliditetom. Za projekt je osigurano sufinanciranje od 930 tisuća eura, što je 95 % ukupnog troška.
Tržnica do jeseni na starom mjestu, više osoba prijavljeno za ilegalno odlaganje otpada
Ivanu Belošević zanimalo je kada počinju radovi te što sve obuhvaća projekt uređenja gradske tržnice. Vijećnica je također tražila informacije o prijavi ilegalnih odlagališta otpada Državnog odvjetništvu RH.
– Tržnicu smo izmjestili kod Muzeja Turopolja, gdje će biti 90 dana koliki je rok za dovršenje nadstrešnice na aktualnoj lokaciji. Radovi su započeli krajem lipnja, a vrijedni su više od 400 tisuća eura, rekao je pročelnik Dubravko Katulić i izrazio nadu da će se dovršetkom nadstrešnice tržnica dobiti na kvaliteti te privući više novih korisnika.
Po pitanju ilegalnih odlagališta otpada, pročelnica Mikulčić Krnjaja je izvijestila sljedeće:
– Grad je angažirao odvjetnika, a u ožujku je podnijeta kaznena prijava protiv više osoba zbog ilegalnog odlaganja otpada. Prijava je zaprimljena, a daljnje informacije imat ćemo nakon što završe ispitivanja.
Zašto se proširuje reciklažno dvorište u Mraclinu?
Branimir Mikšić komentirao je stanje autobusnih stajališta, od kojih se, prema njegovih riječima, neka ne održavaju. Uz to je upitao što Mraclin dobiva proširenjem reciklažnog dvorišta.
– Stajališta nisu savršena, ali su funkcionalna. Obnavljamo ih svake godine, uređujemo postojeće i gradimo nove. Imamo više od 300 stajališta na području grada te nam je zbog toga važna dobra komunikacija s mjesnim odborima. Od njih trebamo dobiti konkretnu informaciju o potrebnim zahvatima na stajalištima koja se nalaze na njihovom području, objasnio je pročelnik Katulić.
U Mraclinu i Buševcu održano je nekoliko javnih tribina kako bi se demistificirala cijela priča o proširenju odlagališta, rekao je direktor VG Čistoće Ivan Rak.
– Glavni razlog proširenja je nedostatak kapaciteta na postojećem odlagalištu. To odlagalište trebalo je biti zatvoreno, ali nažalost nije jer se u međuvremenu nije osposobio Centar za gospodarenje otpadom, koji kasni gotovo pet godina. Zato moramo mijenjati prostorni plan i proširiti odlagalište. Sve što smo dogovorili na tribinama, idemo prema tome.
U ponedjeljak započinju radovi u Ulici Matice hrvatske
Mihael Kuliš doznao je nove detalje vezane za plan obnove Ulice Matice hrvatske i Kromosovog naselja.
– U ponedjeljak počinje obnova Ulice Matice hrvatske, kojom je predviđena kompletna zamjena vodovodne mreže, fekalijske kanalizacije i izgradnja nove oborinske odvodnje. Rok završetka je 120 dana, vrijednost radova je 540 tisuća eura, a ulica će projektom dobiti i dvije biciklističke staze. Nadam se da ćemo to završiti prije početka školske godine, rekao je pročelnik Katulić i nadodao:
– U Kromosovom naselju traje projektiranje dvije ulice, a Pančićeva ulica za izvedbu je planirana u proračunu za sljedeću godinu. Najveći problem je oborinska odvodnja, a nadam se da ćemo cijelo naselje kompletno riješiti kroz osam godina.
Tko će snositi troškove popravka Zagrebačke ulice?
Ivo Jelušić kritizirao je kvalitetu radova u Zagrebačkoj ulici te doznao tko će snositi troškove popravaka.
– Najveći problem je dionica od Podbrežnice do Fizirove. Izvođač će to srezati i ponovno asfaltirati o svom trošku. Ne prihvaćamo loše izvedene radove, izvijestio je pročelnik Katulić.
Petar Spajić dobio je uvid u tijek izgradnje novih osnovnoškolskih i vrtićkih kapacitet.
– OŠ Kurilovec ide prema planu, pred završetkom je izrada glavnog projekta koji ćemo prijaviti na resorno ministarstvo. Za OŠ Pleso-Rakarje dovršeno je idejno rješenje, kroz nekoliko dana potpisujemo ugovor s projektantima, a projekt se očekuje u rujnu. Za vrtić u Pokupskoj ulici gotova je javna nabava. Uskoro slijedi potpisivanje ugovora s izvođačem i početak radova, dok ugovor s izvođačem radova također uskoro očekujemo i za vrtić u Kolarevoj ulici, nabrojala je pročelnica Lana Krunić Lukinić.
Čič beach – u tijeku izdvajanje iz eksploatacijskog polja, uskoro uređenje
U kojoj je fazi obnova Centra za odgoj i obrazovanje te kada se očekuje povratak na izvornu lokaciju?, upitao je vijećnik Ivan Godinić.
– Centar za odgoj i obrazovanje nije pod ingerencijom Grada Velike Gorice, nego stopostotno vlasništvo ministarstva. Grad je, unatoč tomu, održao niz sastanaka s predstavnicima roditelja i djelatnika, te smo o zaključcima obavijestili ministra Piletića. Ono što znamo je da je raspisan natječaj za rekonstrukciju centra. Nismo zadovoljni brzinom, ali je važno za istaknuti da je Grad ponudio sva financijska sredstva za bilo koju lokaciju da zamjeni onu neadekvatnu kod Zračne luke. Dat ćemo i više nego što treba da bi taj problem bio adekvatno riješen, odgovorio je gradonačelnik Ačkar.
Stipu Duvnjaka zanimalo je kada počinje uređenje jezera Čiče.
– Čič beach još uvijek je u dijelu eksploatacijskog polja. Godinama to pokušavamo riješiti te smo pronašli način kako ga izdvojiti jer ga građani koriste iako zakonski ne bi smjeli. Zbog toga smo angažirali geodeta koji je snimio geodetske kvote. Sada čekamo suglasnost za izdvajanje, a trenutačno radimo prijedlog uređenja Čič beacha. Nadam se da ćemo taj dio uskoro imati riješen, izvijestila je pročelnica Mikulčić Krnjaja.
U kolovozu kreće rekonstrukcija istočnog ulaza u Veliku Goricu
Naposljetku, Milivoj Dijanežević doznao je što se događa po pitanju rekonstrukcije istočnog ulaza u Veliku Gorica.
– U kolovozu počinju radovi. U planu je proširenje trake za skretanje, više se neće moći skretati kod ZTC-a, a kod auto kuća postavit ćemo semafor. To je investicija Hrvatskih cesta, vrijednost radova je 573 tisuće eura bez PDV-a, a radovi bi trebali trajati 90 dana, izvijestio je pročelnik Katulić.
Katulić je nadodao kako su, po pitanju sigurnosti prometa, postavljene sigurnosne kamere u Velikoj Buni i Lukavcu, dok one stižu na još pet lokacija – Donja Lomnica, Staro Čiče, Novo Čiče, Ogulinec i Velikoj Gorici (Ulica Andrije Kačića Miošića).