Oporba: I Sabor uključiti u kreiranje onoga što zastupamo na razini EU

Hrvatski sabor raspravlja o Planu usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU
hrvatski sabor Patrik Macek/PIXSELL

Vladin plan da se ove godine u postupku usklađivanja domaćeg zakonodavstva s pravnom stečevinom EU donese 35 zakona, podržali su i vladajući i oporbeni zastupnici, koji pritom kažu da bi i Sabor trebalo uključiti u kreiranje onoga što će se zastupati na razini EU.

Ne mogu se sjetiti kada je u Sabor došao bilo koji prijedlog koji će biti upućen prema EK, kao naš prijedlog sukreiranja, nego nam i dalje dolaze prijedlozi kako se mi drugome trebamo prilagoditi, rekao je Krešo Beljak (HSS) u saborskoj raspravi o Planu usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU.

Slično smatra i Dalija Orešković (Centar). Nemam problem s planom, ali ovi zakoni koje treba donijeti su implementiranje nečega što je na europskoj razini već usvojeno, kazala je, držeći da je Hrvatska propustila osmisliti odgovarajuće mehanizme koji bi Sabor i širu javnost uključio u kreiranje onoga što će se zastupati na razini EU.

Zastupnici HDZ-a kao i državna tajnica Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP) Andreja Metelko Zgombić, oporbi su uzvratili kako je Sabor „duboko“ uključen i taj proces.

U stadiju donošenja propisa EU, Hrvatska slijedom doprinosa raznih čimbenika, naših ministarstva, ali i drugih dionika, zauzima stajališta, i o tome izvještava Sabor, odnosno njegove relevantne odbore, kazala je državna tajnica Ministarstva.

Beljak kaže da smo petnaest godina “skidali gaće” pred EU

Rasprave o europskim direktivama se vode, na Odbor za europske poslove planovi dolaze i više puta tijekom godine i Hrvatska sudjeluje u izradi direktiva, dodao je Gari Capelli (HDZ).

Beljak, pak, ponavlja da “zapravo odlučuje Vlada”, koja samo daje informacije na odborima, “ali će biti kako ona kaže”.

– Skidali smo gaće pred EU 15 godina, sad je vrijeme da ih dignemo i da se postavimo kao ravnopravan faktor, a ne da implementiramo ono što nam drugi određuju, izjavio je Beljak, i ustvrdio da o našim prijedlozima ne može odlučivati Vlada koja je “kvislinška”, nego oni trebaju doći na saborski plenum. Za vladajuću HDZ je rekao da je od Hrvatske “napravio koloniju”.

HDZ-ov Andro Krstulović Opara uzvratio je Beljaku kako “baca parole da bi dobio kakav naslov”, Rade Šimičević kako si “dopušta da kaže toliko gluposti i ostane živ”, a Nataša Tramišak da Hrvatska nije ničija kolonija i da to nikada neće biti.

Davor Bernardić (Socijaldemokrati) ustvrdio je, pak, da Vlada nije poduzimala adekvatne mjere da zaštiti građane. Vrijeme je da se Hrvatska počne boriti za svoje interese u EU, jer Unija nije cilj, nego sredstvo da građani žive bolje, kazao je te upitao zašto je naš standard najniži među europskim zemljama?

Metelko Zgombić mu je odgovorila kako se cijeli svijet suočio s globalnim krizama, da su pred svim članicama EU veliki izazovi, ali da Hrvatska u usporedbi s drugim članicama ipak napreduje.

Plan usklađivanja donosi se svake godine, a kako je izračunao Capelli od konca 2021. u tom je postupku bilo 99 zakona.

Hrvatska
Politika