Zastupnici u Hrvatskom saboru: Treba otići cijela uprava HERA-e
Zastupnici su u raspravi podržali prijedlog Vlade o razrješenju predsjednika Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije Danijela Žambokija na osobni zahtjev, te člana Vijeća Dalibora Pudića zbog isteka mandata te poručili da treba otići cijela uprava HERA-e.
I vladajući i oporba podsjetili su na zaključak saborskog Odbora za gospodarstvo kojim je zatražena odgovornost kompletnog Upravnog vijeća HERA-e zbog uloge te agencije u davanju dozvole za trgovanje plinom tvrtki ključnoj u organiziranju pronevjere INA-inog plina uz štetu veću od milijarde kuna.
Poruka Odbora bila je jasna prema kompletnom UV HERA-e i očekujemo u perspektivi, vodeći računa da institucija mora funkcionirati, da se provedu javni pozivi i imenuju članovi Upravnog vijeća, kazao je u ime Kluba HDZ-a Žarko Tušek, koji je ujedno predsjednik Odbor za gospodarstvo.
Anka Mrak Taritaš (Klub Centra i GLAS-a) kazala je kako ne želi da se ponovi slična situacija, te je i ona podsjetila na zaključak Odbora da nije zadovoljan s cijelom upravom, sa svih pet članova.
Benčić: Žamboki je prošao “radar za kadar”
Mi smo za smjenu cijelog vodstva, poručuje i Zvonimir Troskot (Klub Mosta) ocjenjujući da su na vodeće pozicije postavljeni “sve poslušnici s članskim iskaznicama vladajuće stranke”.
Zamjenik predsjednika UV-a Željko Vrban nije na Odboru dao nijedan odgovor, njegova supruga također je zaposlena u HERA-i, a članica UV-a Alenka Kinderman Lončarević je u sukobu interesa čiji suprug je “prva ruka” predsjedniku Uprave HEP-a Frane Barnarića, naveo je Troskot.
– HEP je sljedeća afera gdje se Andrej Plenković neće moći izvući, poručio je Troskot ustvrdivši da energetskim sektorom u Hrvatskoj upravlja “hvarski kartel”.
– Neupitna je odgovornost čelnih ljudi HERA-e, istaknuo je također Branko Grčić (Klub SDP-a) i dodao da je odgovornost i na Upravi INA-e gdje su zakazali mehanizmi kontrole.
Sandra Benčić (Klub zeleno-lijevog bloka) naglašava da postoji i politička odgovornost Andreja Plenkovića čiji “radar za kadar” je Žamboki prošao.
Premijeru ne može nitko osporiti da poznaje unutarnju i vanjsku politiku, ali kadrovsku politiku apsolutno ne poznaje i loše ju vodi, zaključio je Željko Pavić (Klub Socijaldemokrati).
Katarina Peović (Klub HSS-a i RF-a) drži da se problem neće riješiti smjenom Žambokija odnosno odabirom pojedinaca jer je riječ o strukturalnom problemu. Stvari su postavljene tako da javna poduzeća služe uglavnom samo kao sinekure stranka na vlasti koje postavljaju rastrošne i nestručne kadrove podložne nepotizmu i korupciji, kazala je.
Vidović Krišto: To je brutalni lopovluk
Urša Raukar Gamulin (Možemo) istaknula je kako je, uz Žambokijevu, nepravedno zanemariti ulogu bivšeg predsjednika UV HERA-e Tomislava Jurekovića u dodjeli dozvole za trgovinu plinom “firmici” OMS koja nije imala zakonske uvjete.
Jureković je inicijalno omogućio krađu milijardu kuna iz INA-e jer je tvrtki koja nema uvjete dao odobrenje za rad, kazala je zastupnica, podsjetivši da je to učinio nakon što se vratio iz pritvora u koji je dospio zbog druge afere.
Karolina Vidović Krišto (NZ) Vladu proziva da prijedlog za razrješenje Žambokija šalje bez ikakvog sadržajnog objašnjenja. Vlada to čini nakon tako brutalnog lopovluka, to je dokaz da ga štiti i da sklanja stvarne krivce u aferi INA-e, kazala je.