Tvrtke “zagađivači” traže prednost u dobivanju pomoći
Prvih 80 milijuna eura iz milijardu eura “teškog” Modernizacijskog fonda EU za prelazak na obnovljive izvore energije Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja odlučilo je ponuditi tvrtkama iz prerađivačkog sektora i usluga opskrbe parom i klimatizacijom, piše Jutarnji list. Tako proizlazi iz pripadajućeg prijedloga poziva za javnu raspravu koja je okončana ovih dana uz preporuke njegovih izmjena pristigle iz brojnih tvrtki, Hrvatske gospodarske komore, od konzultanata i stručnjaka.
Tvrtkama će biti ponuđen novac iz Modernizacijskog fonda za sufinanciranje ugradnji solarnih i elektrana na biomasu te bioplinskih elektrana u rasponu od 100.000 do najviše 2 milijuna eura. Iako se u prijedlozima pristiglim u javnoj raspravi traži i promjena spomenutih iznosa, najviše zahtjeva za promjenama poziva Ministarstva tiče se tretmana tvrtki koje plaćaju “porez” na emisiju štetnih plinova u okoliš, odnosno u obvezi su preuzimati i kupovati jedinice emisije stakleničkih plinova, a iz prodaje tih jedinica, podsjetimo, i financira se najveći dio Modernizacijskog fonda.
S druge strane, domaći obveznici ETS-a nisu u prijedlogu poziva Ministarstva, kako je jučer potvrdio savjetnik uprave Hrvatske industrije šećera Miroslav Božić, stavljeni u povoljniji položaj pri dodjeli novca iz Modernizacijskog fonda.
– Mi smo u javnoj raspravi argumentirali zašto je razložno dati prioritetni status i odgovarajuće dodatno bodovanje u rangiranju prijavitelja za aktivne EU ETS operatere te kako da se to učini, pritom ne isključujući pravo i mogućnost ostalih gospodarskih subjekata za sudjelovanje u natječajima za sredstva Modernizacijskog fonda, rekao je Božić, piše novinar Jutarnjeg lista Vedran Marjanović.