U Zagrebu počelo uklanjanje grafita, prve na redu Zakmardijeve stube
Uklanjanje neovlaštenih grafita počelo je danas u Zagrebu, prve su na red došle Zakmardijeve stube, uslijedit će uklanjanje grafita u Vodnikovoj ulici te na ulicama Zelenog vala, a radove će u toj povijesnoj jezgri grada, u 100-postotnom iznosu financirati Grad.
– Kao što smo i obećali prije dva mjeseca da ćemo krenuti s uklanjanjem neovlaštenih grafita po Zagrebu, ovo je prva akcija. Krenuli smo sa Zakmardijevim stubama koje su u vlasništvu Grada skinut ćemo u idućih 15 dana sve grafite koje devastiraju taj povijesni objekt, izjavio je predsjednik gradskog Povjerenstva za zaštitu objekata od grafita, zastupnik u Gradskoj skupštini Tihomir Milovac.
Grad će to koštati oko 100.000 kuna. Radove izvodi tvrtka koja je ovlaštena za te poslove.
Milovac se nada da će i Vodnikova ulica biti očišćena od neovlaštenih grafita do Adventa. Sve je dogovoreno sa suvlasnicima zgrada, dobili su sve suglasnosti te suvlasnici moraju angažirati tvrtke koje čiste i krenuti, dodao je.
Svima koji u gradu imaju problem s neovlaštenim grafitima, poručio je da se odvaže i krenu u postupak uklanjanja, angažiraju tvrtke, a Grad će im vratiti novac jer zakonski ne mogu doći na teren i čistiti grafite s privatnih objekata.
Podsjetio je da je Gradska skupština prije dva mjeseca usvojila izmjenu Odluke o zaštiti objekata od grafita kojom će Grad u povijesnoj jezgri financirati uklanjanje grafita u 100-postotnom iznosu, a u ostalim dijelovima grada s 80 posto.
Milovac kaže da je to veliki zahvat kojeg neće moći ostvariti u kratkom periodu i troškovi će se ugraditi u gradski proračun za 2023. i 2024.. Ističe kako je riječ o iznimno velikom broju neovlaštenih grafita, “šarotina” koje treba ukloniti.
Napominje da je posljedica stresnog stanja zbog potresa u Zagrebu prije dvije godine, eskalirala grafitiranjem u Donjem gradu.
Grad nema velike alate za sprječavanje neovlaštenih grafita, ima redarska službu ali nemaju ovlasti loviti ljude nego naplaćivati kazne, pa je taj zadatak na policiji, dodao je.
– Ako policija procijeni da može pomoći u tome, dobro došli su, kaže Milovac te napominje da postoje kamere i razni oblici kako raspisati traženje za nepoznatom osobom. No smatra da je najbolja edukacija te je pozvao roditelje da prate što im djeca rade u 2 sata noću, a škole da kroz predmet Škola i zajednica tematiziraju pitanje uništavanja javne i privatne imovine grafitiranjem.
Umjetnički grafiti su dopušteni. Milovac kaže da će grafitere koji zatraže gradsku dozvolu za oslikavanjem nekih javnih površina ili privatnih koje graniče s javnim prostorom, podržati. Razmišljaju da objedine taj interes za oslikavanjem velikih murala i odrede jedan prostor koji bi bio permanentni “festival muralista”, rekao je.